Už 504 lidí onemocnělo od začátku roku spalničkami. Počet nových případů se přitom opět zvýšil. Zatímco tento týden přibylo 25 nemocných, minulý týden jich bylo pouze 13. Nejvíc nových případů je v Moravskoslezském kraji, kde se nakazili i zdravotníci ostravské nemocnice. ČT to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský. Situace zůstává nejhorší v Praze, kde je 155 nemocných. Následují Moravskoslezský, Královéhradecký a Pardubický kraj.
Spalničkami už onemocnělo přes 500 lidí. Nových případů opět přibývá
„Celkový počet k dnešnímu dni tak, jak bylo nahlášeno z krajských hygienických stanic, je 504,“ řekl v pátek mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský. Jen za tento týden přibylo dalších 25 případů. Předchozí týden jich přibylo jen 13.
Nejkritičtějším místem zůstává Praha se 155 nemocnými. V Moravskoslezském kraji evidují hygienici 99 nemocných, v Královéhradeckém 73 a v Pardubickém 58. Naopak nejlépe je na tom Vysočina a Karlovarský kraj .
Onemocnění se šíří kapénkami ve vzduchu a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od nakažení po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.
Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.
Proočkovanost klesá
Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. V Česku se povinně očkují všechny děti, jejichž zdravotní stav to umožňuje, ve 13. až 18. měsíci věku a znovu v pěti až šesti letech. Někteří rodiče ale očkování odmítají nebo odkládají, jejich děti pak nesmějí do školky či na tábory.
Spalničky se nemohou v populaci volně šířit, pokud má očkování aspoň 95 procent dětí do tří let. V roce 2007 bylo očkováno zhruba 98 procent dětí do tří let. Od roku 2013 podíl každoročně klesá. Předloni bylo očkovaných necelých 84 procent. Očkování z dětství zejména u dnešních čtyřicátníků může už být vyvanulé.
Větší zájem je proto o přeočkování, nabízejí ho i někteří zaměstnavatelé. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo očkování zdravotníků, vakcínu dostanou i policisté. Vyšetření protilátek od studentů požadují i některé lékařské fakulty.