Senát zrychleně a beze změn schválil zákon, který umožní ředitelům škol vyhlásit až na deset dní mimořádné volno nebo zavést distanční výuku, pokud to bude třeba kvůli absenci velkého počtu pedagogů v důsledku koronavirové karantény nebo izolace. Přijetí úpravy doporučily horní komoře oba výbory, které se vládní předlohou zabývaly. Normu, pro niž hlasovalo 60 ze 62 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident.
Školy budou moci vyhlásit mimořádné volno nebo distanční výuku až na deset dnů, schválil Senát
Předloha předpokládá, že při výuce na dálku i při mimořádném ředitelském volnu by měli rodiče žáků do deseti let věku nárok na ošetřovné, a to ve výši osmdesáti procent základu výdělku. Výše ošetřovného bude navázána na pandemický zákon a epidemickou situaci, řekl senátorům ministr školství Petr Gazdík (STAN). Reagoval tak na obavy některých členů horní komory, podle nichž by ošetřovné pro rodiče mohlo v některých případech představovat jen šedesát procent základu výdělku.
Nová pravidla mají podle Gazdíka zabránit plošnému uzavírání škol kvůli covidové epidemii. Senátoři se s ministrem shodovali na tom, že podobná úprava měla být uzákoněna už loni. Ředitelé škol budou moci volno vyhlásit podle potřeby a nebudou muset využít všech deset dnů najednou. Ministr předpokládá, že novou pravomoc by ředitelé škol mohli využít už příští týden. Platit to bude v případě, pokud prezident Miloš Zeman normu podepíše v nejbližších dnech.
Resort je podle Gazdíka připraven zákon po vyhodnocení zkušeností novelizovat tak, aby byl obecnější a vztahoval se i na jiné mimořádné situace. Ministr uvedl, že délku volna konzultoval se všemi zúčastněnými institucemi a byla označena jako optimální a dostatečná. Doplňuje právo ředitelů škol vyhlásit volno na pět dní během školního roku, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Řada ředitelů škol toto volno už vyčerpala, možnost delšího volna proto podle kritiků přichází pozdě. O uzavření školy při velkém počtu nakažených žáků mohou rozhodnout hygienici.
Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku získají základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy. Na dálkové vzdělávání by škola měla mít možnost dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud by kvůli výpadku většího počtu pedagogů v důsledku epidemie covidu-19 nebylo možné učit prezenčně.
Pro ředitelské volno by se škola mohla rozhodnout v případě, že by kvůli šíření nákazy dočasně nemohla zajistit ani distanční výuku. Pro mateřské školy počítá návrh pouze s možností mimořádného ředitelského volna. Předloha umožňuje vyhlášení distanční výuky nebo mimořádného volna i ze dne na den.
Účast na mimořádné distanční výuce by měla být pro žáky povinná s výjimkou základních uměleckých a jazykových škol. Mimořádné volno i výuku na dálku by mohli ředitelé vyhlašovat i jen pro jednotlivá pracoviště školy. V takovém případě by se měl rozsah dnů vztahovat ke každé části školy zvlášť.
Pandemická novela
Senátoři v úvodu čtvrtečního jednání na návrh svého předsedy Miloše Vystrčila (ODS) rozhodli o tom, že pandemickou novelu projednají za týden, kdy bude pokračovat únorová schůze. Očekává se, že Senát vládní novelu bez problémů schválí, protože v horní komoře není žádný zástupce SPD, jejíž poslanci bránili obstrukcemi přijetí novely půldruhého dne.
Pandemická novela, kterou dolní komora přijala ve středu v noci ve stavu legislativní nouze, zatím v programu Senátu není. Bude do něj doplněna, až bude předloha se schválenými úpravami poslanců doručena do Senátu.
Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout širší okruh činností než nyní. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Hlavní části pandemického zákona o možnosti vydávání mimořádných opatření mají platit do konce listopadu.