Před 80 lety odešel Beneš do londýnského exilu. Britové chtěli ujištění, že nebude politicky aktivní

3 minuty
Události: Osmdesát let od exilu prezidenta Edvarda Beneše
Zdroj: ČT24

Přesně před osmdesáti lety, 22. října 1938, odcestoval bývalý československý prezident Edvard Beneš do Velké Británie. Do exilu odešel poté, co se vzdal postu hlavy státu kvůli mnichovské dohodě. Politicky aktivní být ale zpočátku nesměl, Británie byla totiž odhodlaná územní požadavky Adolfa Hitlera respektovat.

Podzim roku 1938 strávil Edvard Beneš v domě na jihozápadě Londýna. Uchýlil se tam poté, co Československo následkem mnichovské dohody přišlo přibližně o třetinu svého tehdejšího území. 

Když Beneš odešel do Británie, dostalo tamní ministerstvo zahraničí od československé diplomacie ujištění, že bývalý prezident nebude ve svém anglickém exilu politicky aktivní. To samé přitom požadovala i britská vláda. 

Spojené království bylo totiž totiž před 80 lety odhodlané dodržovat dohodu s Hitlerem, což pro řadu tamních politiků dodnes slouží jako historická lekce. 

„Pořád tu byli Britové, kteří říkali, podívejte, vždyť v Sudetech žijí jen Němci. Takže ano, Adolfe Hitlere, je v pořádku, abyste si je vzal. Pak jsme samozřejmě pochopili, že Adolf Hitler chtěl celé Československo,“ řekl britský labouristický poslanec Chris Bryant. 

Po třech měsících v Londýně odcestoval Beneš do Spojených států. „Byl jsem velmi rád, že jsem u vás mohl žít tři klidné měsíce. Doufám, že do Anglie budu moct opět brzy přijet,“ řekl tehdy bývalý československý prezident britským novinářům, kteří před jeho odjezdem obklopili dům, v němž pobýval. 

Hitlerovy požadavky ale Beneš před reportéry komentovat nechtěl. „Část britské a taky americké žurnalistiky mu slibovaly velmi lákavé honoráře za žurnalistické vylíčení mnichovské tragédie, ale Beneš na nic takového nepřistoupil,“ uvedl autor biografie o Benešovi Jindřich Dejmek z Historického ústavu AV ČR.

Po vypuknutí druhé světové války se ale Benešova role změnila. Britský král ho zval do Buckinghamského paláce a s válečným premiérem Winstonem Churchillem zase provedli přehlídku československé zahraniční armády v Anglii.

Podle historiků se Edvard Beneš svým působením v Británii zasloužil o poválečnou obnovu Československa: „Beneš hrál v Londýně roli v tom, že se postupně změnilo veřejné mínění, ale taky názor vlády. Pak jsme uznali, že je třeba obnovit Československo,“ poukázal Thomas Lorman ze Školy slovanských a východoevropských studií z Londýnské univerzity.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

K obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem není důvod, říká Fiala

K obnovení česko-slovenských mezivládních konzultací nejsou podmínky ani důvod, prohlásil v Otázkách Václava Moravce premiér Petr Fiala (ODS). Příčinou jsou nynější zahraničněpolitické aktivity slovenské vlády v čele s Robertem Ficem (Smer), dodal. Fiala tvrdí, že kritika aktivit, které nejsou v zájmu Česka, není „vměšováním do slovenských vnitřních záležitostí“ a žádný z vládních představitelů se toho nedopouští. V rozhovoru také připustil, že by bylo možné v příštím volebním období zvýšit výdaje na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).
14:20Aktualizovánopřed 13 mminutami

Květiny na Valentýna opět podraží, nejvíc Češi zaplatí za červené a růžové růže

S blížícím se svátkem zamilovaných znovu stoupnou ceny řezaných květin, zejména červených a růžových růží. České televizi to potvrdila Marcela Nachlingerová ze Svazu květinářů a floristů. Podle ní před Valentýnem vzrostou ceny některých růží o padesát až šedesát procent. Nárůst cen vysvětlují obchodníci navyšováním cen u dodavatelů, které podle nich souvisí se zvýšenou poptávkou. Ceny růží rostou podle statistiků také meziročně.
před 4 hhodinami

Linka bezpečí eviduje více volajících v těžkých situacích, chce rozšířit služby

Přes sto tisíc dětí i mladistvých vyhledalo loni pomoc na krizové Lince bezpečí. Podle nových dat až o pětinu přibylo telefonátů klientů v těžkých situacích. Konzultanti řešili asi šest tisíc sebevražedných hovorů a téměř pět tisíc případů sebepoškozování. Jejich práci přibližuje dokument ČT Hovory ze tmy, jehož tvůrci a také odborníci budou příští týden debatovat o duševním zdraví mladých lidí v pražském kině Pilotů.
před 6 hhodinami

Autoservisům chybí mechanici či klempíři, lákají je na štědré platy i bonusy

Tuzemským autoservisům chybí elektrikáři, karosáři, lakýrníci i běžní mechanici. I když přibylo škol, počet absolventů za deset let klesl na polovinu. Firmy tyto nedostatkové profese lákají vysokými mzdami a bonusy, které často výrazně překračují průměrnou mzdu.
před 7 hhodinami

Poptávka po hotovosti roste. ČNB denně „protočí“ pět miliard korun

I přes rostoucí popularitu bezhotovostních plateb roste poptávka po bankovkách i mincích. Česká národní banka každý den přijme a znovu uvolní do oběhu hotovost v hodnotě pěti miliard korun. Bankovky i mince procházejí přísnou kontrolou. Nejdříve projdou lidskýma rukama a poté je zkontrolují a vytřídí stroje. Ke konci loňského roku byla v oběhu hotovost v hodnotě 731 miliard korun, což je o 300 miliard více než před deseti lety.
před 8 hhodinami

Koalice dokončuje úpravy reformy dávek. Není jasné, zda projde včas

Koalice finalizuje úpravy v reformě sociálních dávek. Zatím ale není jasné, zda stihne projít včas a začne platit od července, jak měla vláda v plánu. Jedna podpora má nahradit čtyři stávající. Ministerstvo práce chce ještě změnit třeba pravidla pro zranitelné skupiny. Po tom volají sociologové i opozice, která má ale řadu dalších výhrad.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 16 hhodinami

Česká pošta zdražuje, část penzistů si za pobírání důchodu výrazně připlatí

Česká pošta zdražuje. Za posílání poukázek, dopisů nebo pohledů si lidé od února připlatí. Ceny se liší podle rychlosti dodání i hmotnosti. Pobírání důchodu v hotovosti bude stát mladší ročníky víc než dvojnásobek – 78 korun místo pětatřiceti. Úřady proto doporučují, aby penzisté používali bankovní účet. Státní podnik změn chystá víc – od března zdraží i balíky. Počet listovních zásilek doručených poštou ale dlouhodobě klesá. Za posledních deset let se snížil zhruba o dvě třetiny.
před 18 hhodinami
Načítání...