Trikolóru povede Václav Klaus mladší. Vyzyvatele neměl

Delegáti brněnského volebního sněmu zvolili předsedou politického hnutí Trikolóra jediného kandidáta a zakladatele Václava Klause mladšího. Místopředsedy jsou Zuzana Majerová, která odešla z ODS za vyloučeným Klausem, jihlavský podnikatel Jan Tesař a starosta středočeského Jenštejna Norbert Hlaváček.

Václav Klaus mladší v projevu nejprve prohlásil, že je potřeba bojovat s maoisty a neomarxisty, což jsou nepřátelé Trikolóry. Poté zdůraznil tři pilíře, na nichž hnutí stojí. Jsou jimi Česká republika a rozhodování si o ní, dále podpora pracujících a poslední je obrana normálního světa, což je dle Klause obrana před agresivními ideologiemi, na jejichž konci čeká chudoba, zastrašování, diktatura a fanatismus.

V projevu dále Klaus mladší nazval například studenty stávkující v pátky za zmírnění klimatické změny svazáky, a naopak konstatoval, že kdo z mladých chce být rebelem, má podporovat Trikolóru. Zmínil, že stát nemá lidi buzerovat, že hloupí a líní studují pavědecké obory, místo aby pracovali.

V národních parcích se pak podle něj pěstuje kůrovec, který se šíří republikou. „Přišel čas vzít si naši zemi zpátky a vrátit ji lidem,“ řekl Klaus, čímž použil stejné heslo jako v loňských komunálních volbách neúspěšné brněnské hnutí Slušní lidé ministerstvem vnitra označené jako extremistické.

Gestory zahraniční, ekonomické a právní politiky strany jsou Václav Klaus starší, bývalý předseda Svobodných Petr Mach a právník a bývalý poslanec za ČSSD Zdeněk Koudelka.

Kdy se hnutí zapojí do voleb? Rozhodnou průzkumy

Hnutí Trikolóra bylo registrované jako politická strana letos v létě ministerstvem vnitra. Vznik byl oznámen 10. června poté, co ODS vyloučila Klause ze strany za jeho projev ve sněmovně, kdy využil přirovnání se židovskými transporty za druhé světové války. Zatím není zřejmé, zda hnutí půjde již do krajských voleb v příštím roce, nebo až do sněmovních voleb o rok později.

„Koncem října se rozhodneme podle průzkumů, co jsme si zadali. Záleží, jak bude strana dobudována v regionech. Už v nich máme řadu renomovaných lidí a těžko je necháme dva roky rozcvičovat do parlamentních voleb,“ řekl v sobotu Klaus. 

K sobotnímu sjezdu eviduje hnutí podle své tiskové mluvčí Ivany Kerlesové 10 tisíc registrovaných příznivců.

Klaus nechce příliš spekulovat, jakým stranám voliče přetáhne, nejčastěji se mluví o ANO a SPD. „Obracím se na lidi, kteří mají stejný pohled na svět a stejný názor. V průzkumech nám vycházelo, že o nás mají zájem nevoliči a samozřejmě i voliči některých dalších stran,“ řekl Klaus. Na ostatní strany nechce útočit, hodlá se však vymezovat vůči různým ideologiím.

Podle srpnového průzkumu společnosti Kantar CZ, který zveřejnila Česká televize, by hnutí získalo 3,5 procenta hlasů, což by na vstup do dolní komory parlamentu nestačilo. Trikolóra má podle Klause mladšího k dispozici vlastní průzkum, který jí přisuzuje zhruba šest procent.