Řády a medaile udělil nebo propůjčil prezident Miloš Zeman v den 101. výročí vzniku Československa 42 osobnostem. Nejvyšší vyznamenání – Řád bílého lva – dostalo osm lidí: válečný stíhač Emil Boček, bývalý prezident Václav Klaus, bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster, in memoriam potom válečný letec Josef Ocelka, odbojář Jaroslav Selner, právník Bohuslav Ečer, podnikatel Jan Antonín Baťa a bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk.
Profily oceněných: Šéf kontrolorů Kala, byznysmen Plašil, malíř Lhoták či onkolog Petruželka
ŘÁD BÍLÉHO LVA
Protože Miloš Zeman již na počátku svého prezidentského působení dal najevo, že nebude udělovat vyznamenání nižší než I. třídy, i proto mohl veterán z druhé světové války Emil Boček obdržet Řád bílého lva, byť mu toto vyznamenání udělil již prezident Václav Klaus v roce 2010. Tehdy ale šlo o řád třetí třídy.
Sám Václav Klaus se ale letos nejvyššího státního vyznamenání dočkal také. Jako prezident sice byl nositelem Řádu bílého lva i Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, ovšem pouze v době výkonu funkce. Poslanci spolu se senátory mu je mohli po skončení mandátu udělit doživotně, ale nestalo se tak. Nejvyšší české vyznamenání obdržel i bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster.
Kromě Emila Bočka vyznamenal Miloš Zeman i dalšího válečného letce Josefa Ocelku, který však zahynul již v průběhu konfliktu, a odbojáře z Obrany národa Jaroslava Selnera, který zemřel v 70. letech. Stejně tak až posmrtně vyznamenal prezident nejvyšším řádem Jana Antonína Baťu a také právníka, který se po druhé světové válce podílel na vzniku Mezinárodního vojenského tribunálu, Bohuslava Ečera.
In memoriam získal nejvyšší státní vyznamenání i Helmut Zilk. Někdejší vídeňský starosta je měl již v 90. letech převzít od Václava Havla – za zásluhy o rozvoj česko-rakouských vztahů. Tehdejší prezident se ale zalekl informací o údajné Zilkově spolupráci s StB a řád mu nakonec neudělil.
ŘÁD TOMÁŠE GARRIGUA MASARYKA
Řád Tomáše Garrigua Masaryka má letos jediného nového nositele, a to Jana Jelínka. Ocenění obdržel evangelický kazatel, který za druhé světové války na Ukrajině pomáhal pronásledovaným, až posmrtně.
MEDAILE ZA HRDINSTVÍ
Medaili Za hrdinství udělil prezident v den 101. výročí vzniku Československa šesti lidem. In memoriam se stal jejím držitelem vojenský psovod Tomáš Procházka, který loni padl v Afghánistánu, a nedávno zesnulý válečný pilot Kurt Taussig. Ocenění udělil prezident také protinacistickému odbojáři Karlu Knězovi. Osobně je potom mohl převzít David Michajlak, který byl účastníkem loňské potyčky na koupališti v Dubí, při které utrpěl zranění. Stejně tak obdržely medaili Za hrdinství dvě veteránky ze druhé světové války, které zažily boje na východní frontě – Božena Ivanová a Jarmila Halbrštatová.
MEDAILE ZA ZÁSLUHY
Medaili Za zásluhy si každoročně 28. října odnáší z Pražského hradu nejvíce lidí a letošní svátek nebyl výjimkou. Za dílo v oblasti kinematografie ocenil prezident srbského režiséra Emira Kusturicu, za přispění k česko-čínským kulturním vztahům získala medaili pekingská bohemistka a překladatelka Sü Wej-ču. Vyznamenání získali i fotograf Jan Saudek, zpěvák a herec Josef Zíma nebo ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Mezi držiteli medaile jsou i čtyři lékaři – porodník Antonín Doležal, profesorka lékařské etiky Helena Haškovcová, oční lékař Jaroslav Madunický a stomatolog Josef Podstata.
Ze sportovců se Miloš Zeman rozhodl vyznamenat hokejistu Jaromíra Jágra, motocyklového závodníka Libora Podmola a in memoriam i předválečnou automobilovou závodnici Elišku Junkovou. Dalším z čerstvých laureátů je automobilový konstruktér Petr Hrdlička. Z podnikatelů potom dostali medaili Rudolf Ovčaří, Vladimír Plašil a Pavel Smutný. I přes nedávné spory s vládou získal medaili Za zásluhy – k čemuž je nutná kontrasignace předsedy vlády – i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.