U uhynulé labutě v Nymburce se potvrdila ptačí chřipka

Veterináři potvrdili ptačí chřipku u uhynulé labutě na Labi v Nymburku. Jde o sedmý letošní nález u volně žijících ptáků, informoval Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Pět předchozích potvrzených případů u divokých ptáků bylo z jižních Čech, jeden v Libereckém kraji. Ve středních Čechách bylo na začátku února potvrzeno ohnisko v malochovu v Podolí u Jankova na Benešovsku. Jde o subtyp H5N8.

Choroba se v Česku vyskytuje v šesti krajích, poslední ohnisko v chovu bylo zjištěné v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku v Kraji Vysočina. O víkendu tam nechali veterináři utratit kolem tří set kusů drůbeže. Farma na oploceném pozemku s dvěma malými vodními nádržemi chovala kachny, husy, krůty a slepice.

V případě, že se nemoc potvrdí u volně žijících ptáků, vyhlašují veterináři mimořádnými opatřeními ochranná pásma v okolí.

V Rusku zaznamenali přenos nemoci na člověka

Předchozí ohniska v chovech byla v jižních Čechách a v Pardubickém a Plzeňském kraji. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se choroba na lidi nepřenáší. O víkendu ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka.

Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě. O „významném objevu“ úřad informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

„Informaci máme v tuto chvíli pouze z médií, žádný z oficiálních mezinárodních orgánů, ať už referenční laboratoř EU pro ptačí chřipku či Světová organizace pro zdraví zvířat, tuto informaci oficiálně nepotvrdil. Nebudeme se proto v tuto chvíli k této záležitosti blíže vyjadřovat,“ dodal Majer.

V Česku se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.