Ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), když ho zařadilo do zprávy o extremismu za druhé pololetí roku 2020. Ve čtvrtek o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Omluvu SPD ale nepřiznal. Podle předsedy hnutí Tomia Okamury je výrok o porušení práv nejvyšší možnou satisfakcí, a není proto důležité, aby se vnitro formálně omlouvalo. Zástupce resortu po vynesení rozsudku avizoval, že zváží podání odvolání.
Vnitro porušilo práva SPD zařazením do zprávy o extremismu, rozhodl soud
Hnutí žádalo omluvu kvůli tomu, že ho resort ve zprávě označil za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudil mu dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti.
Podle soudkyně Ivy Kaňákové nebyla naplněna podmínka, podle které by pro zařazení musely být podobné projevy dominantní složkou aktivity hnutí. Zásah do práv ale podle ní nebyl tak významný, aby bylo nutné SPD přiznat omluvu. „Soud má za to, že v daném případě postačí konstatování porušení práva,“ řekla Kaňáková. Upozornila na to, že v následných volbách do Poslanecké sněmovny na podzim roku 2021 hnutí uspělo, a vydání zprávy tak na výsledky podle ní nemělo vliv.
„Jednoznačný soudní výrok o porušení práv hnutí SPD ze strany ministerstva vnitra je nejvyšší možnou satisfakcí, kterou může hnutí SPD získat, a vysoce si tohoto spravedlivého výroku soudu váží. Není proto již důležité, aby se ministerstvo formálně písemně omlouvalo,“ sdělil Okamura. Vyzval zároveň resort a „jeho politické vedení, aby zanechalo protiprávního jednání a aby dodržovalo platné zákony a nenarušovalo účelově a protiprávně demokratickou politickou soutěž politických stran“. Zprávu, které se soudní jednání týkalo, vnitro vydalo v únoru 2021, kdy byl ministrem Jan Hamáček (tehdy ČSSD).
Právní zástupce SPD v závěrečné řeči uvedl, že ve druhé polovině roku 2020 nebyla dominantní rétorikou hnutí ta, kterou zpráva zmiňuje. Naopak se podle něj strana věnovala řadě jiných témat. V závěrečné řeči také odmítl tvrzení, že projevy strany byly xenofobní.
Podle zástupce ministerstva výroky představitelů SPD překračují hranice svobody projevu
Podle zástupce ministerstva vnitra Lubomíra Janků ale představitelé hnutí vystupují tak, že jejich výroky překračují hranice svobody projevu. V závěrečné řeči zmínil, že jejich cílem je podle něj vyvolávání strachu a nenávisti. Hnutí podle něj například nerozlišuje mezi islámem a islamismem, rétoriku SPD zástupce vnitra přirovnal k rétorice nacistické strany NSDAP ze třicátých let minulého století.
„Pořád si myslím, že ty důvody tak, jak jsme je dnes (ve čtvrtek) shrnuli v závěrečné řeči, nadále platí. Dominance předsudečné nenávisti u SPD jednoznačně dle našeho názoru je,“ řekl Janků po vyhlášení verdiktu. „Ministerstvo vnitra vyčká na doručení písemného vyhotovení rozsudku a na jeho základě zváží podání odvolání,“ sdělila mluvčí resortu Hana Malá.
Soud původně loni na jaře nařídil, že se úřad musí omluvit. Městský soud v Praze však v září rozsudek zrušil a spor vrátil k obvodnímu soudu.
Justice řeší v souvislosti se zprávami o extremismu několik žalob hnutí na ministerstvo vnitra. V jednom ze sporů soud podle Hospodářských novin žalobu v říjnu nepravomocně zamítl, v dalším dosud nerozhodl.