Soud potvrdil Prokopovi z Berdychova gangu deset let vězení

Vrchní soud v Praze potvrdil deset let vězení pro Jaromíra Prokopa z takzvaného Berdychova gangu. Za mřížemi si odpyká trest za účast na čtyřech loupežích. Podle rozsudku byl navíc vůdčí postavou zločinecké skupiny. Před trestním řízením se Prokop dlouhodobě skrýval ve Spojených státech, kde ho policie předloni zadržela.

„Máme za to, že trest není nepřiměřeně přísný, a proto jsme do něj nikterak nezasahovali,“ uvedl předseda odvolacího senátu Alexander Károlyi. Prokopův advokát Tomáš Sokol usiloval o to, aby jeho klient odešel bez trestu. Zdůraznil, že muž se od roku 1996 nedopustil další trestné činnosti. Soud ale tuto argumentaci odmítl s tím, že si Prokop prodlevu před odsouzením zavinil sám, když opustil Česko.

„Je potřeba, aby za takovouto trestnou činnost padl adekvátní trest. Pokud bychom přistoupili na to, že někdo tady nějakou dobu není, a neukládali bychom žádný trest, byl by to návod na to, aby takto postupovali obžalovaní i v jiných případech,“ podotkl Károlyi.

Provozní šéf podniku Discoland Sylvie se na činnosti gangu podílel v počátcích jeho působení. V letech 1995 až 1996 se v Praze zúčastnil přepadení obchodního domu, svého známého, vozu s penězi a také únosu zlatníka, který při akci skupiny přišel o život. Pětice pachatelů včetně vyhazovače z Discolandu Davida Berdycha takto získala celkem přes 7,5 milionu korun.

Sedmapadesátiletý Prokop se k trestným činům přiznal, odmítl ale, že přepadení vymyslel a zorganizoval. „Já jsem prostě účetní, měl jsem na starost management těch věcí. Nejsem žádnej násilník,“ řekl odvolacímu senátu. Také zdůraznil, že už čtvrt století vede řádný život.

„To není tak, že bych utekl. Do roku 2004 jsem byl v České republice, normálně jsem tady žil, pracoval, tou prací jsem se to snažil nějak napravit. Bál jsem se. Neuměl jsem si představit, že bych to v tom vězení přežil,“ odůvodnil svůj odjezd do USA. 

Jsem jiný člověk, hájil se Prokop

„Je pro mě těžký, když se koukám sám na sebe v roce 1995, tak nechápu, že jsem nerozeznal tu nesmyslnost. Chci tím říct, že jsem úplně někdo jinej,“ dodal. To, že je jiným člověkem, zopakoval Prokop několikrát. 

Kauza takzvaného Berdychova gangu bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky, a to i kvůli propojení zločinců s elitními detektivy. Skupina měla na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Působilo v ní několik desítek lidí, při přepadeních využívali i policejní uniformy. Sám Berdych strávil ve vězení více než 11 let, podmínečně propuštěn byl v červnu 2015. V aktuálním Prokopově procesu odmítl vypovídat.

Prokop dříve čelil obžalobě také z dvojnásobného pokusu o vraždu bývalého majitele Discolandu Ivana Jonáka z roku 1994, soudy ho ale pravomocně osvobodily. Jonák tvrdil, že Prokop s dalším mužem zavraždili i jeho manželku. Za její vraždu byl ale odsouzen právě Jonák, a to na 18 let.

Načítání...