Prodělaný covid mění novináře. Po nemoci dbají víc na prevenci a zdůrazňují dlouhodobé následky

O koronaviru informují nepřetržitě víc než rok. Každodenně pracují s počtem nakažených, někteří novináři už jsou ale sami tohoto čísla součástí. Na vlastní kůži si vyzkoušeli, co covid znamená, co obnáší a jak může i zdravého člověka na několik dní vyřadit z běžného života. Někteří karanténu vzali pracovně a alespoň na sociálních sítích informovali, jaký má u nich nemoc průběh. Jiní si naopak naordinovali od internetu a zpravodajství klid. Shodně ale po covidu nahlíží na svou práci trochu jinak. Jak, to zjišťoval pořad Newsroom ČT24.

Ze dne na den zmizel z obrazovky a když se na ní znovu objevil, kamera ho nesnímala ve studiu, ale doma. Moderátor České televize Tomáš Drahoňovský prodělal covid na přelomu loňského listopadu a prosince. Ti, kdo ho sledují na Twitteru, přesně vědí, jaký měl průběh.

„Asi nebyl úplně nejlepší, že by to byla rýmička, chřipečka. Byly dny, kdy jsem měl i potíže pohybovat se po bytě. Ale k něčemu dobré to také bylo, protože jsem se aspoň snažil průběh nemoci popisovat na sociálních sítích. Hodně lidí mi potom psalo, že jsou rádi, že se poprvé setkávají s důvěryhodným svědectvím, jak nemoc vypadá. To bylo ještě tehdy, kdy zkušenost s covidem neměl úplně každý. Teď už je to jinak,“ vysvětluje Drahoňovský.

Podle něj je novinářská povinnost reportovat o tom, co člověk zažívá. Do práce se také brzo zapojil, i když ještě musel zůstat doma a znamenalo to sám se naučit ovládat televizní techniku.

Když by novinář rád informoval, ale nemoc mu to nedovolí

Naopak „absolutně off-line“ byla podle svých slov během nemoci redaktorka serveru iRozhlas.cz Kristýna Guryčová. Na práci neměla sílu ani pomyšlení. „Měla jsem nesnesitelnou bolest hlavy, tím to začalo. Taky se přidala bolest beder, svalů, mírná teplota a totální únava. První týden jsem jenom ležela a spala. A druhý týden jsem se začala sbírat. Pořád bych řekla, že to byl mírný průběh, ale i to bych nikomu nepřála,“ říká Guryčová, která se nakazila na konci února.

Jen sporadicky o své nemoci posílala zprávy do světa redaktorka Seznam Zpráv Šárka Kabátová. Chytila britskou variantu a postihla ji víc, než si před tím uměla představit. „Měla jsem problémy s dýcháním. To bylo asi nejvíc nepříjemné. A samozřejmě různorodost příznaků, mně se třeba objevilo i drnčení v zubech, tři dny usilovné drnčení v zubech,“ popisuje Kabátová.

O vlastní zkušenost se chtěla dělit víc, ale právě příznaky nemoci jí to nedovolily. „Pro novináře je to svízelná situace, protože by o tom rád informoval, když to má z první ruky,“ říká.

Už ne teoreticky, ale s vlastní zkušeností

Ani ve světě není neobvyklé, že se žurnalisté hlásí svým divákům, čtenářům či posluchačům během vlastního covidu. Běžné je to například u BBC, CNN nebo některých amerických lokálních médií. Někteří reportéři se ve zpravodajství objevili dokonce i na nemocničním lůžku.

Jedno mají novináři, kteří znají covid na vlastní kůži, společné. O koronavirovém zpravodajství teď přemýšlejí trochu jinak. Moderátorovi Tomáši Drahoňovskému například pomáhá to, že o nemoci už nemluví jen teoreticky. „V okamžiku, kdy někdo řekne, že ztráta čichu trvá maximálně tři měsíce, člověk jako já mu musí zkrátka říct, milý pane doktore, milá paní doktorko, já už necítím nic měsíců pět. Kdy myslíte, že se to spraví? Co za tím stojí? Osobní vklad přináší,“ uvádí příklad Drahoňovský.

Kristýna Guryčová ze serveru iRozhlas.cz se zase snaží ve svých článcích víc zdůrazňovat prevenci. Sama na sobě cítí, že je ze strachu před dalším nakažením ještě opatrnější. „Myslím si, že se to odráží i na mé práci, ve které je skutečně potřeba klást velký důraz na osvětu,“ říká.

Postcovidové zdravotní problémy ovlivnily Šárku Kabátovou ze Seznam Zpráv. „Zároveň jsem si uvědomila důležitost informovat o tom, že by lidé mohli doma mít pulzní oxymetr,“ vysvětluje. Tento přístroj měří, kolik má člověk v krvi kyslíku. Nestandardní hodnoty můžou včas odhalit koronavirus a zabránit tak případným komplikacím spojených s těžkým průběhem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
17:34Aktualizovánopřed 8 mminutami

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila novelu, která má zpřísnit česká azylová a migrační pravidla. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce o změnách znovu jednat s opozicí. Normu, která přináší rychlejší vyhošťování nelegálně pobývajících cizinců a zpřísnění kontrol pobytu žadatelů o azyl, připravil resort vnitra. Koalice ji ale hlavně z časových důvodů předloží jako poslanecký návrh. Sněmovna by se jím mohla začít zabývat v dubnu.
17:11Aktualizovánopřed 25 mminutami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...