Sňatky mezi páry stejného pohlaví by mohly postavení rodiny posílit, říká socioložka

28 minut
Interview ČT24 - Kateřina Nedbálková
Zdroj: ČT24

Poslanci po třech letech odkladů a hodinách vášnivých diskusí dali ve čtvrtek šanci manželství gayů a leseb. Návrh půjde do druhého čtení, stejně jako další návrh na ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. V některých zemích světa jsou stejnopohlavní sňatky běžné, jinde zase naprostým tabu. U nás je manželství homosexuálů dalším tématem, které rozděluje společnost. Sňatky mezi gayi a lesbami by mohly postavení této instituce i posílit, řekla v pořadu Interview ČT24 socioložka z katedry sociologie Masarykovy univerzity v Brně Kateřina Nedbálková.

Na tvrzení, že rodina je základ státu, podle Nedbálkové „něco je“. Rodinu lze na jedné straně vnímat jako součást soukromé sféry, se kterou jsou spojeny pozitivní emoce. Oproti tomu stát působí jako protiklad, jde o oficiální instituci. Mezi sebou však mají různé vztahy. „Stát potřebuje rodinu a rodina potřebuje stát,“ řekla. Připomněla, že stát je ten, kdo formuje a upravuje její podobu, do čehož se promítá také to, kdo může uzavírat sňatek a jak funguje rodinná politika.

Na to, zda by měli gayové a lesby vychovávat děti, se ptají výzkumy už od 70. let. „Byly na popud soudů, které rozhodovaly při rozvedeném manželství, jestli mají svěřit dítě do péče matce, která žije dál s lesbickou partnerkou, nebo otci, který si našel partnera stejného pohlaví,“ uvedla.

Od té doby podle ní byly provedeny stovky, ne-li tisíce výzkumů, které opakovaně dospívají k názoru, že se tyto rodiny žádným významným způsobem v důležitých parametrech neliší. „Proto není důvod, z mého osobního pohledu, ani z pohledu odborníků, jim v tom bránit,“ řekla Nedbálková. Zjitřená debata nad čtvrtečním postupem sněmovny je podle ní dána i tím, že každý má s rodinou osobní zkušenost.

„Tradiční“ rozdělení rolí v rodině výzkumy nepotvrzují, uvedla socioložka

Možnost manželství mezi homosexuály nebo jejich případnou adopci dětí podporuje asi 60 procent obyvatel Česka. Odmítavý postoj podle Nedbálkové může pramenit z obavy z narušení tradičního rozdělení genderových rolí. „Výzkumy, které se na to zaměřují, ukazují v detailu, že tomu tak není. Představa, že je rodina založená na nějakém tradičním genderovém rozdělení rolí, je vlastně trošku lichá a málo empiricky podložená,“ řekla socioložka.

Na otázku uzavírání sňatků se podle ní lze dívat i z jiného úhlu pohledu. Tím, že by tato možnost byla dostupná i pro gaye a lesby, se do této instituce bude moci zapojit větší množství lidí, a tím se právě postavení rodiny ve společnosti může posílit.

Homosexuální sňatky ve světě
Zdroj: ČTK

Upozornila, že mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím je řada rozdílů. Tato označení mají ve společnosti jinou hodnotu, k jejich uzavření dochází na jiných místech a provází je odlišný obřad. Registrovaní partneři po sobě také nemohou dědit a uzákoněn není ani vztah k dětem partnera. Stejnopohlavní páry jsou i vyloučeny z adopce, která je umožněna pouze manželským párům.

Argumenty, které v debatě zaznívají nejen ve sněmovně, jsou podle Nedbálkové často demagogické. Jako příklad jmenovala představitele Aliance pro rodinu. „S čím přichází, jsou často radikální argumenty typu: Jestliže dovolíme manželství pro gaye a lesby, povede to k cenzuře a konci svobody slova. Nebo k diktatuře a neomarxistickému nihilismu. Když se nad tím zamyslím do detailu, tak mám problém tomuto argumentu porozumět,“ uvedla.

Stejnopohlavní soužití v Evropě
Zdroj: Wikipedia.org

„Takto se tu debata bohužel vede, namísto aby zaznívaly názory odborníků, kteří mají pro své tvrzení nějaký podklad,“ řekla. Výzkumy podle ní dochází k závěru, že děti, které vychovávají stejnopohlavní páry, kvůli tomu většinou v kolektivu dalších dětí netrpí. Stejně tak u nich nedochází ani k deformované představě genderových rolí, čerpají je totiž z mnohem širšího okolí než jen z rodiny.

Některé výzkumy však podle ní docházejí k závěru, že si tyto děti dokážou snadněji představit, že v budoucnu navážou vztah i s osobou stejného pohlaví.

Manželství se podle Nedbálkové mění ale i bez ohledu na tuto debatu. „Lidé mají tendenci manželství neuzavírat, žít spolu na hromádce nebo odkládat manželství do pozdějšího věku,“ uvedla. To ovlivňuje i fakt, že v současnosti mají mladí lidé i jiné způsoby, jak se realizovat, než jen rodinnou sféru, jak tomu bylo během totalitního režimu. „Mohou cestovat, dlouho se vzdělávat, podnikat v různých byznysech. A odkládat rodinu buď navždy, nebo do pozdějšího věku,“ dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 6 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 11 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 11 hhodinami
Načítání...