Vláda schválila růst penzí i takzvanou superdávku

Vláda na středeční schůzi schválila lednové zvýšení průměrného starobního důchodu o 358 korun měsíčně, zjistila ČT. Kabinet dále rozhodl o způsobu růstu minimální mzdy a rovněž kývl na zavedení takzvané superdávky. Ta slučuje příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě do jedné dávky. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády také uvedl, že ČEZ naváže strategickou spolupráci s firmou Rolls-Royce pro vývoj malých modulárních reaktorů.

Starobní důchod se od ledna zvedne v průměru o 358 korun, činit tak bude průměrně asi 21 060 korun. Všichni příjemci starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dostanou přidáno 260 korun. K tomu jim ještě vzroste zásluhový díl penze o 0,6 procenta. Pětisetkorunový bonus za vychované dítě se navýší o tři koruny. O 0,6 procenta se upraví také důchodové příplatky pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.

Česká správa sociálního zabezpečení poskytovala letos na konci prvního pololetí 2,37 milionu starobních, 412 800 invalidních a 66 100 vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů. Průměrná starobní penze v červnu činila 20 704 korun. Další desetitisíce penzí vyplácejí penzijní systémy resortů obrany, vnitra a spravedlnosti, jejich penze jsou vyšší.

Výsledky jednání vlády (zdroj: ČT24)

Kabinet dále probral růst minimální mzdy. Vláda stanovila koeficienty pro zvýšení minimální mzdy tak, aby se nejnižší výdělek dostal do roku 2029 z nynějších 41 procent průměrné mzdy postupně na 47 procent. Pro příští rok by měla minimální odměna odpovídat 42,2 procenta. Od ledna by se tak měla zvednout z letošních 18 900 na 20 800 korun.

„Návrh nařízení vlády vychází ze současného střednědobého cíle ministerstva práce. To znamená postupně rovnoměrně zvyšovat relaci minimální a průměrné mzdy tak, aby mohlo být v roce 2029 dosaženo 47 procent, což při budoucím zachování této dynamiky znamená každoroční zvyšování relace o 1,2 procentního bodu,“ uvedl resort práce v podkladech k nařízení.

Sloučení čtveřice dávek

Vláda dále kývla na návrh ministerstva práce na zavedení takzvané superdávky. Od příštího července by se tak měla sloučit čtveřice dávek, konkrétně příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě. Podávat a vyřizovat by se měla jen jedna žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se mohla zvýšit o bonus za práci.

Podle ministerstva je nová podpora adresnější a motivuje k řešení nepříznivé situace, ulevit má také úřadu práce díky digitalizaci a úbytku administrativy. K podobě normy měly výhrady resorty, ombudsman, kraje, sdružení obcí, organizace na pomoc potřebným či odbory. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) už před jednáním kabinetu řekl, že se podoba reformy bude ještě „ladit“ při projednávání ve sněmovně.

„Všechny strany vládní koalice jsou přesvědčeny, že je to krok správným směrem, že tím směrem máme jít a že to máme stihnout v tomto volebním období. Budeme dělat vše pro to, abychom drobné rozpory co nejvíce vyřešili a domluvili se rychle, abychom stihli všechny termíny a zásadní změnu v sociálních dávkách uvedli v život,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér.

Strategické partnerství ČEZu a Rolls-Royce

Fiala po jednání kabinetu sdělil, že polostátní energetická společnost ČEZ naváže strategickou spolupráci s firmou Rolls-Royce při vývoji malých modulárních reaktorů. Podle premiéra spolupráce otevírá možnost pro české firmy podílet se na vývoji tohoto typu jaderných zdrojů a zapojit se do globálního dodavatelského řetězce.

Česko podle Fialy nemá zájem o nákup hotových malých modulárních reaktorů, ale chce se podílet na jejich výrobě v globálním měřítku. První modulární reaktor v Česku by podle Fialy mohl vzniknout v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín v první polovině 30. let.

Podpora dostupného bydlení

Vláda také podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) přijala usnesení, které garantuje poskytnutí osmi miliard korun na stavbu dostupného bydlení v příštích dvou letech. Ministerstvo pro místní rozvoj spolu se Státním fondem podpory investic podle Bartoše ve čtvrtek vypíše první program, na základě kterého budou moct obce a kraje žádat o peníze na stavbu bytů. 

Program podpory by měl být určen pro stavbu obecních bytů pro mladé rodiny, seniory, veřejně prospěšné profese či lidi ve složité životní situaci. „Nejde o dotace, ale dlouhodobou investici. Peníze půjdou ve formě výhodných úvěrů, do rozpočtu se tak vrátí,“ zdůraznil ministr.

Prvních 160 projektů, které se mohou o podporu ucházet, je podle Bartoše připraveno. Nejvíc obecních bytů by se podle něj mělo v první fázi začít stavět v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.