Návrh komunistů, aby novináři veřejnoprávních médií podávali majetková přiznání, překvapivě podpořila ministryně spravedlnosti i někteří poslanci vládního hnutí ANO. Kabinet Andreje Babiše přitom stejný návrh odmítl. Podle KSČM redaktoři České televize a Českého rozhlasu ovlivňují veřejné mínění a jsou placeni z veřejných peněz, proto by měli stejně jako třeba poslanci nebo starostové přiznávat majetek.
Veřejnoprávní novináři by měli podávat majetková přiznání. Návrh komunistů podpořila ministryně Benešová
Nemovitosti, roční příjem, peníze na účtech, ale i dluhy. Ministerstvu spravedlnosti je každý rok hlásí volení politici nebo šéfové úřadů. Komunisté dlouhodobě prosazují, aby mezi nimi byli i veřejnoprávní novináři.
„Pokud to majetkové přiznání podají, tak na ně samozřejmě nemůže nikdo útočit, že udělali reportáž na objednávku a že si za to vzali peníze,“ uvedl předkladatel zákona Vojtěch Filip (KSČM).
Po roce a půl prosadil Vojtěch Filip návrh na jednání sněmovny. A poslanci hnutí ANO spolu s komunisty a SPD ho nechali projít do dalšího čtení, přestože se vláda postavila proti. Podle ní veřejnoprávní média nemají žádné pravomoci, kvůli kterým by se na ně zákon o střetu zájmů vztahoval.
„Důvodem předložení je tedy obrana veřejnoprávních médií před častými podezřeními z neobjektivity,“ sdělila 14. dubna poslankyně a zpravodajka zákona Barbora Kořanová (ANO).
Opozice i Syndikát novinářů s návrhem nesouhlasí
Jiní poslanci s návrhem nesouhlasí. „Jedná se o komunistický útok na svobodu médií, který je protiústavní a v rozporu s evropskou legislativou,“ sdělil v dubnu poslanec Jan Jakob (TOP 09). „To je asi jako kdybychom chtěli něco podobného po každém úředníkovi,“ sdělil poslanec František Navrkal (Piráti).
„Je to nesmysl. Je tady základní rozdíl v tom, že majetková přiznání se poslancům a jiným veřejným činitelům ukládají z toho důvodu, že rozhodují o penězích. Novináři nerozhodují o penězích. Mají relativně velkou sílu v tom, že mohou o věcech informovat, i když to může každý občan. Nerozhodují ale o žádných veřejných statcích,“ uvedl v Událostech, komentářích předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý.
Rozhodující hlasování by mohlo být příští týden
Aby zvýšili šanci, že se návrh stihne do voleb schválit, vložili ho komunisté i do jiné novely zákona o střetu zájmů, kterou už čeká závěrečné schvalování. Novelu zákona, a tedy i pozměňovací návrh, ve středu projednával ústavněprávní výbor, opoziční poslance především překvapila změna stanoviska ministerstva spravedlnosti.
„Tady bohužel z některých kruhů, které mají blízko i k vládnímu hnutí ANO a Pražskému hradu, má snahu vytvářet tlak na veřejnoprávní média jakýmkoli způsobem,“ prohlásil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) pro Deník N uvedla, že i novináři se z velké části podílejí na tvorbě veřejného mínění, což nemá být myšleno pejorativně, ale jako konstatování faktu. Žádost ČT24 o rozhovor ve čtvrtek ministryně odmítla. Rozhodující hlasování celé sněmovny by mohlo přijít na řadu už příští týden.