Britský start-up využívá AI ke kontrole kvality vody

Události: Britský start-up využívá AI ke kontrole kvality vody (zdroj: ČT24)

Warleighský jez na řece Avoně na jihu Británie je v létě oblíbeným místem pro koupání. A to i přesto, že řeka bývá často zanesená bakteriemi a jinými škodlivinami. Nyní na něm kvalitu vody střeží umělá inteligence (AI) propojená s vodní plochou pomocí senzorů. Pár kliknutí v mobilu a je zřejmé, že voda je bezpečná. Údaje ze senzorů AI vyhodnocuje v reálném čase. Vývojáři z britského start-upu UnifAI Technology ji plánují nasazovat na stále více řek a pláží.

Dosud se bakterie hlídaly odběrem vzorků a následným rozborem ve vzdálené laboratoři. Takový postup byl však podle obchodního ředitele start-upu UnifAI Technology Dana Bylese nedostatečný. „Vezme se vzorek, odveze se do laboratoře a za tři dny vám oznámí, že minulý čtvrtek jste se neměli koupat. A to prostě nestačí,“ věří průkopník v kontrole kvality vody.

Senzory měří faktory jako pH, teplotu, obsah kyslíku a amoniaku. Během půlročního zácviku se umělá inteligence naučila dávat tato data do souvislosti se zjištěnými hodnotami nebezpečných bakterií. Na ně pak upozorní v aplikaci – a plavci tak budou mít možnost vyhnout se riziku nepříjemných onemocnění.

Důvodem pro mnohdy nevalnou kvalitu vody je, že vodárenský sektor v Anglii už roky stojí na hraně krize. Soukromé společnosti orientované na zisk neinvestovaly dost do infrastruktury a po stále častějších průtržích mračen přetékají nezpracované přebytky odpadních vod do řek a moří.

„Vodárenské společnosti jednoznačně mají velkou úlohu. Musíme víc investovat,“ přiznává ředitelka pro environmentální řešení společnosti Wessex Water Ruth Bardenová. Zlepšení však ještě řadu let potrvá. A než se budou moci lidé na čistotu vody spolehnout, bude je umělá inteligence před možným nebezpečím varovat.

Načítání...