Škrtání dotací se nedotkne programů ministerstva životního prostředí, ujišťoval Hladík

Ministr Hladík (KDU-ČSL), Zlámalová z Echo24.cz a Koželouh z Hnutí Duha k dopadům úsporného balíčku (zdroj: ČT24)

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se škrtání velké části národních dotací nedotkne programů jeho resortu. Tento postup ocenil vedoucí programu Klima, energie a odpady ve hnutí Duha Jiří Koželouh, podle kterého je pro Česko zásadní, že bude dál pokračovat podpora investic do obnovitelných zdrojů z peněz emisních povolenek. Komentátorka webu Echo24 Lenka Zlámalová naopak kritizovala úpravy dotací na ministerstvu průmyslu a varovala před „dotační pandemií.“ O tématech diskutovali v pořadu Události, komentáře.

Součástí vládního úsporného balíčku je mimo jiné i omezení státních dotací, a to ve výši zhruba čtyřiapadesáti miliard korun. Škrty se nejvíce dotknou resortu průmyslu anebo zemědělství. Podpora investic z emisních povolenek má ale pokračovat.

„Co se týče celé řady dotací, které ministerstvo administruje, tak se to mého resortu nijak týkat nebude,“ zmínil. Kabinet v této oblasti neškrtal z toho důvodu, že vypsané programy vychází z dotačního fondu spravedlivé transformace, životního prostředí nebo právě z emisních povolenek, upřesnil.

Za to, že se nebudou programy ministerstva životního prostředí omezovat, rušit, nebo krátit ani v budoucnu, by údajně „dal ruku do ohně.“ Úspory plánuje Hladík podle vládního plánu hledat pouze na provozních a personálních výdajích svého úřadu. 

Úsporná opatření v rámci státu a dotací
Zdroj: ČT24

Podle zástupce hnutí Duha Jiřího Koželuha je zachování programů ministerstva zásadní v souvislosti s energetickou i klimatickou krizí. „Je potřeba si uvědomit, že to neznamená, že se budou investovat peníze, které by šly mimo státní rozpočet. Je to také o tom, že pokud se tyto peníze investují, tak to zpětně přináší do státního rozpočtu ekonomické benefity a vybere se více daní,“ myslí si. 

Doplnil, že zachování programů podle něj podpoří zvládání energetické krize kvůli tomu, že dojde k lepšímu zateplování domů, instalaci fotovoltaických panelů a úspoře na straně domácností a podniků.  

„Je potřeba se na to dívat od začátku, a to kde vznikají peníze na investice,“ zmínil s odkazem na emisní povolenky. „Ty považuji za narovnání trhu, protože pouze oceňují neekonomické dopady spalování fosilních paliv a umožňují racionálně fungovat a tyto ceny ocenit a pak přesouvat výnosy směrem do investic,“ zmínil. 

Načítání...