V zásahu policie na filozofické fakultě jsem nezaznamenal pochybení, řekl Rakušan. V systému držení zbraní ale žádá změny

27 minut
Interview ČT24: Vít Rakušan (3. 1. 2024)
Zdroj: ČT24

Uběhlo třináct dnů od prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze a v těchto dnech se vyhodnocují aspekty zásahu. O šetření se stará Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v rozhovoru pro Českou televizi policejní postup ocenil. „V téhle chvíli chci říct, že šlo o profesionální výkon. Jako Česká republika jsme ukázali, že umíme věcně i komunikačně na takovou obrovskou tragédii zareagovat,“ uvedl v pořadu Interview ČT24.

Úřad vnitřní kontroly zkoumá aspekty policejního zásahu. „Rozdělil bych to na dvě věci. Jednou je policejní práce jako taková, kde skutečně doposud pochybení nevidím,“ zdůraznil Rakušan. „Druhá věc, Úřad vnitřní kontroly zkoumá zásah sekundu po sekundě a vyhodnocuje také veškerou komunikaci policistů. Uvažuje se o alternativách, jestli se nedalo udělat něco lépe. Ani od generální inspekce bezpečnostních sborů, která zvažuje i řadu podnětů od veřejnosti, zatím nebyl zahájen žádný úkon trestního řízení,“ přidal ministr vnitra a připomněl, že policie příští týden uspořádá speciální tiskovou konferenci, kde zodpoví detailněji otázky ohledně zásahu.

Zásadní je podle vicepremiéra nyní pomoci lidem postiženým tragickým útokem. „Chtěl bych poděkovat všem zainteresovaným. Dali jsme k dispozici veškeré intervenční týmy, které máme. Spolupracujeme s rektorátem Univerzity Karlovy a děkanátem FF UK. Zavedli jsme v podstatě okamžitě intervenční linky. Do budoucnosti je ovšem jednou z výzev reforma psychiatrické péče. Snadnější dostupnost a motivování lékařů, aby se této specializaci věnovali,“ upozornil Rakušan.

„Nechci, aby to vypadalo jako zlehčení, ale nebavme se jen o fyzické ochraně budov, bavme se také o práci s lidmi. O psychohygieně a duševním zdraví. O práci se studenty vysokých škol,“ nabádá předseda hnutí STAN.

Kontrola sociálních sítí

Tragická střelba upozornila na debatu v několika oblastech bezpečnosti. K bezpečnostním pravidlům na vysokých školách se přidává například i téma, zda má policie výrazněji kontrolovat sociální sítě. „Tohle už policie dělá. Mnohdy lidé, kteří tomu nepřejí, to nazývají cenzurou a vyhledáváním závadných názorů. Vůbec ne, jde o vyhledávání trestných činů. Ty jsou jasně stanoveny stávající legislativou. Proto jsme od ledna zřídili specializované pracoviště NCTEKK, které se věnuje kyberkriminalitě a terorismu. Tito lidé aktivně mapují sociální sítě, aby vyhledávali potenciální rizika,“ řekl Rakušan.

Podle šéfa pražské policie Tomáše Lercha je potřeba zkoumat, proč měl střelec takový arzenál zbraní, zda nešlo o pochybení jednotlivce. „Systém si rozhodně vyžaduje vylepšení. Vylepšení je v novelizaci. Prodejce zbraní a střeliva bude mít povinnost udávat informace o masivním nákupu střeliva, zbraní a podobně. Informace se okamžitě promítne do policejního systému,“ řekl Rakušan.

Úprava zbraňové legislativy

Příští týden ve středu se podle něj ve sněmovně uskuteční kulatý stůl ke zbraňové legislativě, kde bude představena novela, která má nabýt účinnosti počátkem roku 2026. „Tato zbraňová legislativa se chystá od roku 2017. Za minulé vlády se nedostala ani do sněmovny, nebyla schválena. My jsme ji posunuli do legislativního procesu a v systému leží od května. Bohužel vidíme, jak funguje nyní sněmovna. Na projednání novely se dostalo až na podzim, teď je před třetím čtením,“ uvedl Rakušan. Legislativa podle něj může pomoci v prevenci takových činů.

Mimo novelu zatím došlo k systémové novince. „Co jsme zavedli operativně a bude to ve stávajícím systému fungovat od čtvrtka, je taková červená dlaždice pro prodejce munice i zbraní. I bez legislativní opory je žádáme, aby tuto dlaždici použili na své identifikační stránce a hlásili, když někdo kupuje větší množství zbraní a munice a hlásili to policii,“ dodal Rakušan.

Chystaná novela dává vládě podle Rakušana i oprávnění už bez další diskuze ve sněmovně vydat nařízení o nutnosti psychologických testů. Vicepremiér chce prosazovat plošné testování. Šlo by údajně o dva až tři tisíce žadatelů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 9 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 10 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 16 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 21 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 23 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 23 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...