Babiš: Vláda chce, aby nový blok Dukovan postavila dceřiná firma ČEZu

Stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Stát je podle premiéra připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí. Firma ČEZ upozornila, že se proti staví minoritní akcionáři. Podle zástupce části z nich je postup navrhovaný Babišem nezákonný. Akcie ČEZu na pražské burze na premiérovo vyjádření reagovaly poklesem, který ale před závěrem obchodování téměř smazaly.

Video Události
video

Události ČT: Nový jaderný blok by podle Babiše měla postavit dceřiná společnost ČEZu

„My jsme přesvědčeni o tom, že ta investice je efektivní a že je návratná,“ řekl Babiš na čtvrtečním semináři o elektrárně ve Valči na Třebíčsku. Uvedl, že není pravda, že vláda pouze uvažuje o prodloužení životnosti nynějších čtyř bloků Dukovan. „My chceme analyzovat všechny možnosti. Ale my jsme jasně řekli, že vláda chce, aby ČEZ postavil nový blok v Dukovanech,“ uvedl premiér.

Do dceřiné společnosti, která by se podle Babiše měla o stavbu bloku postarat, by měla firma ČEZ vložit aktiva Dukovan, případně i Temelína. Garantem investice by pro ni byl ČEZ, stát by byl druhý v pořadí, řekl premiér. Za důležité označil i technologie, aby bylo možné postavit blok včas a podle rozpočtu. Uvedl to s poukazem na protahující se stavby bloků ve Finsku nebo na Slovensku.

Kritika návrhu od minoritních akcionářů. Má být mimo platné zákony

Podle ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Michala Šnobra, který sdružuje část menšinových akcionářů firmy ČEZ, je forma stavby nového bloku v Dukovanech navrhovaná Babišem mimo zákony platné v České republice a mimo schválený model garance pro stavbu jaderných elektráren v EU. Problém tkví především v tom, že představenstvo ČEZu by v takovém případě neslo trestněprávní a majetkovou odpovědnost, poukázal.

O ekonomické efektivitě a návratnosti stavby nových atomových reaktorů v Dukovanech pochybuje Edvard Sequens z ekologické organizace Calla. „Jde o jedny z nejdražších zdrojů elektřiny vůbec,“ uvedl Sequens. Poukázal na prodražování projektů reaktorů ve světě. Je třeba zveřejnit vládní analýzy k ekonomickým dopadům investorských modelů stavby nových reaktorů do veřejných rozpočtů a na spotřebitele, jež měly být hotové v září, dodal.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) řekla koncem srpna, že do konce letošního roku by se mělo rozhodnout o finančním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku. Koncem října pak Babiš mluvil o možném prodloužení životnosti Dukovan o deset let. 

Starostové v širokém okolí elektrárny včetně Kraje Vysočina dostavbu Dukovan podporují. Čtvrteční seminář pořádala občanská bezpečnostní komise fungující při dukovanské elektrárně. Předseda Aleš John řekl, že do poloviny října zněla od státu ubezpečení, že se rozhodne o stavbě bloku.

„Na konci října přišla rána z čistého nebe. Zpráva zní: prodloužíme provoz elektrárny Dukovany na 60 let a posuneme rozhodnutí o nové výstavbě o deset let,“ uvedl. Babiš tuto zprávu označil za nesmysl. „Těch lží v mediálním prostoru, to bychom tu byli asi měsíc,“ reagoval.

„Netlačte nás do toho, abychom vám řekli, že to bude 31. 12. Chceme rozhodnout a rozhodneme, až budeme mít dostatek podkladů,“ řekla Nováková ve Valči. Uvedla, že vláda chce naplňovat státní energetickou koncepci, prodloužení životnosti nynějších dukovanských bloků označila za záložní alternativu. I podle ní by se o stavbu nového dukovanského bloku měl postarat ČEZ, který by měl primárně zajišťovat i financování. „ČEZ je již několik let poměrně ve vysokém zisku a vyplácí dividendy,“ řekla.

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

Podle generálního ředitele firmy ČEZ Daniela Beneše přípravy na stavbu nového jaderného bloku pokračují. „Já vám za sebe říkám, že všichni na úrovni vlády, státních institucí i ČEZu se tomu věnujeme,“ řekl jen. Podotkl, že největší výdaje lze očekávat až po dokončení přípravných prací, tedy po roce 2027.

„Minoritní akcionáři už zcela jasně projevili svoji nevůli stavět jaderné elektrárny,“ řekl mluvčí firmy ČEZ Ladislav Kříž. Uvedl, že jde o dlouhodobou strategickou investici, ale z krátkodobého hlediska je její rentabilita diskutabilní. Případné soudní spory by prý mohly zablokovat stavbu na desítky let. „Snadné řešení v tomto směru zatím není,“ uvedl Kříž.

Premiér připustil to, že minoritní akcionáři ČEZu mají jiný zájem. Je to hlavně na ČEZu, aby si obhájil byznysplán, dodal.

Beneš v předchozí debatě se zástupci regionu prohlásil, že by bylo lépe, kdyby česká energetika zůstala stoprocentně státní. „Myslím, že by ČEZ měl zvážit, zda by ČEZ z nějaké části ČEZu minoritní akcionáře nevytěsnil. Ale ta diskuse probíhá a nemá zatím závěr,“ řekl.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent akcií. Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.