Většina zdravotně postižených se cítí diskriminována

Praha - V rámci Evropského roku rovných příležitostí pro všechny, který vyhlásila EU, byla vypracována studie k aktuální situaci v diskriminaci osob se zdravotním postižením, a to pohledem zdravotně postižených osob na veřejnost. Národní rada zdravotně postižených zaměřila projekt také dovnitř k samotným postiženým, aby uměli diskriminaci poznat a chtěli a dokázali se bránit. Zároveň poukazuje na nutnost přijetí antidiskriminační legislativy, kterou již dávno měla ČR dle článku 13 Amsterodamské smlouvy EU přijmout.

Dle výsledků studie si lidé se zdravotním postižením myslí, že téměř dvě třetiny lidí nejsou informovány o jejich problematice. „Proč takto výzkum dopadl, bude otázkou rozboru,“ říká Štefan Čulík, vedoucí oddělení prevence sociálně zdravotní diskriminace ministerstva práce a sociálních věcí. Ministerstvo dle Čulíka ale na informovanosti veřejnosti intenzivně pracuje, vydává celou řadu brožur a letáků, které informují nejen veřejnost, ale i samotné postižené o jejich právech a možnostech, také organizuje řadu projektů vedoucí stejným směrem.

Z evropských fondů je financován projekt Desatero komunikace se zdravotně postiženými lidmi, který je určen pro zdravotníky i pracovníky ve veřejné zprávě a samozřejmě veřejnosti. „Dle výsledků naší studie je komunikace se zdravotnickým personálem a úředníky státní správy velmi složitá,“ vysvětluje Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených. Lidé s postižením se stále setkávají s nějakou formou diskriminace. Graf průzkumu Národní rady zdravotně postižených poukazuje na to, že až 75 procent dotázaných cítí bariéry, a to komunikační i fyzické. „Máme i konkrétní příklady diskriminace, které zasahují do ústavních práv postižených, to by se v naší společnosti už dít nemělo,“ podotýká Krása.

Hlavní problémy postižených se pohybují ve třech základních okruzích. Největším problémem je bezbariérovost prostředí, budov, zdravotnických zařízení a dopravy, následně nedostatek pracovních příležitostí a podceňování jejich schopností a v neposlední řadě přístup úředníků státní správy. „S problémem komunikace úředníků se setkáváme již delší dobu, snažíme se ale úředníky v tomto směru vzdělávat,“ vysvětluje Čulík.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nezaměstnanost překročila v lednu pět procent

Nezaměstnanost v Česku v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Na zvýšení měl vliv každoroční sezonní nárůst i navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících, které je platné od ledna, uvedl Úřad práce ČR. Analytici také zmiňují vliv flexinovely zákoníku práce a odliv pracovníků z průmyslu. Nezaměstnanost podle nich roste dlouhodobě.
11:38Aktualizovánopřed 42 mminutami

Vláda rozhodla o zrušení Národní ekonomické rady vlády

Vláda se na pondělním zasedání shodla, že zruší Národní ekonomickou radu vlády (NERV), která předchozímu kabinetu radila se strukturálními ekonomickými opatřeními. Podpořila rozšíření trestného činu obchodování s lidmi a odmítla pro nadbytečnost návrh novely opozičních poslanců o předcházení ekologické újmě. Také třeba jmenovala nové členy Rady vlády pro využití výnosu z dražeb emisních povolenek.
04:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
12:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Města investují do obecních bytů, stále jich ale chybí až statisíce

Města a obce zpravidla v posledních letech staví nájemní byty. Někde tak samosprávy lákají určité profese, jinde má výstavba či rekonstrukce řešit bytovou nouzi či pomoci mladým rodinám nebo seniorům. Podle Mikoláše Opletala z Platformy pro sociální bydlení stále chybí statisíce obecních bytů. Ceny nemovitostí a výše nájemného v Česku v posledních letech výrazně vzrostly, mnoho domácností tak čelí stále většímu tlaku na rozpočet.
před 1 hhodinou

Na Mnichovskou bezpečnostní konferenci má jet Pavel, Macinka i Zůna

Mnichovské bezpečnostní konference se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel. Pojede i ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který po pondělím zasedání vlády sdělil, že na okraj fóra má dohodnutá bilaterální jednání. V Mnichově má naplánován program na pátek a sobotu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Mnichově řekl, že se zúčastní i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Kabinet na pondělím zasedání schvaloval technické zabezpečení cesty.
13:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kabinet mění opatření proti erozi půdy

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) oznámil, že mění požadavky na opatření proti erozi zemědělské půdy. Dále chce také upravit plochu, které se povinnost bránit odnosu části půdy vlivem srážek týká. Aktuálně to je zhruba 65 procent půdy v Česku. Někteří zemědělci upozorňují, že to je jeden z nejpřísnějších standardů v EU, kde je to průměrně 40 procent. Asociace soukromého zemědělství to vysvětluje tím, že v Česku je výrazně vyšší podíl velkých ploch v erozně ohrožených lokalitách.
před 1 hhodinou

Česká policie se zabývá kauzou související s Epsteinem

Česká policie se zabývá kauzou související s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffreyem Epsteinem, informovalo Policejní prezidium, podle něhož zatím policisté vyhodnocují informace z veřejných zdrojů. Poté upřesní další postup a rozhodne, který útvar se bude případem zabývat. Mezi miliony stran dokumentů zveřejněných v kauze je i několik českých stop – jednou z nich je, že si prý Epstein nechával z Česka dopravovat nezletilé dívky.
před 1 hhodinou

Plaga chce brzy rozeslat školám metodiku k omezení mobilů ve školách

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce do měsíce rozeslat školám metodický materiál k omezení používání telefonů ve školách, uvedl ministr před jednáním vlády. Dokument má být podporou pro ředitele, bude obsahovat téma prevence, využívání technologií ve výuce i příklady dobré praxe alternativního programu o přestávkách. Metodický materiál je podle něj prvním krokem, legislativa může následovat.
před 2 hhodinami
Načítání...