TÉMA

Mobilní aplikace

Možnost prokazovat se digitálně schválila vláda. Aplikaci připraví státní agentura
Lidé zřejmě získají možnost prokazovat se digitálně místo fyzickými doklady. Předpokládá to návrh zákona o právu na digitální služby, který ve středu schválila vláda a který ještě čeká posouzení parlamentem. Digitální stejnopisy dokladů by ale neměly fyzické průkazy nahradit a nebude možné je použít ani pro dálkové prokazování totožnosti, řekl ve středu novinářům vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Spuštění projektu by podle předkládací zprávy k zákonu mělo státní správu vyjít zhruba na půl miliardy korun, roční provozní náklady odhaduje vláda na 50 milionů korun. Vláda také ve středu schválila poslaneckou verzi zákona o správě voleb, která zachovává hlasování ve dvou dnech.
13. 9. 2023|
Stát zřizuje povinně datové schránky, tisíce seniorů proto svá živnostenská oprávnění ruší
Stát povinně zřizuje datové schránky více než dvěma milionům lidí, především podnikatelům a živnostníkům. Tisíce z nich proto svá živnostenská oprávnění ruší. Důvodem je jejich neochota datovou schránku provozovat. Týká se to hlavně seniorů, kteří už roky aktivně nepodnikají nebo mají živnost pozastavenou. Úřady kvůli tomu teď musí vyřizovat někde i desetinásobek běžné agendy.
17. 2. 2023|
Web a aplikace Českých drah jsou znovu funkční, předtím je napadli hackeři
Web a mobilní aplikaci státního železničního dopravce České dráhy (ČD) v úterý napadli hackeři. Stránky ČD a aplikace Můj vlak tak mohly být několik hodin nedostupné. Po 22:00 se podařilo problém odstranit a systémy jsou už zcela funkční. Firma to večer uvedla na svém twitterovém účtu.
3. 1. 2023, Aktualizováno3. 1. 2023 23:12|
Čeští experti zlepšují péči o pacienty s mrtvicí. Na cestě je i nová aplikace
Pod vedením českých expertů vzniká systém zjednodušující sběr dat o léčbě mrtvice v Evropě. Je to vůbec poprvé, kdy projekt financovaný z unijního programu pro výzkum a inovace řídí tuzemští odborníci. Budovaný systém má zlepšit péči o pacienty. Cévní mozkové příhody jsou v Česku třetí nejčastější příčinou úmrtí.
25. 11. 2022|sov
Na Západ i zpět. Lvov se stal uprchlickým centrem Ukrajiny, život se tam ale vrací k normálu
Ukrajinský Lvov je důležitým místem pro ty, kdo prchají před válkou, a teď i křižovatka těch, kteří se vracejí zpátky. Nejvíce jich míří na západní Ukrajinu, do měst se tam vrací běžný život. Přes tvrdé boje na východě země začíná na západě obnova toho, co válka zničila. Do země se taky vrátili čeští diplomaté.
29. 5. 2022|
Zkušenost s distanční výukou i zastaralými učebnicemi přetavili pedagogové do nových pomůcek
Výukový portál zaměřený na zeměpis nebo aplikaci, která pomůže učitelům s výukou přírodopisu – i tyto novinky budou testovat na školách odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci. K jejich vzniku pomohly zkušenosti s distanční výukou, ale i nespokojenost s neaktuálními učebnicemi.
25. 8. 2021|
Obyvatelé Trutnova mohou městské policii nahlásit vrak auta pomocí mobilní aplikace
Autovraky v ulicích jsou pro česká města stále problémem i přes to, že novela zákona o užívání pozemních komunikací už nějakou dobu umožňuje odstavené vozy s propadlou technickou kontrolu nechat odtáhnout. V Trutnově teď jde hlásit vraky městské policii prostřednictvím mobilní aplikace.
5. 8. 2021|
S pátráním po dětech v ohrožení má pomoct nová aplikace. Vymysleli ji dva policisté
V České republice se každoročně pátrá přibližně po dvou desítkách dětí v režimu „dítě v ohrožení“. Nově má pomoct s hledáním taky aplikace ECHO, kterou vytvořili dva policisté. Rozšířením informací mezi uživatele chytrých telefonů by se měla výrazně zvýšit šance na nalezení dítěte i zkrátit doba, po kterou se hledá.
22. 12. 2020|
Uživatele Androidu v Česku nejvíce ohrožují sledovací programy
České uživatele chytrých telefonů s Androidem v listopadu nejčastěji ohrožoval opět sledovací program Cerberus s podílem čtyři procenta ze všech hrozeb. Jde o takzvaný stalkerware, tedy aplikace, jejichž funkce umožní sledování zařízení či aktivity uživatele bez jeho vědomí. V řadě případů je možné takovou aplikaci v telefonu zcela skrýt. Proti jarním měsícům ale jeho výskyt klesl o 25 procent. Uvedla to antivirová firma Eset.
18. 12. 2020|
Okénko 300 let do minulosti se otevírá u Kuksu. Aplikace ukáže, jak vypadal Braunův Betlém původně
Cestu časem slibuje mobilní aplikace, která rekonstruuje historickou podobu Braunova Betléma u Kuksu. Jde o takzvanou rozšířenou realitu – přímo na místě je možné podívat se, jak památka vypadala v roce 1732, kdy ji sochař stvořil, a také o rovných sto let později. Naskenovaná data zároveň poslouží při opravě, kterou Betlém nutně potřebuje.
24. 6. 2020|
Inzulinovou pumpu ovládá šestnáctiletý diabetik mobilem. Je to pohodlnější a diskrétnější
Brněnská fakultní nemocnice představila pacienta s diabetem, který jako první nevidomý v republice používá k ovládání inzulinové pumpy mobilní aplikaci. Tlačítkové ovládání pumpy s displejem, kterou nosí na břiše, by pro něj nebylo příliš praktické.
9. 6. 2020|
Kontrolovat pandemii koronaviru pomocí mobilních aplikací je možné, říká výzkum z Oxfordu
Vědecký žurnál Science zveřejnil výsledky práce expertů z Oxfordské univerzity, kteří zkoumali, jestli mohou mobilní aplikace zpomalit šíření koronavirové pandemie. Vědci tvrdí, že pokud by se tyto programy rychle rozšířily, mohly by pomoci výrazně zpomalit postup nemoci – zejména v momentech, kdy se začnou pomalu rozvolňovat ta nejpřísnější karanténní opatření.
1. 4. 2020|
Události komentáře
S obranou před domácím násilím pomáhá nová aplikace. Určena je obětem i těm, kdo je chtějí podpořit
Lidé, kteří se domnívají, že by sami nebo někdo z jejich okolí mohli být obětí domácího násilí, mohou použít nový mobilní „průvodce“ tímto jevem. Aplikace jim ozřejmí, zda skutečně k domácímu násilí dochází, jak na ně reagovat i to, jak násilníkovi definitivně uniknout. O domácím násilí a mobilní pomoci s obranou hovořila v Událostech, komentářích Branislava Marvánová Vargová.
6. 3. 2020|
Výsledky nominačního souboje demokratů v Iowě stále nejsou. Na vině je chyba v aplikaci
Technické problémy s mobilní aplikací zdržely vyhlášení očekávaných výsledků volebních shromáždění v americké Iowě, kde se jako v prvním státě USA rozhoduje o demokratickém protikandidátovi Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách. Představitelé Demokratické strany v Iowě uvedli, že našli a opravili chybu v mobilní aplikaci používané pro shromažďování údajů o hlasování. Výsledky chtějí zveřejnit ještě v úterý.
4. 2. 2020, Aktualizováno4. 2. 2020 16:33|
Pražští revizoři vyfasovali power banky. Kupony MHD lze nově nahrát do mobilu, pak ale nefunguje plastová karta
Předplatní jízdenky se i v Praze stěhují do mobilů. Využití aplikace PID Lítačka k prokazování revizorům má však háček. Stále platí, že je možné předplatní kupon propojit jen s jedním nosičem – dopravní podnik to zdůvodňuje snahou předejít zneužití. Kromě mobilů je možné použít zelené městské karty Lítačka, In-karty Českých drah nebo platební karty některých karetních společností. Když se mobil vybije, cestující již nemá zálohu.
2. 12. 2019|
Místo taxametru mobilní aplikace. Poslanci kývli na jednodušší podmínky pro provozování taxislužby
Pravidla pro taxislužby se zřejmě zjednoduší ve prospěch alternativních přepravců. Sněmovna totiž ve středu kývla na změny zákona, podle kterých už nebudou muset být ve vozidlech taxametry, ale postačí mobilní aplikace. Nebude povinná ani střešní svítilna s nápisem taxi a obce už nebudou moci nařizovat barvu či velikost vozů. Poslanci schválili novelu o silniční dopravě i přes protesty Sdružení českých taxikářů.
27. 11. 2019|
Události komentáře
Rychlejší než informační tabule jsou soukromé aplikace, tvrdí Blaha. Kremlík výtky odmítá
Záchranné složky spolupracovaly u nedělní nehody na D1 na jedničku, shodli se ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) a člen sněmovního podvýboru pro dopravu Stanislav Blaha (ODS). Kremlík v pořadu Události, komentáře odmítl tvrzení, že systém informačních tabulí nedokáže řidiče před srážkami na dálnici včas varovat.
15. 10. 2019|
Mobilní aplikace pomůže obětem domácího násilí. Zhodnotí jejich situaci a poradí, co dál
Během několika týdnů začne fungovat česká verze mobilní aplikace Bright Sky, která pomáhá obětem domácího násilí. Pomůže jim vyhodnotit jejich situaci, nabídne rady a kontakty, bezpečné uložení snímků i spojení na policii. Neziskové organizace, které obětem pomáhají, věří, že by mohla zvýšit procento ohlášených případů domácího násilí. Podle odhadů se v Česku odehraje ročně zhruba sedm tisíc útoků, policie ale registruje jen strovky oznámení – loni za celý rok 600, letos za osm měsíců 500.
28. 9. 2019|
Mobilní aplikace nebo barevné popelnice ke každým dveřím. Na Moravě vylepšují svoz odpadu
Téměř dvě desítky obcí na Blanensku si nově samy sváží odpady. Založily k tomu společnost Technické služby Malá Haná, která už týden kromě směsného komunálního sváží přímo z domácností i tříděný odpad. Zlepšit systém svozu mohou i Brňané prostřednictvím mobilní aplikace, kterou upozorní na přeplněné kontejnery. Města a obce tak reagují na chystanou novelu zákona, podle které by se měla úroveň recyklace zdvojnásobit.
10. 7. 2019|
Uživatelům drog a bezdomovcům nabídnou v Brně „Čáru“. Mobilní aplikace je jedinou svého druhu v Evropě
Nezisková organizace Podané ruce vyvinula pro drogově závislé a lidi bez domova mobilní aplikaci Čára. Uživatelům pomůže například s hledáním noclehu, potravin, vody nebo i výměnou jehel a stříkaček. Podle sociálních pracovníků jsou chytré telefony mezi bezdomovci a narkomany běžné. Nemají problém ani s přístupem na internet, často využívají bezplatné připojení k wi-fi. Podle autorů projektu funguje jediná podobná mobilní aplikace jen v americkém Chicagu.
20. 2. 2019|Petr Waleczko
Podvodná aplikace krade údaje k bankovnímu účtu, v mobilu ji mají tisíce lidí
Kybernetičtí zločinci znovu zaútočili na klienty bank v Česku. Prostřednictvím infikované aplikace Word Translator z oficiálního obchodu Google Play se snaží z mobilního zařízení s operačním systémem Android odcizit jejich přihlašovací údaje pro přístup do bankovního účtu. Aplikaci si stáhlo více než deset tisíc lidí, Google už ji z nabídky odstranil.
18. 2. 2019|
Žádné pokladny, žádné fronty. Budoucnost nakupování může být ve stylu „vezmi, co chceš, a jdi“
Obchod, ve kterém úplně chybí pokladny, a přesto funguje. Většina zákazníků i prodavačů si něco takového představí jen stěží. Už brzy by se však bez placení na místě mohlo nakupovat běžně. Technologie, se kterými jako první přišli internetoví prodejci, si pomalu klestí cestu i do městských večerek.
12. 2. 2019|
Brexit
Dluhy kvůli chybě úředníků. Imigranti se bojí chaosu kolem brexitu
Miliony občanů Evropské unie ve Spojeném království žijí v nejistotě způsobené nepřehledností dění kolem brexitu. Čeká je registrace nutná k setrvání v zemi. Mnozí z ní mají obavy, protože vládnou jen chabou angličtinou nebo si netykají s informačními technologiemi. Vystrašil je i případ Willow Simsové, která se do Británie dostala ve čtyřech letech z USA a chyba úředníků spojená s nepořádkem v imigračních papírech ji dostala do existenční nouze.
10. 2. 2019|
Tramvaj možná pojede rychle, ale internet bude pomalý. Wifi v brněnské MHD budí rozpaky
Bezplatné připojení k internetu mohou nově využívat cestující brněnské hromadné dopravy. V tramvajích, autobusech i trolejbusech začal Dopravní podnik města Brna (DPMB) postupně spouštět wifi síť. Ročně ho to přijde na 2,3 milionu korun. Služba však čelí kritice, připojení má totiž omezení, a to jak v čerpání dat, tak v rychlosti.
2. 2. 2019|