V Česku je málo dárců krve, raději míří za peněžní odměnou, říkají nemocnice. Komerční centra to rozporují

V Česku je dlouhodobě kritický nedostatek dárců krve. Podle dat Českého červeného kříže (ČČK) jich v nemocničních transfuzních zařízeních chybí asi osmdesát tisíc. V soukromých plazmaferetických centrech naopak počet prvodárců meziročně narůstá. K dlouhodobému nedostatku krve v českých nemocnicích přispívá podle prezidenta ČČK Marka Jukla i oslovených transfuzních oddělení českých nemocnic právě odliv dárců do soukromých center. Ta na rozdíl od nemocnic motivují i finančním ohodnocením. Komerční centra to odmítají.

„Již před několika lety jsme zaregistrovali, že s rostoucím počtem plazmaferetických center v okolí nám ubývá zejména mladých dárců a prvodárců,“ uvádí primář transfuzního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice a předseda Společnosti pro transfuzní lékařství Petr Turek.

Počet dárců krve podle dat ČČK dlouhodobě mírně klesá. Zatímco ještě v roce 2010 jich do nemocnic chodilo darovat krev 300 tisíc, v roce 2021 už jen 220 tisíc. Každým rokem se k takovému kroku odhodlá necelých třicet tisíc lidí, jenže výrazně víc jich z registru, většinou ze zdravotních nebo věkových důvodů, vypadne.

Naproti tomu počet prvodárců v plazmaferetických centrech každým rokem stoupá. Podle zprávy Thomayerovy nemocnice jich v roce 2021 přibylo 51 900, v roce 2017 to bylo dvakrát méně. Podle Českého červeného kříže je právě odliv dárců do těchto komerčních center hlavní příčinou nedostatku klasických dárců krve.

„Nedostatek nových dárců krve je bezesporu způsoben i tím, že významně náborují plazmaferetická centra. Ta v roce 2021 měla téměř padesát tisíc nových dárců a data za rok 2022 vypadají podobně,“ komentuje situaci shodně i prezident ČČK Marek Jukl.

Volání po regulaci odměn

Oslovená nemocniční oddělení také upozorňují na nemožnost konkurovat komerčním zařízením. Ta za odběr nabízí nejrůznější benefity, ale i finanční ohodnocení až 800 korun. Darovat plazmu je možné jednou za dva týdny, ročně si tak dárce může přijít až na 20 800 korun. Plnou krev, která obsahuje červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky a plazmu, lze naproti tomu darovat u žen pouze čtyřikrát ročně a v případě mužů pětkrát.

Na problematiku dárcovství za úplatu upozorňují i další. Například podle primářky transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Daniely Duškové představuje finančně motivované dárcovství zároveň riziko pro zdravotnictví.

„Pokud k regulaci komerčních aferetických center nedojde, může v blízké budoucnosti dojít k ohrožení léčebné péče transfuzními přípravky. Každé darování, které přímo souvisí s finanční odměnou, totiž snižuje bezpečnost transfuze,“ říká Dušková, která se opírá i o stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta doporučuje pouze dobrovolné a bezpříspěvkové dárcovství krve a krevních složek.

Plazmaferetická centra se brání

Podle plazmaferetických center se ale klasické dárcovství krve s dárcovstvím krevní plazmy nevylučuje. „Odběr plazmy a odběr krve jsou dvě rozdílné disciplíny. Komunita dárců krve se příliš nepřekrývá s komunitou dárců plazmy,“ tvrdí ředitel společnosti Amber plasma Richard Král.

„Do plazmaferetických center zřejmě směřují hlavně studenti či nízkopříjmové skupiny obyvatel, kde finanční příspěvek je pro ně významným přilepšením,“ dodává ke struktuře dárců Jana Hrušková z Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), který je největším hematologickým centrem v Česku.

Provozovatelé komerčních center se také odkazují na dodržování všech zákonných podmínek, které musejí pro svůj provoz zajistit. „Každá jednotlivá činnost plazmaferetických center je momentálně přísně regulována zákony a podzákonnými předpisy, jejichž dodržování je pravidelně kontrolováno, a minimálně v rámci EU je česká regulace mimořádně extenzivní a detailní,“ říká za společnost Unica plasma Milan Malý.

Činnost center je kontrolována a monitorována ministerstvem zdravotnictví (MZ) a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). SÚKL k situaci uvedl, že povolení k výrobě vydává v případě splnění všech požadavků stanovených legislativou. „SÚKL nemůže, pokud nedojde k nedodržení požadavků legislativy, takovou žádost zamítnout – případné zpřísnění by muselo být podloženo změnou požadavků stanovených v legislativě,“ vysvětlila Gréta Rakašová z tiskového oddělení SÚKL.

Plazmaferetická centra fungují v Česku od roku 2008. Specializují se převážně na odběry plazmy, které jsou finančně kompenzovány. Plazma je tekutá složka krve, využívá se pro přímou transfuzi při léčbě nemocných pacientů nebo k výrobě léčiv. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli obavám ze zavlečení slintavky se omezí dovoz potravin rostlinného původu

Vláda přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až dvaceti vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území Česka. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Také oznámil, že zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu.
18:11Aktualizovánopřed 45 mminutami

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
17:34Aktualizovánopřed 56 mminutami

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila úpravu českých azylových a migračních pravidel, uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana. Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Ministr vnitra chce s opozicí jednat.
17:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 5 hhodinami
Načítání...