Šéf BIS Koudelka se dočkal hodnosti generála. Zeman jeho povýšení opakovaně odmítal

4 minuty
Události: Jmenování generálů
Zdroj: ČT24

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka se po letech odmítání od bývalého prezidenta Miloše Zemana dočkal povýšení. Brigádním generálem ho v pondělí na Pražském hradě jmenoval na návrh vlády prezident Petr Pavel. Zeman obdobnému návrhu kabinetu v minulosti nevyhověl sedmkrát. Povýšen byl v pondělí také náčelník generálního štábu Karel Řehka nebo policejní prezident Martin Vondrášek.

Bývalý prezident Zeman byl ke Koudelkovi a k celé BIS silně kritický. O řediteli BIS v minulosti prohlásil, že není člověkem na svém místě. Příslušné návrhy na povýšení mu předložila Fialova vláda, ale i předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO). Při poslední příležitosti loni v říjnu už kabinet Koudelku nenavrhoval s tím, že počká na březnový konec Zemanova mandátu. Podle vlády šéf zpravodajské služby opakovaně dokázal, že jednoznačně chrání zájmy země a její bezpečnost. 

„Čtyřikrát jsem stál na vaší straně, bylo to se všemi mými třemi předchůdci v novodobé historii České republiky, a proto jsem opravdu mimořádně hrdý, že dnes mohu stát já na této straně a předávat dekrety o jmenování nebo povyšování vám,“ uvedl Pavel.

Podotkl, že k hodnosti se vážou pojmy jako důstojnost, čest, ale také odpovědnost a profesionalita. „Nemám pochyby o tom, že všichni z vás, kteří tady stojí, tak tato kritéria naplňujete.“

Prezident zároveň ale přítomné požádal, aby přispívali k připravenosti Česka čelit hrozbám. „Vidíme, že hrozby kolem nás jsou naprosto reálné, a to jak ty, které se týkají vnější bezpečnosti, tak i ty, které se týkají vnitřní bezpečnosti. Musíme opravdu dělat všechno pro to, abychom na případné krize byli dobře připraveni.“

Nově jmenované generály zároveň upozornil, že se na ně nebude dívat podle toho, do jaké míry budou jejich názory konformní s jeho názory, ale určující budou jejich schopnosti a připravenost. Poděkoval rovněž manželkám generálů. „Bez toho, že by vás po celou dobu podporovaly, byste zřejmě nyní nestáli tam, kde stojíte, a věřte mi, že vím, o čem mluvím,“ uvedl Pavel. 

Jmenovaní z řad zpravodajských služeb
Zdroj: ČT24

Povýšen byl Řehka i Vondrášek

Sám Koudelka povýšení vnímá jako určitou satisfakci, ale také jako ocenění pro celou BIS. „Je to ocenění práce, samozřejmě pro tu službu je lepší, když v jejím čele stojí generál, a určitě je to završení etapy, kterou jsme prožili,“ uvedl. 

„Je to důležité i proto, abychom si uvědomili, že to povýšení do generálských hodností nemá být žádné politikum,“ uvedl také premiér Petr Fiala (ODS). Podle premiéra to má být vyjádření toho, jakou službu ti povýšení, tedy nejen Michal Koudelka, odvádějí.

Jmenovaní z řad ozbrojených sil
Zdroj: ČT24

Na Pražském hradě u příležitosti Dne vítězství jmenoval Pavel vedle Koudelky i nového šéfa rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Vladimíra Posoldu.

Do hodnosti generálporučíka Pavel povýšil náčelníka generálního štábu Karla Řehku i jeho zástupce Iva Střechu, do hodnosti generálmajora velitele vzdušných sil Petra Čepelku, náčelníka své vojenské kanceláře Radka Hasalu a velitele pozemního vojska Romana Náhončíka. Brigádními generály se nově stali dosavadní plukovníci generálního štábu Róbert Dziak, Roman Hyťha a Vladimír Studený.

Jmenovaní z řad ozbrojených sil
Zdroj: ČT24
Jmenovaní z řad bezpečnostních sborů
Zdroj: ČT24

Povýšen do hodnosti generálporučíka byl také policejní prezident Martin Vondrášek. Brigádními generály se stali Posolda, ředitel moravskoslezských hasičů Radim Kuchař a ředitel policie v Olomouckém kraji Tomáš Landsfeld. Do hodnosti brigádního generála Pavel povýšil také ředitele valdické věznice Jiřího Macha.

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to na den vzniku samostatného Československa 28. října a 8. května u příležitosti Dne vítězství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 1 hhodinou

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 2 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 3 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 3 hhodinami

Hmotnost kamionů bude od července kontrolovat Inspekce silniční dopravy

Od července bude hmotnost a technický stav nákladních aut kontrolovat Inspekce silniční dopravy. Podle stávající praxe může vůz zastavit a navést na kontrolní vážení pouze policista. Ke kamenolomu v obci na Pardubicku se s náměstkem ředitelky Centra služeb pro silniční dopravu Pavlem Bergmanem vydal štáb České televize, aby ukázal, jak kontrolní vážení kamionu probíhá a jak vysoká pokuta hrozí při porušení pravidel.
před 7 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 8 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 9 hhodinami

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 12 hhodinami
Načítání...