ROZCESTNÍK: Praktické rady pro zvládnutí povodní

Řada míst Česka byla zasažená stoletou vodou, ale velké problémy mají i lidé, které zasáhla voda „jen“ dvacetiletá nebo padesátiletá. Setkávají se s celou řadou problémů, které není snadné vyřešit.

Některá území jsou ještě zasažená velkou vodou, jinde zvyšování hladiny teprve čekají. Jak se na to připravit, shrnuje článek níže. Obsahuje i seznam těch nejdůležitějších kontaktů pro případ zhoršení situace:

S povodněmi jsou spojené také evakuace, které vyhlašují úřady, a také přípravy na takový vynucený odchod z domova. Pravidla jsou detailně popsaná v článku:

V odlišné situaci jsou lidé, kteří pocházejí z míst, kde už voda ustupuje. Ti se musí bezpečně vracet do míst, která mohou být kontaminovaná špinavou vodou, řeší vyplavené studny nebo vysoušení domů. Shrnutí rad pro ně je zde:

Dopady bude mít a už má povodňová situace také na peněženky lidí a rodinné rozpočty. Kde získat pomoc od státu, jaké povinnosti má zaměstnavatel a na jaké kompenzace se dá dosáhnout, popisuje tento článek:

V delším časovém horizontu bude zapotřebí řešit i to, jestli se lidé vůbec mají dlouhodobě vracet do míst, kde dříve žili a která leží v záplavových územích. Zde si mohou ověřit, jak si jejich bydliště stojí v povodňových mapách:

Na územích, jimiž prošla povodeň, je zhoršená hygienická situace. Znečištěná voda obsahuje spoustu bakterií, takže hrozí řada chorob. Lidé, kteří se vracejí domů nebo odstraňují povodňové škody, by se měli nechat očkovat.

Právě v těchto dnech se lidé vrací ke svým zaplaveným domům a snaží se z nich udělat znovu místa vhodná k bydlení. Může to přinést rovnou několik rizik, která souvisejí s tím, jak moc jsou stavby poškozené. Zásadní je v tomto případě statik.

Načítání...