Slovensko je pro Česko partnerem číslo jedna, zhodnotil Pavel návštěvu

3 minuty
Události: Petr Pavel na první zahraniční cestě na Slovensku
Zdroj: ČT24

Český prezident Petr Pavel ukončil dvoudenní návštěvu Slovenska, která byla jeho první zahraniční cestou po zvolení do funkce. V Bratislavě se ráno setkal s předsedou parlamentu Borisem Kollárem, měl také schůzku s představiteli nevládních organizací. Spolupráci Česka a Slovenska označil za nadstandardní. Slovensko je pro Česko zahraničněpolitickým partnerem číslo jedna a doufám, že to tak zůstane, prohlásil Pavel na závěr své návštěvy.

„Byla to první cesta. A to se povedlo. Atmosféra byla mimořádně vstřícná, ale také konstruktivní, bavili jsme se o celé řadě problémů a možnostech rozšíření spolupráce,“ uvedl český prezident. Doplnil že při dvoudenní návštěvě Slovenska jednal o řešení krize na Ukrajině, o boji s dezinformacemi či o hlubší spolupráci v obranném průmyslu.

Prezidentova žena Eva měla podle Pavla spíše kulturní program. Setkala se s partnerem Čaputové Jurajem Rizmanem, prohlédla si Bratislavský hrad a debatovala s Čaputovou i jejím partnerem o tom, jaké jsou podmínky pro práci partnerů prezidenta, co mohou dělat nebo čím mohou přispět.

Česko-slovenská pomoc Ukrajině

Pavel hovořil v úterý se šéfem slovenské sněmovny o pomoci Ukrajině i o volbách na Slovensku. Podle Kollára by práce na obnově Ukrajiny měly pomoci slovenským a českým firmám i ekonomice.

„Budeme trvat na tom, že Slovensko bude stejně jako Česká republika zapojené do obnovy – a nikoliv tak, jak to dopadlo v Iráku. Také jsme tam pomáhali, a nic jsme z toho neměli,“ uvedl Kollár. Čaputová i Pavel plánují v dubnu společnou cestu na Ukrajinu. Prezidentka potvrdila, že podporuje i předání slovenských stíhacích migů na Ukrajinu.

„Snažíme se lidem na Slovensku co nejvíc vysvětlovat, že i díky vojenské pomoci se daří ten konflikt držet co nejdále od slovenských hranic. Že pomáháme zemi, která neútočí, ale která se brání. A považuji to z tohoto důvodu za férové a spravedlivé,“ ocenila společné jednání slovenská prezidentka.

Kollár také dodal, že s Pavlem mluvili také o dokončení mandátu nynější vlády slovenského premiéra Eduarda Hegera, které v prosinci sněmovna vyslovila nedůvěru. Následně slovenský parlament schválil vypsání předčasných parlamentních voleb na konec září; volby tak budou zhruba o pět měsíců dříve, než byl řádný termín. Mezi nejpopulárnější strany v zemi nyní patří opoziční sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica, který například podobně jako Maďarsko vystupuje proti dodávkám západních zbraní na Ukrajinu. 

Čaputová si s Pavlem vyměnila prezidentské dary

Mluvčí prezidenta Eva Hromádková uvedla, že Pavel dostal od slovenského prezidentského páru Karpatské brandy, karafu na koňak se skleničkami a knihu pro motoristy Okresky, která popisuje slovenské okresní silnice. Čaputová tak mířila na Pavlovu zálibu v jízdě na motocyklu. Jeho manželka Eva obdržela brož od slovenské designérky Nataši Štefunkové.

Mluvčí Čaputové Martin Strižinec v pondělí řekl, že Pavlovi slovenská prezidentka věnovala obrázek od známého slovenského karikaturisty Martina Šútovce, který vystupuje pod přezdívkou Shooty. Čaputová naopak dostala brož a náramek od mladé české designérky se slovenskými kořeny Anežky Juhové a její partner Rizman outdoorovou bundu od české firmy Tilak.

Pavel na Slovensko přijel společně s manželkou Evou a svým týmem v pondělí ráno autem. V Bratislavě se setkal nejprve se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, odpoledne jednal i s premiérem Eduardem Hegerem. 

Položením květin uctil památku zakladatelů Československa Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, stejně jako obětí homofobní vraždy u baru Tepláreň. Zastavil se i u památníku novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, kteří byli zastřeleni v roce 2018. 

Na svou druhou pracovní cestu vyrazí Pavel již ve čtvrtek, kdy pojede na dva dny do Polska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 57 mminutami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 1 hhodinou

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 2 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 2 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 2 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 5 hhodinami
Načítání...