Rovenský: Kvůli rostoucí teplotě a úbytku srážek budou na Zemi přibývat neobyvatelné oblasti

Jan Rovenský hostem pořadu Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Postupujeme sice správným směrem, ale pomalu, hodnotí snahu mezinárodního společenství bojovat proti změně klimatu vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský, který byl v úterý hostem pořadu Interview ČT24. Problém je v tom, že čas, který lidstvu na vyřešení tohoto problému zbývá, je velmi krátký, domnívá se. Změna klimatu je přitom podle Rovenského po případné jaderné válce pro lidstvo druhou největší hrozbou.

Zatímco americký středozápad svíraly minulý týden extrémní mrazy, při nichž teploty padaly k padesáti stupňům Celsia pod nulou, Austrálie bojovala s rekordní vlnou veder. Nárůst extrémních projevů počasí, se kterými se Země v posledních přibližně deseti letech potýká, je podle Jana Rovenského z Greenpeace důsledkem klimatické změny. 

Rovenský přitom v pořadu Interview ČT24 připustil, že změně klimatu se v posledních letech dostává víc pozornosti, tento posun je ale podle něj velmi pomalý. V té souvislosti Rovenský odkázal na alarmující zprávu, kterou loni na podzim představil Mezinárodní panel pro změny klimatu (IPCC).

Vědci v dokumentu upozornili, že pokud chce lidstvo zabránit nárůstu průměrné globální teploty o 1,5 stupně, musely by se do dvanácti let snížit emise oxidu uhličitého způsobené člověkem o 45 procent. 

„To je extrémně krátký čas. K tomu, aby se to stalo, potřebujete politiky, kteří o tom rozhodnou, a veřejnost, která je k tomu přiměje. Protože politici jinak velmi často poslouchají spíš lidi z průmyslu, kteří vydělávají na tom, že ten byznys pokračuje jako doposud,“ uvedl Rovenský.  

Změnu klimatu už přitom podle Rovenského začíná pociťovat i Česko. „Ta loňská vlna veder a sucha, která nás zasáhla, je věc, která se bude opakovat v souvislosti s nárůstem průměrné globální teploty nepochybně častěji,“ řekl. „Ve srovnání s tím, co musí zažívat lidi třeba v Sahelu a v subsaharské Africe, je to ale samozřejmě naprostá brnkačka,“ dodal. 

Rovenský: Lidé budou umírat nebo migrovat

„V důsledku narůstající teploty a úbytku srážek budou na Zemi přibývat oblasti, ve kterých se nedá žít, respektive tam nemůže být hustá populace, jako je dnes. To nevyhnutelně povede k tomu, že ti lidé budou buď umírat, anebo budou odcházet někam jinam,“  domnívá se.

Čím blíž mají lidé dopady změny klimatu před sebou, tím víc se o ni zajímají, poukázal Rovenský. „Je to asi přirozené. Nepříjemné ale je, že hlavní emise skleníkových plynů vznikají v zemích, které jsou relativně bohaté,“ uvedl s tím, že mezi tyto země započítává i Čínu. 

Největší znečišťovatelé
Zdroj: ČT24

„Na ně to dopadne mnohem méně než na chudé země, které ten problém vlastně nezpůsobují. To je samozřejmě nefér, ale zároveň to je problém z hlediska mobilizace,“ řekl.

„Lidé, kterých se to týká a mají problém, tak vlastně nemají žádnou politickou páku, jak přimět ty, kteří to způsobují, aby něco dělali. To je na celé té věci lehce frustrující,“ poznamenal. 

Zároveň si ale Rovenský nemyslí, že by v důsledku klimatické změny – která je podle něj po případné jaderné válce druhým největším environmentálním rizikem – lidstvo zcela vymřelo. „Pokud ale půjdou teploty na dva stupně nebo nedej bože na čtyři, pět stupňů nahoru, tak podle mě lidstvo ve stávající podobě se sedmi miliardami lidí přežít nedokáže,“ řekl. „Už jenom kvůli tomu, že nás prostě neuživí zemědělství,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Inverzi na začátku nového roku vystřídá ochlazení, sněžit má i v nížinách

Na začátku nového roku se počasí v Česku výrazně změní. Ve čtvrtek 2. ledna dorazí studená fronta, která ukončí inverzi panující v zemi několik posledních dní. V druhé polovině tohoto týdne se ochladí i tam, kde dosud panovaly poměrně vysoké teploty, tedy i na horách. Víkendové teploty na celém území už ani přes den často nepřekročí nulu a sněžit má i v nížinách. Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nevylučují, že chladné počasí vydrží delší dobu.
před 2 hhodinami

Na Mostecku řeší, co s obřím rypadlem

Vedení Ústeckého kraje se rozhoduje, jestli koupí obří rypadlo v hnědouhelném dole na Mostecku. Vzniklo jako prototyp a zůstalo jediným svého druhu. Mohla by z něj být turistická atrakce. Stojí ale v místě, kde časem vznikne jezero. Posunout ho na budoucí břeh by přitom stálo více než stroj samotný.
před 2 hhodinami

Města čím dál častěji omezují odpalování pyrotechniky

Silvestrovské oslavy jsou pro mnoho lidí spojeny i s odpalováním pyrotechniky. Města a obce však čím dál častěji přistupují k jejímu zákazu nebo omezení v určitých lokalitách. Nově se třeba zákaz bude týkat částí Olomouce. Přísnější a jednotná pravidla chce zavést i vláda novelou zákona.
před 4 hhodinami

Automobilky očekávají složitý rok

Nadcházející rok bude výzvou pro automobilový průmysl, který je důležitou součástí tuzemské ekonomiky. Některé společnosti v rozhovorech pro Českou televizi připouštějí, že vyrobí méně vozů než letos, nebo že jejich produkce bude stagnovat.
před 4 hhodinami

Přibývající výdejní boxy vyvolávají diskuze o jejich umístění i vzhledu

S rostoucím počtem výdejních boxů si začínají lidé víc všímat toho, kde všude stojí a jak vypadají. Na sociálních sítích se diskutuje třeba o boxu, který vyčnívá před bytovým domem v Brně, nebo o tom, který stojí před historickou budovou sokolovny v Bílovicích nad Svitavou.
před 14 hhodinami

Nadešlo období slev. Hlídejte si cenovky, nabádá policie

S koncem vánočního období jsou spojené všemožné slevy v obchodech. K opatrnosti při nákupech ale nabádá třeba policie nebo ministerstvo průmyslu a obchodu. Označení slev totiž podléhá přísným pravidlům, na jejichž dodržování dohlíží inspektoři. Jenom v prvním čtvrtletí tohoto roku inspekce zjistila v souvislosti se slevami porušení předpisů téměř u čtyřiceti procent kontrolovaných prodejců. Povánoční výprodeje na některé druhy zboží nabídne asi 85 procent e-shopů a zhruba 70 procent kamenných prodejen.
před 23 hhodinami

Zaměstnanci si po dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu

Nový rok přinese několik změn pro zaměstnance. Od ledna si například budou moct sami rozvrhovat pracovní dobu, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem. Další úpravy pracovních předpisů chce ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prosadit nejpozději do poloviny příštího roku. Odbory i opozice u připravovaných změn kritizují možné prodloužení zkušebních lhůt pro nové zaměstnance.
včera v 06:00

Pavel je připraven podepsat změnu v platech soudců a zákonodárců

Prezident Petr Pavel řekl, že je připraven bez odkladu podepsat změnu, která do zákona vrací základnu pro výpočet platů soudců, státních zástupců i vrcholných politiků. Po zásahu Ústavního soudu od prvního ledna nebude podle čeho stanovit výplaty zmíněných profesí. Úprava ale ještě neprošla ani Poslaneckou sněmovnou a Senát se jí bude zabývat až 28. ledna.
28. 12. 2024
Načítání...