Vánoční čas přeje zlodějům, využívají velké davy, rizikové jsou i eskalátory

Události: Před Vánocemi roste počet krádeží (zdroj: ČT24)

Zatímco v září řešila policie přes tři tisíce kapesních krádeží, očekává se, že během vánočních svátků jich přibude. Za loňský prosinec se jich stalo skoro šest tisíc. K většině krádeží dojde v hlavním městě, kde zloději často kradou v organizovaných skupinách nebo ve dvojicích. Využívají většího počtu lidí ve veřejné dopravě, na trzích nebo v klubech. Policisté varují také před zanecháváním cenností v autech.

Typická situace se odehrává večer před hlavním nádražím v Praze. Žena volá o pomoc a policistům hlásí, že ji někdo okradl. „Jsou dva,“ popisuje pachatele.

Podobným případům se snaží zabránit policejní komisaři. Na rozdíl od běžné hlídky však nemohou ukázat svou tvář, snaží se totiž zloděje chytit ve chvíli, kdy kradou. „Proto jsme samozřejmě v civilním oděvu, abychom byli co nejméně vidět, a snažíme se splynout s davem,“ popisuje svou práci jeden z policejních komisařů.

Rizikové eskalátory i únik do vlaku

Jakmile komisař vstoupí do haly hlavního nádraží a dostane se mezi lidi, zpozorní. Všimne si dvou podezřelých, které si vybavuje z několik týdnů starých kamerových záznamů. Ty zachycují, jak dvojice okradla ženu o peněženku z batohu, který měla zavěšený na zádech. „Stalo se to na eskalátorech vedoucích na nástupiště,“ popisuje komisař. Podle policie jsou právě pojízdné schody jedním z míst, kde zloději kradou nejvíce.

Následně volá na pomoc své kolegy. Než ale nejbližší hlídka dorazí, je to na něm. „Pokud půjdou do vlaku, budu muset nastoupit s nimi,“ říká. Spoje do Vídně si zloději vybírají často i před Vánoci, když lidé jezdí na trhy. „Jdou podél vlaku a koukají, kdo kde má kabelku nebo tašku přes rameno. Těsně před odjezdem většinou vystoupí,“ říká ze své zkušenosti komisař.

Organizované skupiny

Ze zahraničí jezdí krást celé skupiny, které se pak rozdělí. Využívají tlačenic a většího počtu lidí na jednom místě. Jeden na sebe strhne pozornost, další krade. Podobně postupovali v tramvajích a v metru zloději, které policie v centru Prahy letos v létě dopadla.

Policejní komisař upozorňuje i na případy, kdy se zloději snaží zneužít platební karty. „Velká chyba některých lidí je v peněženkách přiložený PIN u platební karty,“ podotýká.

Zlodějský pár z hlavního nádraží už na trest čeká. Zřejmě budou vyhoštěni z České republiky. Za krádeže hrozí organizovaným skupinám daleko vyšší tresty, a to až deset let vězení, a proto častěji operují jen ve dvojicích.

Časté jsou i krádeže v obchodech

Kromě kapesních krádeží policie ročně řeší více než deset tisíc případů odcizení zboží v obchodech. Letos jich zatím evidují kolem osmi tisíc. Četnější je ale i vykrádání celých pokladen s penězi. V Praze si dva spolupracující zloději za pouhé dva dny tímto způsobem přišli na více než devadesát tisíc korun. Cizince policisté dopadli, soud jim už vyměřil sedmiměsíční podmínečné tresty a z Česka je vyhostil.

Pokles naopak policie zaznamenává u vloupání a vykradení bytů nebo rodinných domů. Do září to letos bylo 2348 případů, téměř o pět set méně než loni. „Lidé se chovají zodpovědně, dodržují preventivní opatření, zabezpečují si svůj majetek,“ sdělila vedoucí odboru prevence Zuzana Pidrmanova. Konkrétní rady jak zabezpečit byt, rodinný dům, ale i chatu nebo garáž, jsou na stránkách Policie ČR pod názvem „zabezpečte se“.

Lidé si v autech nechávají cennosti

Před svátky taky policisté znovu vyrazí na parkoviště připomínat lidem, že auto není trezor. Jde o jeden z nejstarších preventivních policejních programů, přesto podle kriminalistů řidiči stále opakují ty samé chyby. Pachateli přitom často stačí vteřiny, maximálně minuty.

„Do letošního října evidujeme kolem pěti tisíc případů krádeže věcí z vozidel, což odpovídá současnému trendu za poslední léta,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Irena Pilařová. Na vykradená a poničená auta tak lze narazit během celého roku po celé republice – například v Karlových Varech se 38letý muž za jeden týden vloupal do třiceti aut.

S blížícím se koncem roku by měli být lidé podle policistů ještě opatrnější, z pohledu kriminality jde totiž o nejnáročnější období. „Když se podíváme na to, co lidé v autech nechávají, tak támhle máme košík, vypadá to na nějaký nákup a samozřejmě pro pachatele tam může být pravděpodobnost, že tam je zapomenutá peněženka. Poutá to pozornost,“ vysvětluje preventista z Policejního prezidia Ladislav Beránek. Ten redaktorce ČT přímo u zaparkovaných aut popisoval, co by zloděje mohlo při pohledu do vozů lákat.

I v autě o kousek vedle byl kufr plný věcí. „Tady vidím deštníky, nějakou přepravku. Je to auto přepravní společnosti a může tam být cokoli. Pro většinu lidí je to třeba nepoužitelné, ale pro pachatele je to něco, co ho může zajímat,“ popisuje.

Policii je třeba zavolat vždy

Ženy řidičky pak podle preventistů často dělají to, že odemknou auto, odloží kabelku na sedadlo spolujezdce a jdou dávat nákup do kufru. „Pachatel si na boku pootevře dveře, natáhne se a v podstatě metr od vás se s vaší kabelkou odplíží z místa,“ popisuje modus operandi těchto zlodějů preventista Beránek.

V případě, že dojde ke krádeži, by lidé měli vždy policii zavolat. Podle asociace pojišťoven bývá škoda krytá havarijním pojištěním, je však nutné předložit právě třeba protokol od policistů.

Načítání...