Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku bude Jaroslav Míl. Na začátku tisíciletí vedl ČEZ

Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku se od února stane Jaroslav Míl, který byl v minulosti mimo jiné šéfem elektrárenské společnosti ČEZ. Do funkce ho v pondělí jmenovala vláda, uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Dosud byl vládním zmocněncem Ján Štuller.

Vláda podle premiéra rovněž pověřila nového zmocněnce změnou statutu stálého výboru pro jadernou energetiku tak, že předsedou výboru bude premiér a místopředsedou ministryně průmyslu a obchodu. „Chceme nabídnout místa i pro opozici, předpokládám všech parlamentních stran a hnutí,“ uvedl Babiš.

Problematika jaderné energetiky se v uplynulých měsících stala jedním z hlavních témat především v souvislosti s možnou dostavbou jaderných bloků. Premiér Babiš i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v říjnu připustili, že česká vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje odložit.

Možností je podle nich prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Babiš na konci října uvedl, že její současná životnost by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun, dodal.

V listopadu premiér zprávu o prodloužení provozu elektrárny a odkladu výstavby označil za nesmysl vytržený z kontextu. Stavbu nového bloku Dukovan by podle něj měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí.

Šedesátiletý Míl byl šéfem ČEZ v letech 2000 až 2003, v letech 2004 až 2011 stál v čele Svazu průmyslu a dopravy ČR. V posledních měsících působil jako poradce premiéra pro energetiku.

- Datum narození: 10. srpna 1958
- Vzdělání: Elektrotechnická fakulta ČVUT, obor ekonomika a řízení energetiky; při postgraduálním studiu se zaměřil na jaderné elektrárny; program MBA absolvoval v roce 1998 v Británii.
- Po studiích, od roku 1985, působil v ČEZu, mimo jiné jako ředitel sekce Nákup a palivové cykly (1994 až 2000); generální ředitel a předseda představenstva Elektráren Opatovice (2000); předseda představenstva a generální ředitel ČEZu (2000 až 2003); prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (2004 až 2011); v listopadu 2018 se stal poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO) pro energetiku.
- Do funkce šéfa ČEZu nastoupil Míl za éry exministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra (ČSSD). Osudným se mu za někdejší vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) stala snaha přihlásit ČEZ do privatizace Severočeských dolů a Sokolovské uhelné.
- V minulosti zastával řadu významných funkcí, mimo jiné v letech 1997 až 2000 předsedal Radě Správy úložišť radioaktivních odpadů.
- V prosinci 2008 odmítl nabídku tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) na místopředsednický post v kabinetu.
- Hospodářské noviny v červnu 2013 uvedly, že se stal členem představenstva skupiny SUEK, která je největším těžařem energetického uhlí v Rusku a jedním z největších těžařů uhlí na světě.

Jaroslav Míl
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš