Pozor na aplikace čínských e-shopů, varuje expert

90′ ČT24: Rizika užívání čínských mobilních aplikací (zdroj: ČT24)

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) hodlá prosazovat v EU přísnější pravidla pro digitální tržiště mimo Evropu, především tedy pro čínské e-shopy, které podle něj nedodržují unijní legislativu a mohou dokonce ohrožovat bezpečí svých uživatelů. Odborník na kyberbezpečnost ze společnosti Nettles Consulting Jan Kopřiva považuje za problematické hlavně čínské mobilní aplikace umožňující vstup na e-shopy a on-line tržiště.

Aplikace čínských prodejců expert vůbec nedoporučuje si instalovat. „Přiznám se, že u nich už je to množství dat, která sbírají, pro mě za tou pomyslnou hranou,“ uvedl Kopřiva k čínským mobilním aplikacím v pořadu 90' ČT24. Podle něj tyto aplikace shromažďují data hlavně o lokaci nebo způsobu používání daného zařízení.

Vysvětlil přitom, že aplikace pro Čínu a pro jiné části světa se liší. „V Číně je to (…) de facto opravdu sledovací software, spyware. Tady u nás je to něco, co dokáže sbírat data o mé poloze, data potenciálně o tom, komu kdy volám, jak používám to zařízení. Je to tedy něco, co pro prodejce, který mi chce dodat zboží, je absolutně zbytné,“ řekl.

Legislativní prostředí v Číně podle něj pak umožňuje vytvořit profil uživatelů, který může následně použít čínský stát třeba k cílenému šíření propagandy.

Jak se chránit

Expert dále radí dát si pozor na to, zda nakupuji od legitimního prodejce, a ne podvodného nebo nějak pochybného. „Web České obchodní inspekce poskytuje poměrně pěkný seznam podezřelých e-shopů,“ uvedl. Podezřelá je třeba taky podezřele nízká cena zboží nebo nezvyklý jazyk, který stránka používá, dodal.

V rámci prevence je vhodné mít v mobilu plně aktualizovaný operační systém, ale i neinstalovat nedůležité aplikace, které mohou představovat potenciální únik dat. Podle odborníka se vyplatí mít nastavené třeba dvoufázové ověření.

Bezpečnostní informační služba také varuje, že používáním čínských aplikací můžou zpravodajské složky Číny získat data o platebních kartách lidí. „Přiznám se, že tady bych to riziko opravdu neviděl. Nepředpokládám, že by čínskou zpravodajskou službu zajímalo číslo mé bankovní karty,“ oponuje ale těmto závěrům Kopřiva.

Jedním z příkladů riskantních aplikací je čínský internetový prodejce Temu. Ten už je v hledáčku Evropské komise pro možná nedostatečnou snahu bránit prodeji nelegálních nebo dokonce potenciálně nebezpečných věcí. Zákazníků má přitom Temu jen v Evropské unii desítky milionů.

Načítání...