Vláda se shoduje na možnosti pěstovat konopí doma, uvolnění pro komerční trh je zatím věcí diskuse

3 minuty
Události: Debaty o možné legalizaci konopí
Zdroj: ČT24

Až dvě miliardy korun ročně by mohla do státního rozpočtu přinést legalizace konopí, odhaduje Národní rozpočtová rada. Tuzemská vláda se prozatím shoduje na možnosti pěstovat si rostliny doma, o uvolnění pro komerční trh ministři zatím dál diskutují. Pravidla pro užívání marihuany se částečně rozvolňují za českými hranicemi. V pátek konopí částečně legalizovalo Německo, platit to bude od dubna.

Příprava konopných kapslí proti bolesti je v brněnské lékárně u svaté Anny běžnou činností už osm let. Pro léčivo si do fakultní lékárny přijde měsíčně až 350 pacientů, tablety obdrží pouze na lékařský předpis. Podle lékárnice Alžběty Dostálové ale počet lidí, kteří medikaci potřebují, stále narůstá – nejen pro léčbu bolesti, ale i při neurologických obtížích.

Konopí by ale mohl podle části odborníků časem pěstovat nebo koupit kdokoliv. „Ten trh už ostatně existuje, ale je pro stát nezdaněný, je neefektivní, protože výrobci jsou schovaní,“ myslí si ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Libor Dušek (Piráti). Podotýká, že stát také vynakládá „zcela zbytečné“ peníze na represi.

„Regulované konopí v celém svém spektru, kde bude stát mít nějakou kontrolu nad finančními toky, tak je jediné řešení,“ doplňuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se zavedením souhlasí, ovšem za jasně daných pravidel. „Protože nejsme jediná země, ve které debata probíhá. Pokud bychom to zavedli pozdě, tak se může stát, že ty výnosy budou končit v jiných rozpočtech než v tom českém,“ upozorňuje.

Diskuzi jsou nakloněni i další koaliční partneři, skeptičtí jsou jen lidovci. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je pro stranu zcela neakceptovatelné třeba rozšíření konopných klubů nebo dalších takových provozoven.

Právě komerční prodej by ovšem tvořil drtivou většinu možných budoucích rozpočtových přínosů.

Problémy v legalizaci spatřuje i opozice. „Jedna věc jsou finance, které by to do rozpočtu přineslo, ale na druhé stránce je potřeba zhodnotit celospolečenské dopady,“ říká členka sněmovního ústavně-právního výboru Taťána Malá (ANO).

Vládní koalice o přesných parametrech ještě povede debatu. Kabinet čeká i diskuze nad otázkou výše trestu za drogovou činnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 10 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 11 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 13 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 14 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 14 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 21 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 23 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 23 hhodinami
Načítání...