V Česku už dostalo vakcínu asi 15 tisíc lidí, uvedl Prymula

Roman Prymula hostem Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Proti covidu-19 bylo v Česku očkováno asi 15 tisíc lidí, poznamenal bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce premiéra Roman Prymula. Centrální informační systém, který má data shromažďovat, zatím podle něj nefunguje. Ministerstvo zdravotnictví data nezveřejnilo, představit je chce v úterý na tiskové konferenci. Zatím se očkují hlavně zdravotníci a senioři v nemocnicích nebo domovech důchodců, sám Prymula, který byl hostem pondělního Interview ČT24, má jako lékař vakcínu dostat 7. ledna.

K vývoji epidemie Prymula uvedl, že očekává další nárůst nových případů do 15. ledna, potom budou počty kulminovat. Minulý týden byl dosažen zatím nejvyšší počet denních pozitivně testovaných – téměř 17 tisíc. Počty v druhé polovině prosince výrazně ovlivnily vánoční svátky, kdy se méně testovalo. V neděli bylo pozitivních 6220 osob, což je v tento víkendový den nejvíc od prvního listopadu.

„Počkejme si na ostrá data z následujících dvou dní. Čekám na úterý a středu,“ uvedl. Dá se podle něj očekávat, že by počty mohly dosáhnout v pracovní den i 20 tisíc pozitivních případů. Zátěž nemocnic by podle něj měla být dokonce vyšší než v poslední vlně na přelomu října a listopadu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu uvedl, že lidé nad 80 let se budou moci registrovat na očkování proti koronaviru od poloviny ledna, ostatní lidé pak od února. Přesný termín dostanou až později, systém je vyhodnotí podle věku nebo zdravotního stavu. VZP v pondělí uvedla, že nejdříve v březnu se bude očkovat u praktických lékařů.

Dva miliony dávek měsíčně

V těchto dnech není nutné očkovat rychleji, protože není čím, domnívá se Prymula. „Jsme součástí Evropské unie a ta v podstatě poměrově zajistila určitý počet vakcín, které v rámci tohoto kontingentu dostáváme,“ řekl.

V dubnu, květnu a červnu však bude mít Česko podle něj dva miliony dávek měsíčně. „Bude to zhruba 80 tisíc dávek denně. Nejde potom spoléhat jenom na nemocnice nebo praktické lékaře,“ uvedl bývalý ministr s tím, že v tuzemsku se tak bude muset očkovat takovým tempem, jako nyní postupuje třeba Izrael. V dubnu se podle něj také zřejmě nejdříve budou očkovat lidé, kteří nejsou v rizikových skupinách.

Každý očkovaný potřebuje u většiny vyvíjených vakcín dvě dávky. V zahraničí se diskutuje o tom, zda není lepší co nejvíce lidí očkovat jednou dávku a chránit je alespoň částečně než méně lidí na více než 90 procent. Podle Prymuly je to věc k diskusi, kterou si dovede představit. Odmítá ale očkování lidí dvěma dávkami různých vakcín.

Ministerstvo zdravotnictví před koncem roku povolilo získávat z jedné lahvičky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která je prozatím jediná v EU schválená, až šest místo dosavadních pěti dávek. Látky je v ní dost, výrobce ale počítal se ztrátami při aplikaci. Díky tomu se bude v Česku aplikovat z objednaných dodávek více vakcín.

Dosud jich dorazilo asi 32 600, další se očekávají ve čtvrtek a pak každý týden. Po rozmrazení vakcíny je třeba pět či šest dávek z lahvičky rychle spotřebovat. „Umím si představit, že budou ve velkých očkovacích centrech čekat ,dobrovolníci' na očkování,“ dodal Prymula. Tito lidé budou podle jeho návrhu čekat na telefonu pro případ, že by třeba někdo objednaný na vakcinaci nepřišel a látka zbyla. „Lepší než vakcínu vyplýtvat a v uvozovkách vylít je naočkovat toho, kdo tam bude,“ uvedl.

Prymula v Interview ČT24 také připustil, že očkovací strategie i kampaň měly vzniknout dříve. Kampaň se však podle něj v tuto chvíli začíná rozvíjet, a to překvapivě i z pozice různých privátních subjektů, které se snaží pomoci. „Já doufám, že teď tady bude těch vstupů daleko víc, ale je pravdou, že to je pozdě,“ řekl.