Přímá volba prezidenta je v Česku nesystémový prvek, shodli se Uhde s Antošem

26 minut
Události, komentáře: Antoš a Uhde o přímé volbě prezidenta v Česku
Zdroj: ČT24

Dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde se s vedoucím katedry ústavního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Markem Antošem v pátečních Událostech, komentářích shodli, že přímá volba prezidenta je v české parlamentní demokracii nesystémovým prvkem. Podle Antoše politici jejím zavedením nejspíš částečně smývali pachuť, která zbyla po tehdejší „nedůstojné“ volbě Václava Klause. Uhde se domívá, že je velmi málo pravděpodobné, že by politici Čechům odebrali možnost volit hlavu státu přímo a vrátili se k předchozímu systému, kdy prezidenta vybírali zákonodárci.

„Jsem odpůrcem přímé volby. Jsem občan, který žije veřejnými problémy, byl jsem volit a plním povinnost. Necítím v tom žádný velký rozpor,“ řekl hned v úvodu debaty Uhde.

On osobně bere přímou volbu prezidenta jako nesystémový prvek, parlamentní republika dle Uhdeho žije zákony, které odhlasovala sněmovna. 

Už za první republiky podle něj prezidenta jeho funkce „sváděla“ k tomu, aby se spontánně pokoušel překračovat své pravomoci. A už tehdy prý Tomáši G. Masarykovi museli experti na ústavu vysvětlovat, že prezident nemůže ministrům předepisovat, co a jak mají dělat. „To pokušení tu bylo vždy a přímá volba ho mnohonásobně zvýšila,“ má jasno Uhde.

Slibování věcí, které prezident nemůže zajistit

S tím, že je přímá volba prezidenta v českých podmínkách parlamentní formy vlády nesystémovým prvkem, souhlasí i Antoš. „Je jistě možné, že i v přímé volbě zvítězí takový prezident, který bude respektovat svoji úlohu. Ale ona prostě napomáhá určitým tendencím,“ upozorňuje.

Podle něj přímá volba například zvyšuje pravděpodobnost toho, že bude zvolen za prezidenta člověk, který nebude respektovat svou ústavní roli. A dle Antoše přímá volba už z logiky věci nutí kandidáty, aby slibovali věci, které zkrátka nemohou zajistit. Ve volbě je podle něj těžké uspět, pokud by se kandidát vyjádřil ve smyslu, že od něj nemají lidé nic čekat, že nemůže nic zařídit.

V zakotvení přímé volby prezidenta do české ústavy podle Antoše hrála možná svou roli i náhoda. Připomněl, že tento způsob výběru hlavy státu byl mezi Čechy před zavedením dlouhodobě populární a lidé ho chtěli. „Zadruhé tu byla trochu traumatická zkušenost s druhou volbou Václava Klause. Ta probíhala za podmínek, které je těžko možné označit jako důstojné. Pachuť, která vznikla, nepochybně přispěla k tomu, že i váhající se přiklonili k myšlence přímé volby,“ zdůraznil Antoš.

Nakonec se to podle něj sešlo tak, že skoro nikdo z politiků nechtěl být proti a kritických hlasů bylo málo.

Uhde se domnívá, že je velmi nepravděpodobné, že by zákonodárci přímou volbu prezidenta Čechům „sebrali“ a vrátili se například k dřívějšímu modelu, kdy hlavu státu vybíral parlament. „Na to je třeba rezignovat,“ míní Uhde, podle nějž je možné, že je Česko k přímé volbě prezidenta odsouzené na věky věků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 18 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 20 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 20 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 20 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
včera v 16:45

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
včera v 15:44

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
včera v 14:46

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52
Načítání...