Vláda jednala o regulaci zábavní pyrotechniky. Ministři se ale neshodují

7 minut
Události: Omezení pyrotechniky
Zdroj: ČT24

Vláda se ve středu věnovala regulaci zábavní pyrotechniky. Ministři se ale zatím neshodnou. Resort průmyslu navrhuje zakázat prodej většiny výrobků v tržnicích a ve stáncích. Na nejnebezpečnější kategorie z kamenných prodejen by si muselo pořídit oprávnění více lidí. Ministerstvo životního prostředí by šlo ale ještě dále. Bez oprávnění by si podle něj lidé mohli koupit nejvýš výrobky o síle prskavek. K tématu se tak kabinet znovu vrátí, na výsledek čekají také města a obce.

Rachejtle i dělobuchy se v tržišti u Svatého Kříže, které se nachází jen pár minut od hranic s Německem, dají koupit i nyní v létě. Právě z Německa, kde jsou mnohem přísnější pravidla, jezdí většina zákazníků. „Když nakoupí pyrotechniku tady na tržnici Svatého Kříže, tak tady v lesním porostu to hned odpalují,“ podotýká ředitel Městské policie Cheb Pavel Janošťák.

Některé případy končí i požárem, jako například v Hřensku letos v květnu. Jen strážníci v Chebu jich měsíčně řeší desítky, a to i přes místní zákaz.

„Není možné, aby se to prodávalo na vietnamských tržnicích, kde se to hned odpaluje, druhá věc je i kategorie. Prodávají se tu volně věci, které vůbec nepatří bez licencí do rukou,“ podotýká starosta Chebu Jan Vrba (ANO). Právě takovou regulaci ve středu navrhovalo ministerstvo průmyslu.

„Kromě té nejméně nebezpečené pyrotechniky – typu prskavek. Veškerá další pyrotechnika by se musela prodávat jen v kamenných prodejnách,“ vysvětluje ředitel odboru řízení resortních organizací Ministerstva průmyslu a obchodu Lukáš Trsek.

U nejnebezpečnější pyrotechniky z kategorie F4 pak resort navrhuje rozšířit skupinu lidí, kteří musí mít oprávnění. Vedle těch, kteří takovou pyrotechniku kupují nebo odpalují, by ji nově potřebovali i ti, kteří ji třeba jen skladují. „Prodávajícímu při porušení pravidel budeme moct zakázat činnost až na tři roky. Z hlediska nakupujícího, nebo osoby, která bez oprávnění ten pyrotechnický výrobek skladuje u sebe doma, tam navrhujeme pokutu až do výše půl milionu korun,“ dodává Trsek.

V jednom ze specializovaných obchodů tuto kategorii v regálech ani nenabízejí. Používají ji jen, když sami dělají profesionální ohňostroje. Nižší kategorie podle zákona označují a kontrolují věk zákazníků. „Máme kategorii F1, která je prodejná od patnácti let. Jsou to takové ty dětské včeličky, čmeláci, prskavky a podobně. Potom je kategorie F2 a ty jsou prodejné od osmnácti let a potom je kategorie F3, která je prodejná od 21 let,“ vysvětluje prodejkyně pyrotechniky Tereza Kárníková.

Ministerstvo životního prostředí by chtělo regulovat i část takových výrobků. Volně prodejná by podle něj měla být jenom první kategorie. „Ty, které způsobují opravdu hluk, stres člověka, stres zvířat, tak tyto by měly být regulovány a mohly by s nimi nakládat jen osoby oprávněné, což jsou osoby, které si udělají konkrétní školení,“ přibližuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Omezení jen třetí kategorie by zmíněnou prodejnu připravilo o víc než polovinu tržeb. S tak přísnou regulací nesouhlasí. Resort životního prostředí argumentuje například i dopadem na ovzduší.

Zranění způsobená pyrotechnikou mohou být fatální

Dalším argumentem pro omezení mohou být také zranění při manipulaci s pyrotechnikou. Lékaři se setkávají s popáleninami rukou nebo případy, kdy pacienty zraní pyrotechnikou někdo jiný. Některá zranění dovedou alespoň zčásti vyléčit, jiná ale mohou být fatální.

„Pamatuji si mladého člověka, který přišel o obě oči. To mi přijde jako neskutečná ztráta a zbytečnost,“ podotýká přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Zajíček.

Zranění spojená s používáním pyrotechniky bývají kombinovaná, lékaři z kliniky popálenin v takových případech spolupracují s plastickými chirurgy. „Pacient drží pyrotechniku a ona mu předčasně vybuchne. Může se jednat o drobné popáleniny nebo drobné tržné rány, ale může to skončit i amputací prstů,“ vysvětluje vedoucí lékař traumatologického oddělení 1. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Filip Burget.

Zranění horních končetin patří v této souvislosti k nejčastějším. V případě amputace prstů se snaží lékaři hlavně zachovat funkci ruky. „Potřebujeme k úchopu vždycky palec a nějaké prsty v opozici. Takže snaha je zachovat vždycky jeden až dva prsty. Z toho, že drží petardu, tak bohužel bývá zasažen i palec,“ dodává Burget. Při takových zákrocích tráví chirurgové na sálech hodiny. Operace bývají složité.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 5 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 7 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 59 mminutami

Soud zmírnil trest myslivci, který omylem zastřelil rybáře

Krajský soud v Ostravě zmírnil trest myslivci, který v listopadu 2023 při lovu omylem zastřelil rybáře. Původně byl odsouzen ke dvouletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky. Odvolací soud mu svým rozhodnutím ze začátku dubna trest zmírnil na 21 měsíců s podmíněným odkladem na třicet měsíců, zjistila ČT. Zrušil rovněž část rozsudku, která myslivci zakazovala držet střelnou zbraň, nově pouze nebude moci čtyři roky lovit.
před 1 hhodinou

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda.
před 1 hhodinou

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 3 hhodinami

Čtyři lidé v Dolních Břežanech se otrávili oxidem uhelnatým, jeden zemřel

Záchranáři dopoledne vyjížděli do Dolních Břežan u Prahy ke čtyřem lidem, kteří se otrávili oxidem uhelnatým. Jeden muž na místě zemřel, další pacienti skončili v nemocnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové se událost stala v jednom z rodinných domů. Server Novinky uvedl, že šlo o členy rodiny, Richterová to nepotvrdila ani nevyvrátila. Okolnosti případu policisté prověřují.
11:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...