Sklony k nevyžádanému sexu má asi desetina Čechů

Události: Sklony k nevyžádanému sexu má zhruba devět procent Čechů (zdroj: ČT24)

Alespoň jednu z neobvyklých sexuálních preferencí, které by mohly vést k nevyžádanému sexuálnímu kontaktu, má 8,8 procenta Čechů. Vyplývá to z průzkumu CzechSex, který uskutečnil Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) spolu se Sexuologickým ústavem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Nejčastěji jde o preferenci ke znásilnění, znehybnění sexuálního objektu či nekonsenzuálnímu sadomasochismu.

Potíže, které by vyžadovaly terapeutickou péči, udávala podle průzkumu třetina lidí se zkoumanými parafiliemi – odbornou pomoc ale vyhledalo jen sedm procent.

Parafilie jsou změny sexuálního zaměření či chování, jež vybočují z normativních vzorců. Mohou zahrnovat neobvyklé objekty, situace nebo činnosti.

„Nepřinášíme úplně komplexní data o parafilních preferencích v České republice, protože jsme měli omezené množství otázek v této oblasti. Nicméně byly vybrány a zjišťovali jsme prevalenci takových parafilií nebo preferencí, které by v případě realizace, tedy že by se člověk podle své preference choval, mohly vést k nějakému nekonsenzuálnímu problematickému sexuálnímu kontaktu,“ vysvětlila vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervenci NUDZ Kateřina Klapilová.

Klapilová zároveň upozornila, že fakt, že má člověk parafilii, nemusí vždy souviset s tím, jak se člověk chová a zda se dopustí sexuálního deliktu. „Parafilní preference samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost, že se dopustím problematického sexuálního chování, pokud nedostanu účinnou podporu a edukaci včas,“ pokračovala Klapilová.

Pedofilie, exhibicionismus i obtěžování v MHD

To, že by se dopustili sexuálního chování proti vůli jiného člověka, přiznala v dotazníku dvě procenta respondentů – parafiliků z nich byla necelá třetina. Ze sexuálně motivovaného trestného činu bylo usvědčeno půl procenta respondentů – z toho bylo parafiliků čtyřicet procent.

Mezi další parafilie, které se v odpovědích objevily, patřily podle průzkumníků také pedofilie a exhibicionismus. Debatu na prvně jmenovanou preferenci rozpoutal před pěti lety ostře sledovaný dokument V síti. Alespoň jednou z některých zkoumaných parafilií trpí podle průzkumu 11,3 procenta mužů a 6,4 procenta žen.

Podle výzkumu se zároveň každá třetí žena setkala se sexuálním obtěžováním v městské hromadné dopravě. Pětina cestujících pak zažila osahávání. „Je to poměrně rozšířené. Ukázalo se, že k této sexuální odchylce se přihlásila více než tři procenta našich respondentů,“ řekla v rozhovoru pro ČT výzkumná pracovnice NUDZ Lucie Krejčová.

V minulých letech vznikly podpůrné internetové stránky pro lidi s parafilií, krizová linka a také speciální podpůrně-terapeutický program Parafilik, který vyvinul NUDZ. Do pilotní části se zapojilo 150 lidí. Z dat podle lékařů vyplývá, že se u nich oproti dalším kontrolním skupinám významně snížilo riziko budoucího výskytu problematického nebo delikventního chování. Zvýšila se u nich také kvalita života a snížily se problémy spojené s ovládáním sexuálních impulzů. Pomoc nabízejí také nové terapeutické skupiny Sexuologického ústavu VFN.

„Nabízíme multidisciplinární tým, který se skládá z psychologů, sexuologů, psychoterapeutů. Probírá jednotlivou možnou pomoc pro daného klienta,“ uvedl pro ČT primář Sexuologického ústavu VFN Libor Zámečník.

Ve VFN nabízí také individuální, párové a skupinové terapie. „Aspekt skupinového sdílení je často velmi efektivní a účinný. Klienti si velmi pochvalovali výsledky a unikátní možnost podělit se s někým, kdo řeší něco podobného v bezpečném prostředí,“ doplnila psycholožka a terapeutka Sexuologického ústavu VFN Leona Šímová s tím, že se na skupinové psychoterapie mohou lidé hlásit e-mailem nebo telefonicky. 

Do průzkumu CzechSex bylo nashromážděno 4660 odpovědí prostřednictvím internetu a 2009 odpovědí osobním dotazováním. Zúčastnilo se ho 6669 respondentů ve věku od 18 do 75 let. Dotazování se uskutečnilo od prosince 2023 do března 2024.

Načítání...