Většina zpráv o Romech má stále negativní nádech, vadí Bangovi

Média se naučila se slovem Rom v titulku šetřit, ale pořád si myslím, že většina zpráv o Romech má negativní nádech, říká komentátor iDNES.cz Patrik Banga. Novinářem se stal během konfliktu na Balkáně, kvůli romskému původu mu ale jeho profesi mnohdy nevěřili. „Pozitivní drzost, nikdy jsem se nebál,“ odpovídá na otázku, co mu pomohlo k úspěchu. O kariérní cestě nebo knize, se kterou vyhrál Magnesii Literu, mluví v podcastu Background ČT24.

Právě Bangova autobiografická kniha Skutečná cesta ven, která vyhrála Magnesii Literu jako debut loňského roku, vypráví i o jeho dětství na pražském Žižkově. „Paradoxně jsem se ale narodil na Vinohradech,“ podotýká novinář, který žižkovské prostředí přirovnává k „modernějším“ romským osadám na Slovensku.

Banga přiznává, že ke škole pozitivní vztah neměl, rád a hodně si ale četl a nakonec úspěšně odmaturoval. S některými spolužáky se však pak ještě potkal – bohužel, když jim jako sociální terénní pracovník pomáhal od závislosti na drogách. „Je to paradox, protože učitelky mi ve škole předpovídaly, že budu kriminálník, a lidé, kteří vycházeli z úplně jiných poměrů, skončili takhle,“ zamýšlí se vystudovaný programátor, který vzestup drog přisuzuje euforii z porevoluční svobody.

K žurnalistice se poprvé dostal během vojenských konfliktů v zemích bývalé Jugoslávie, kam odjel jako humanitární pracovník. „Potkal jsem tam redaktora České televize, který mi dal adresu na nějakého editora. Tomu jsem posílal maily z internetové kavárny,“ vzpomíná Banga, který přispíval i do začínajících romských periodik jako Romea.cz.

Kvůli Havlovi měl pušku u hlavy

V Srbsku nebo Černé Hoře psal Banga také o situaci Romů v uprchlických táborech. „Spousta z nich vůbec nevěděla, proč museli utéct,“ vysvětluje s tím, že v táboře žil u tamějšího romského krále. „Myslím, že mě to zachránilo před tím, abych dostal přes tlamu, nebo abych si odvezl pět žen. Český pas pro ně totiž znamenal cestu do ráje,“ říká a vybavuje si okamžik, kdy mu policisté mířili puškou na hlavu. „Začali si mezi sebou nadávat, že Havel byl jedním z lidí, kteří podpořili nálety. Byl jsem vyklepaný, ale nakonec nás nechali být.“

Mezi Českem a Balkánem pendloval dva roky, v dalších letech hrál s bratrem v kapele Gipsy.cz a chvíli pracoval na ministerstvu vnitra. „Pak se mi projevila nemoc ledvin, kterou jsem měl, ale nezabýval se jí. Stal se ze mě požírač léků a rok jsem byl zavřený doma. V nejhorším období jsem začal posílat komentáře na iDNES.cz,“ popisuje začátky spolupráce, která s dvouletou pauzou trvá od roku 2008 dodnes.

Na serveru začínal jako administrátor blogů, postupně se stal redaktorem a komentátorem. „Převlékl jsem se za bezdomovce, jel jsem do Ostravy a týden jsem bydlel v ubytovnách,“ nabízí jednu z ukázek své práce, která konkrétně vyústila v dokumentární film Ghetto jako systém. „Psal jsem krimi, zpravodajství, reportáže z akcí. Dostal jsem neuvěřitelný prostor se realizovat.“

Romští novináři nejen o romských tématech

Jak během práce pro iDNES.cz, tak v České televizi, kde působil dva roky, se Banga setkával s nadávkami a urážkami kvůli svému původu. „Přijeli jsme někam točit ve dvojici s redaktorem, který nebyl Rom, a respondent se bavil jenom s ním. Jindy mi nevěřili, že jsem redaktor České televize, nebo mě politici obešli a nedali mi rozhovor,“ zmiňuje několik příkladů. Na jedné z protiromských demonstrací ho zase zadržela policie, která mu nevěřila, že je novinář.

„Přimlouvali se za mě redaktorka ČT Lea Surovcová a kolegové z Českého rozhlasu,“ vybavuje si s tím, že v začátcích mu pomáhal i další novinář veřejnoprávní televize Richard Samko.

Romských novinářů je podle Bangy stále velmi málo, což přičítá klesající důvěře v žurnalistiku i přetrvávající diskriminaci. „Uměl bych si představit, že by v každém médiu brali ohled na rozprostření obyvatel v zemi,“ popisuje ideální situaci. „Je ale bohužel holý fakt, že když už se Romové do médií dostanou, tak dělají jenom romská témata. Zajímavější by bylo, kdyby dělali jiná témata, ale zároveň uměli ta romská.“

Více by podle komentátora mohlo být také romských médií, z nichž jako etablované vyzdvihuje už zmíněný server Romea.cz. Zlepšení pak vidí u českých médií, která podle něj dříve ve velkém vydávala negativní zprávy o Romech, které se pak často nepotvrdily. „Se slovem Rom v titulku se naučila šetřit, ale pořád si myslím, že většina zpráv o Romech má negativní nádech,“ poukazuje například na banální kriminální činy, o nichž se podle něj informuje jen proto, že pachatelem byl Rom.

Věří, že budoucí generace už nebudou muset romská témata tolik řešit. „A budou si povídat o čemkoliv jiném – fotbale, muzice, kultuře,“ doplňuje Banga, který prý uspěl i díky své drzosti. „Nikdy jsem se nebál něco zkusit. I když jsem to dělal špatně, tak jsem šel a zkusil to. Když to neumím, tak se to naučím, když se to nenaučím, tak si přiznám, že jsem selhal. Dokud to ale nezkusím, tak nevím,“ uzavírá.

Celý rozhovor si poslechněte v podcastu Background ČT24 na Spotify, Soundcloud, Podcasty Google, Apple a YouTube.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 6 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 7 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 8 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 16 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...