„Stejně náročné jako práce havíře.“ V sociálních službách chybí tisíce lidí

6 minut
Události: Nedostatek pečovatelů a ošetřovatelů
Zdroj: ČT24

Každý zhruba desátý člověk v Česku využívá sociální služby. Celkem v nich pracuje skoro 132 tisíc zaměstnanců, další tisíce ale chybí. Právě lidem, kteří se starají o seniory, děti i nemocné, v úterý Asociace poskytovatelů udělila ceny Pečovatel/ka roku. Podobné akce a kampaně mají přiblížit toto náročné a mnohdy nedoceněné povolání.

Kateřina Holubová vyráží z kanceláře do firmy, kde lidé s handicapem renovují nábytek. Ve zkušební době jim bývá oporou. Zároveň se snaží, aby si pak práci udrželi. „Vyřizujeme nástupní dokumenty a pak s klienty chodíme na asistenci na pracoviště,“ popisuje vedoucí sociální rehabilitace z Diakonie Litoměřice Holubová.

V litoměřické diakonii pracuje deset let. Pomáhá lidem s postižením, aby se zvládli osamostatnit. Teď jich mají v péči skoro třicet. Službu může každý z nich využívat dva roky.

„Nejvíce děláme invalidní důchody, pak nácviky bydlení, aby si uměli uvařit, zvládli nakoupit,“ vysvětluje Holubová. Z Litomeřic v úterý dorazila do Prahy. Získala ocenění v kategorii terénní pracovník v sociálních službách.

„Je to práce, kterou mám ráda, naplňuje mě a myslím, že mě poposune dál,“ sděluje s tím, že ocenění je podle ní motivační.

Práce, co má smysl

Národní cenu Pečovatel/ka roku si odnesli i lidé z pobytových a ambulantních služeb, ale také sociální pracovníci nebo manažer. Komise vybírala zhruba ze 120 lidí, kteří se dostali do úzké nominace. Na Novoměstské radnici v Praze jim organizátoři chtěli poděkovat a zároveň upozornit na důležitost tohoto povolání.

„Abychom ukázali široké veřejnosti, že ta profese má smysl, že by si těch lidí měla více vážit,“ doplňuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Asociace zároveň eviduje tisíce neobsazených míst. Loni chybělo skoro tři tisíce pracovníků. Nejvíc pečovatelé, všeobecné i praktické sestry a také sociální pracovníci. Počet roste, za tři roky je trojnásobný.

Registrovaných sociálních služeb je v Česku přes pět a půl tisíce. Pečují třeba o třetinu lidí starších osmdesáti let. Ve stacionářích, v domovech pro seniory i v těch se zvláštním režimem nabízejí skoro sto tisíc lůžek. To ale nestačí, míst v podobných zařízeních je dlouhodobě velký nedostatek.

„Psychika musí být dobrá“

Už čtyři roky se věnuje práci ošetřovatele také Antonín Honsa z Karviné. Roky se živil jako horník. Prostředí šachty ale díky rekvalifikačním kurzům vyměnil za dům se zvláštním režimem. Přiznává, že je to těžká práce, která ho ale naplňuje. Všechny klienty už důvěrně zná.

Seniorům pomáhá s hygienou i jídlem. Často je polohuje a obléká. Právě polohování klientů považuje za asi nejtěžší část práce. „Je to stejně náročná práce jako havířina,“ sděluje. V práci často slouží i dvanáct hodin v kuse. Duševní pohoda je podle něj u ošetřovatele ještě důležitější než dobrá kondice. Práce s lidmi je totiž psychicky náročná.

„Psychika musí být dobrá, jinak by to nemohl nikdo dělat,“ podotýká. „Stoprocentně mě to naplňuje, každý den, jak jdu do práce, tak se těším. A jsem tady rád,“ dodává Honsa. Řada klientů ho považuje za nejoblíbenějšího ošetřovatele. Podle něj je to možná i proto, že si s nimi často a rád povídá.

Podle průzkumů lidé sociální práci vnímají jako psychicky a fyzicky náročnou. Zároveň ji ale nevnímají jako prestižní nebo dobře ohodnocenou. A to je podle odborníků třeba změnit. „Je velmi těžké sehnat kvalitní zaměstnance do sociálních služeb a také je v nich udržet,“ podotýká ředitelka Diakonie Českobratrské církve evangelické Hana Sklenářová.

„Chtěli bychom se dotknout hlavně témat kompenzace psychické a fyzické zátěže. Zhruba osmdesát procent pečovatelů odpracuje až devatenáct dvanáctihodinových směn v měsíci,“ popisuje Simona Bagárová z organizace Mila. Od příštího týdne se proto organizace začne setkávat s vedením služeb pro seniory. S výstupy se pak chtějí obrátit na stát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 19 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU na zavedení cel má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 20 mminutami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 35 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 45 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud zmírnil trest myslivci, který omylem zastřelil rybáře

Krajský soud v Ostravě zmírnil trest myslivci, který v listopadu 2023 při lovu omylem zastřelil rybáře. Původně byl odsouzen ke dvouletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky. Odvolací soud mu svým rozhodnutím ze začátku dubna trest zmírnil na 21 měsíců s podmíněným odkladem na třicet měsíců, zjistila ČT. Zrušil rovněž část rozsudku, která myslivci zakazovala držet střelnou zbraň, nově pouze nebude moci čtyři roky lovit.
před 2 hhodinami

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 4 hhodinami
Načítání...