Pražská filozofická fakulta zrušila výuku do konce semestru, zkoušky budou dobrovolné

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zrušila výuku do konce zimního semestru, tedy do 12. ledna. Zkouškové období se uskuteční podle harmonogramu akademického roku, atestace ale budou dobrovolné, stejně jako skládání státních závěrečných zkoušek. O detailech budou studenty vedoucí kateder informovat v příštím týdnu. Budova fakulty na náměstí Jana Palacha, v níž útočník minulý týden zastřelil čtrnáct lidí, zůstane uzavřena minimálně do konce ledna. Během ledna se na náměstí Jana Palacha také uskuteční iniciativa nazvaná Měsíc pro fakultu.

V týdnu od 8. ledna mohou vyučující zorganizovat se studenty setkání, jejich účelem ale nebude výuka. I tyto schůzky by byly dobrovolné. Zkouškové období pak začne podle plánu od 15. ledna. Atestace budou dobrovolné, podle situace může být jejich forma upravena. „Chceme vás ujistit, že i kdybyste nezískali za zimní semestr ani jeden kredit, budete moci v klidu pokračovat ve svém dalším studiu a v budoucnosti studium úspěšně dokončit,“ uvedla fakulta.

Na bázi dobrovolnosti se uskuteční i státní závěrečné zkoušky. „Neúčast na státních závěrečných zkouškách v lednu a únoru 2024 u nikoho neohrozí možnost v klidu a úspěšně dokončit studium, studenti přihlášení ke státním závěrečným zkouškám, kteří je nebudou chtít nyní vykonávat, budou omluveni,“ stojí v pokynech pro studenty.

Výuka na ostatních fakultách zůstane zachovaná v běžné podobě, UK ale doporučuje směrem ke studentům citlivý přístup.

Studujícím a zaměstnancům také fakulta nabízí účast na skupinové psychologické podpoře. První setkání se uskutečnila ve čtvrtek a v pátek, následná jsou plánována na leden. Další informace o možnostech krizové pomoci jsou k dispozici na stránkách Univerzity Karlovy.

Mluvčí univerzity Václav Hájek rovněž sdělil, že na krizový chat UK se od tragédie obrátilo asi sedm set lidí, mezi nimiž byli jak studenti, tak vyučující. Nejvíc lidí se na chat obracelo v prvních dnech, využívaný je i nadále. Lidé, kteří se na chat obraceli, si podle mluvčího často stěžovali na poruchy spánku, chtěli konzultace ohledně psychického zdraví a kam se obrátit o následnou pomoc. „Také měli problém s tím, že neměli s kým o události mluvit v rodině kvůli sváteční atmosféře. Nechtěli kazit ostatním svátky, měli pocity viny,“ doplnil.

Psychosociální pomoc zajišťovali ve spolupráci s UK odborníci z integrovaného záchranného systému. V prvních týdnu se jich podle Hájka zapojilo 192, mezi nimi 45 psychologů a 147 interventů. Hovorů na krizových linkách odbavili za týden více než 950, přes sedm set lidí absolvovalo individuální intervence a 160 se zúčastnilo skupinových intervencí.

Krizovou pomoc spustily po události také neziskové organizace, například In Iustitia. Celkem se na ni obrátilo přes dvě stě volajících. V den tragédie volali především lidé, kteří měli na místě své blízké, prožívali šok. „V pozdním večeru a v průběhu noci se objevovala častěji témata zoufalství, osamělosti v prožívání, sebevražedné myšlenky. V noci také volalo více přeživších, kteří byli přímo na místě, chtěli mluvit mimo jiné o výčitkách a pocitech viny, že oni přežili, a jejich blízcí ne," uvedl sociální pracovník In Iustitia Dušan Vaněk.

Výdej osobních věcí

Výdej osobních věcí z budovy filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha bude pokračovat od 4. ledna do konce měsíce, a to každý čtvrtek od osmé ráno do čtvrté odpoledne a každé úterý od jedenácti hodin dopoledne do šesti večer v budově UK POINT na adrese Celetná 13. Podle UK již byly majitelům předány zhruba tři čtvrtiny všech věcí.

V lednu se také na Palachově náměstí uskuteční Měsíc pro fakultu, který zahrnuje několik akcí, které mají pomoci vyrovnat se s tragickou událostí, informovala fakulta na webu. Jako první proběhne 4. ledna procesí se svíčkami.

Střelec v budově na Palachově náměstí zabil třináct lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších pětadvacet lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 31 mminutami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 54 mminutami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
07:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 1 hhodinou

Česko zpřísňuje opatření proti zavlečení slintavky

Vozidla nad 3,5 tuny převážející zvířata, potraviny či krmiva, která projela rakouské spolkové země Burgenland nebo Dolní Rakousy, budou nově moci do Česka vjet přes třetí hraniční přechod, a to Halámky v jižních Čechách, oznámil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dosud mohla tato nákladní auta kvůli výskytu slintavky a kulhavky na Slovensku a v Maďarsku pouze přes čtyři přechody na česko-slovenských hranicích a přes dva na česko-rakouských hranicích.
18:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VZP se podařilo zrušit přes osmnáct set akutních lůžek

Původní plán změnit pět tisíc lůžek akutní péče, tedy zhruba desetinu jejich kapacity, na jiné formy poskytování péče Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) naplnila asi ze třetiny. Uvedli to zástupci VZP po jednání správní rady. V Česku bylo na začátku letošního roku přes 46 tisíc akutních nemocničních lůžek, lůžek následné péče bylo necelých 24 tisíc.
14:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ve Štěchovicích se převrátila loď se sedmi dělníky, jeden muž utonul

Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v pondělí ráno převrátila loď se sedmi dělníky opravujícími most přes Vltavu. Proud ji odhodil na remorkér. Šesti se podařilo dostat na břeh, jeden muž ve Vltavě utonul, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
10:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard. Pokryje likvidaci dolu i odstupné

Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Podle premiéra bude přechod na nové období bezproblémový. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.
před 5 hhodinami
Načítání...