V Česku přibylo případů záškrtu. Odborníci zvažují povinné přeočkování dospělých

V Česku v posledních dvou letech přibylo případů záškrtu. Jen během letošního roku dříve v Česku vymýcenou nemoc prodělalo pět osob. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. Záškrt se vloni v Česku vyskytl poprvé od roku 1995. Jedním z důvodů, proč se nemoc znovu objevila, je podle vakcinologů snižující se proočkovanost, vyvanutí protilátek i migrace obyvatel. Odborníci teď proto zvažují zavedení povinného přeočkování v dospělosti.

„V poslední době se vzhledem k různým konfliktům a nestabilním situacím epidemiologická situace zhoršuje,“ komentuje místopředseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Záškrt se u nás znovu objevil vloni, a to poprvé od roku 1995. Jen během prvních osmi měsíců letošního roku už nemoc prodělalo pět lidí.

„Záškrt byl hlášen u dvou dětí a tří dospělých,“ upřesňuje Jitka Částková ze Státního zdravotního ústavu. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o dva případy víc. Za celý rok 2022 prodělalo záškrt celkem pět lidí.

Důvodů, proč případů přibývá, může být podle odborníků několik. Jedním z nich je například migrace obyvatel. To ale není příčina letošních případů, vysvětluje Jitka Částková ze SZÚ. „Infekce neměly souvislost s importem ani s migrací,“ naráží Částková na příchod utečenců z Ukrajiny.

Opačného názoru je ale vakcinolog Roman Prymula. Například oblast Ruska a Ukrajiny je podle něj z hlediska záškrtu riziková. „Z těchto lokalit se sem nepochybně nějaké jednotky případů budou dostávat,“ vysvětluje vakcinolog.

Imunita z očkování není celoživotní

„V případě záškrtu hraje roli taky klesající proočkovanost,“ komentuje situaci Milan Trojánek, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Očkovat je možné děti od 2 měsíců věku, a to v rámci povinné hexavakciny. Ta kromě záškrtu obsahuje ještě protilátky proti dalším pěti nemocem, jako jsou například tetanus nebo černý kašel. Odmítnutí očkování je ale podle pediatričky Marcely Čejkové stále ojedinělé.

„Jedná se spíše o žádost posunout očkování do druhého půlroku života, až bude dítě větší,“ doplňuje. Podle Čejkové ale většinu rodičů nakonec přesvědčí závažnost onemocnění.

Ta přitom podle expertů není zanedbatelná, před zavedením očkování nebo v zemích, kde je proočkovanost populace nízká, dosahuje míra úmrtnosti na záškrt 5 až 10 procent, u dětí ve věkové kategorii do pěti let na nemoc dříve umíral každý pátý malý pacient.

„Projevuje se nejčastěji postižením sliznic horních cest dýchacích, štěkavým kašlem a zánětem sliznic nosu, hrtanu nebo hltanu,“ popisuje příznaky Zpráva Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ s názvem Surveillance záškrtu v ČR.

Současně uvádí, že bez včasné léčby může dojít k dušnosti a uzavření dýchacích cest. Podle zprávy může také ve vzácných případech onemocnění postihnout další sliznice nebo kůži. Právě kožní forma převažovala u pacientů, kteří prodělali záškrt v letošním roce. „Jednalo se převážně o kožní formy onemocnění záškrtem,“ potvrzuje Částková ze SZÚ.

Proti záškrtu se v Česku očkuje od roku 1946. „Starší populace nemusí být tedy vůbec očkována,“ doplňuje Jitka Částková. U řady dospělých zároveň můžou být protilátky vyvanulé. „Imunita, která je navozená očkováním, nevydrží celoživotně,“ vysvětluje Roman Prymula.

Nová posilující dávka

V dospělosti se přitom z hexavakcíny povinně posiluje pouze tetanus. Odborníci ale podle Prymuly diskutují i o zavedení povinného přeočkování černého kašle a záškrtu. „Zatím to nijak uzákoněno není, ale předpokládám, že v nějaké blízké budoucnosti se k takovému modelu zřejmě uchýlí,“ dodává Prymula.

Podle vakcinologa by se přeočkování mělo provádět v rané dospělosti, tedy v osmnácti letech nebo případně okolo dvaceti pěti let. „Aby tam bylo deset let po té adolescentní dávce,“ doplňuje Roman Prymula. Právě zhruba deset let je podle něj doba, po kterou je množství protilátek dostatečné, závisí ale na několika faktorech. „Záleží také na tom, jak jsme exponováni a jak se přirozeně boostrujeme,“ upřesňuje.

Právě snižující se počet protilátek nebo absence očkování můžou způsobit, že bude případů přibývat. Odborníci ale předpokládají, že by to stále měly být jednotky případů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 12 mminutami

Soud schválil dohodu o vině a trestu podnikateli Dovhomiljovi z kauzy Dozimetr

Podnikatel Pavel Dovhomilja viněný v kauze Dozimetr dostal peněžitý trest dva miliony korun. Obvodní soud ve středu schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem.
před 19 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
před 29 mminutami

ŽivěSenát řeší zákaz tlumičů pro pistole, zabývat se má i sociální superdávkou

Především reformou sociálních dávek a případným zákazem tlumičů hluku pro pistole a revolvery se má ve středu zabývat Senát. Zatímco ústavně-právní výbor doporučil obě předlohy schválit beze změn, senátní sociální výbor požaduje reformu dávek upravit. Do okruhu zranitelných osob chce zahrnout samoživitele s dětmi až do deseti let věku místo sedmi let a bonus na dítě vztáhnout i na domácnosti s dětmi ve třetím stupni invalidity.
09:01Aktualizovánopřed 58 mminutami

Obchody mohou být na Svátek práce otevřené

Obchody mohou být ve čtvrtek 1. května na Svátek práce otevřené bez omezení. Záleží totiž na jednotlivých firmách a majitelích, zda dají svým zaměstnancům volno, či nikoliv. O týden později, na Den vítězství 8. května, ale naopak budou zavřené.
před 2 hhodinami

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 4 hhodinami

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 4 hhodinami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...