Povinná sedmidenní izolace kvůli covidu-19 skončí v týdnu po velikonočních svátcích, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Předcházel tomu krok vlády, která schválila vyřazení zaviněného šíření této nemoci z kategorie trestných činů. Změnu kabinet projednával ve středu.
Vláda vyřadila covid-19 ze seznamu nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Povinné izolace skončí v půlce dubna
Vyhláška, která zruší povinné izolace po pozitivním testu na covid-19, podle Válka vyjde v týdnu po Velikonocích. Povinnost pak po začátku platnosti novely skončí den poté. „Vracíme se do normálního stavu, kdy míru individuálního rizika u pacientů této stále vážné nemoci posoudí buď praktický lékař sám, nebo ve spolupráci s odborníky krajské hygieny,“ vysvětlil na tiskové konferenci.
Podle Válka se covid-19 tímto rozhodnutím dostává do „režimu nesmírně závěžného, infekčního a standardního“ onemocnění. „Podle závažnosti praktický lékař může a nemusí izolaci nařídit. Jak dlouho ji nařídí, je na něm. Tak, jako je to u jakékoliv jiné infekční nemoci,“ vysvětlil ministr.
Zdůraznil, že covid je stále extrémně nebezpečnou smrtelnou nemocí. „Stále proti němu očkování funguje, stále je dobré, aby se rizikové skupiny očkovaly. Stále umírají pacienti a stále se covid šíří,“ dodal.
Připomněl také, že experti se nyní zabývají tématem takzvaného dlouhého covidu a komplikacemi, které pacientům prodělání nemoci způsobilo.
Momentálně je v Česku necelých šest tisíc lidí s potvrzenou infekcí. Za úterý přibylo celkově kolem 450 potvrzených nákaz. V mezitýdenním srovnání je to pokles o zhruba 250 případů, ve čtrnáctidenním pak o téměř pět stovek.
Ke koronaviru je podle něj nicméně potřeba přistupovat racionálně a medicínsky. „Proto jsme vytvořili Národní institut pro zvládání pandemie, kde jsou experti zastupující jednotlivé odbornosti. A ti nám již někdy začátkem ledna doporučili, že situace je taková, že není nutné dále nařizovat izolace,“ sdělil. Podotkl, že následně bylo nutné změnit právě zmiňovaný seznam nemocí.
Vypuštění covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí schválil kabinet na středečním jednání. Změnu přístupu považuje za správnou cestu. Stejné stanovisko totiž podle něj dávají i odborné evropské autority.
Šíření nakažlivé lidské nemoci je trestným činem, za který trestní zákoník v základní sazbě ukládá šest měsíců až tři roky vězení. Na vládním seznamu nadále zůstávají například cholera, mor, AIDS, pohlavní nemoci, salmonelózy, SARS, záškrt nebo tuberkulóza.