„Statistika není žádná nuda,“ říká mluvčí Sčítání 2021 Voldánová. Začne už za měsíc

29 minut
Interview ČT24: Jolana Voldánová, mluvčí Sčítání 2021
Zdroj: ČT24

Za měsíc, 27. března, začne v České republice sčítání lidu, domů a bytů. To se opakuje každých deset let. Mluvčí „Sčítání 2021“ je Jolana Voldánová. „Sčítání je důležité, abychom zjistili časem, jací jsme, v čem se měníme a v čem zůstáváme stejní,“ říká bývalá moderátorka Událostí České televize.

Nejstarší sčítání lidu se datuje do období hluboko před Kristem. Kolem roku 3800 před jeho narozením jej provedla babylonská říše. Na území Čech a Moravy jsou známy berní rejstříky a seznamy poddaných ze 14. až 17. století, určité znaky úředního sčítání obyvatelstva mělo však až takzvané solní sčítání z roku 1702.

Od té doby se změnilo mnohé, celostátní data si opatřuje v různé periodicitě většina zemí světa. V české obdobě letos zjistí stát mimo jiné i to, jakým prostředkem Češi nejčastěji jezdí do školy nebo práce. Statistický úřad připravil také infografiku a spoty k letošnímu sociologickém národnímu průzkumu. 

Ukázka ze spotu Sčítání 2021
Zdroj: Interview ČT24/Sčítání 2021

„Statistika není žádná nuda – ta písnička trošku lže,“ s nadsázkou naráží Voldánová na písničku od Jaroslava Uhlíře.  „Statistici dokážou ta čísla dát do souvislostí a někdy z toho vypadne velmi zajímavý příběh, na základě kterého se určité věci ve státě mění,“ dodává už ve vážnějším tónu. 

„Třeba v Ústeckém kraji na základě dat zjistili, že mají problém s kapacitou linek mezi dvěma obcemi a doplnili tam jeden spoj tak, aby lidé nemuseli přestupovat,“ přibližuje konkrétní příklad Voldánová, která si po roli moderátorky v České televizi vyzkoušela i mikrofon v Českém rozhlasu.

  • Cílem pravidelného sčítání lidí, domů a bytů je získat přesná a aktuální data, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému.
  • Historicky první takové sčítání od vzniku samostatné České republiky se vztahovalo k 1. březnu 2001. Bylo zároveň součástí celosvětového sčítání na přelomu tisíciletí. Otázky respektovaly doporučení Evropské unie tak, aby výsledky sloužily k porovnání jednotlivých států.

Jízdní řád sčítání lidu

První fáze sčítání lidu v Česku odstartuje 27. března a bude on-line prostřednictvím webu nebo mobilní aplikace, vysvětluje Voldánová. „Bude to velmi jednoduché. Aplikace i on-line formulář jsou velmi uživatelsky přívětivé,“ dodává. Tato fáze skončí 9. dubna, od 17. dubna ji vystřídá klasické, terénní sčítání.

Oproti roku 2011 zbyla zhruba jen polovina dat, která o sobě sdělíme, říká. Odpadly například otázky o domech, které se berou z jiných registrů. Nejsou tam také žádné otázky na zdravotní stav.

Aby společnost mohla dobře fungovat, tak je nemyslitelné, že by o sobě neměla ucelené informace.
Jolana Voldánová
mluvčí Sčítání 2021

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 3 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 8 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 10 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 11 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 18 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 20 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 20 hhodinami
Načítání...