Německo částečně legalizuje konopí. Lidé mohou držet až padesát gramů a tvořit pěstitelské kluby

Německo začátkem dubna částečně legalizuje konzumaci konopí pro rekreační účely, poslanci Spolkového sněmu během pátku schválili možnost mít doma až padesát gramů této drogy a pěstovat pro svou potřebu nejvýše tři rostliny. Zároveň mohou vzniknout pěstitelské kluby, které pro své členy mohou měsíčně produkovat až 25 kilogramů konopí. Norma byla prosazena i přes odpor konzervativní unie CDU/CSU.

Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach do poslední chvíle německé poslance v debatě přesvědčoval o nezbytnosti částečně legalizovat konzumaci i pěstování konopí. „Sledujeme tím dva cíle. Tím prvním je boj proti černému trhu. Druhým cílem je lepší ochrana dětí a mládeže,“ zdůvodnil Lauterbach.

Podle ministra nelze pokračovat se stávajícím stavem. „Když se podíváme na mládež a děti, tak v letech 2011 až 2021, tedy za deset let, počet konzumentů v této obzvláště ohrožené věkové skupině stoupnul o padesát procent. Ve věku od osmnácti do 25 let stoupnul za deset let o sto procent,“ uvedl ministr.

Děti a mládež se k marihuaně snadno dostávají kvůli černému trhu, takto nabízené produkty jsou ale podle Lauterbacha značně znečištěné. „Obsahují toxické koncentrace. Můžeme strčit hlavu do písku a můžeme o tom debatovat v hospodách, nic z toho ale nevyřeší jediný problém,“ prohlásil. Podle něj je jedinou správnou cestou částečná legalizace.

Norma vyvolala kritiku opozice

„Vznikne tak alternativa k černému trhu. Navíc se zaměříme na osvětu, co marihuana dělá s dětskými mozky. Zpřísníme také tresty pro ty, kteří ji budou organizovaně prodávat dětem a mládeži,“ dodal a poznamenal, že chápe, že to není snadné rozhodnutí. „Ale i odborníci na závislosti říkají, že se musíme po této cestě vydat. Musíme se zbavit tabuizace a trestání,“ zakončil ministr.

Hlasování předcházela několikaměsíční debata, ve které se opoziční konzervativní unie CDU/CSU postavila ostře proti Lauterbachově návrhu. I v pátek se konzervativci snažili ostatní poslance přesvědčit o zbytečnosti a nebezpečnosti takového kroku.

Opozice mimo jiné poukazovala na to, že povolené množství konopí na veřejnosti je příliš veliké, protože 25 gramů postačí na 75 jointů, takže bude těžké odlišit překupníka od spotřebitele. Pro vládní návrh nakonec hlasovalo 407 poslanců, proti jich bylo 226 a čtyři zákonodárci se zdrželi.

Držení i pěstování zůstává regulováno

Spolkovým sněmem přijatý návrh neznamená naprostou legalizaci konopí. Nejčastěji se proto hovoří o částečné legalizaci, případně o takzvané dekriminalizaci. Držení konopí a jeho pěstování zůstává regulováno.

Pěstitelské kluby, které mohou mít nejvýše pět set členů a které nesmí být v okruhu sto metrů od školek, škol a zařízení pro mládež, začnou fungovat od 1. července. Sloužit budou jako výdejová místa pro své členy, kteří takto mohou měsíčně získat až padesát gramů. Maximální denní odběr bude omezen na 25 gramů. Toto množství budou moci dospělí beztrestně držet na veřejnosti, v soukromí ale mohou mít až padesát gramů.

V Německu je nyní stejně jako v Česku legální užívání konopí pro léčebné účely. Předepisovat ho mohou lékaři například pacientům s chronickými bolestmi, roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS.