Portál občana je ke stažení už i do mobilu

Události: Portál občana (zdroj: ČT24)

Digitální a informační agentura (DIA) ve čtvrtek ráno oficiálně spustila mobilní verzi Portálu občana. Služba slouží pro kontakt lidí se státní správou. Podle ředitele agentury Martina Mesršmída by se i díky nové mobilní aplikaci mohl do konce roku zvýšit počet uživatelů služby ze současných 1,2 milionu na 1,6 až 1,7 milionu.

Mobilní verze Portálu občana nabízí všech více než 600 služeb, které jsou aktuálně ve webové verzi portálu. Mimo jiné je mezi nimi přístup do veřejných registrů, podání daňového přiznání nebo používání datových schránek. Lidé si mohou vygenerovat například výpis z rejstříku trestů, katastru nemovitostí nebo z bodového hodnocení řidiče.

Podle Mesršmída začnou portál využívat i lidé, kteří třeba již ani nepoužívají počítač, ale jen mobilní zařízení. „Konzumace služeb státu přes mobilní zařízení narůstá a dnes již tvoří přes padesát procent. S mobilní verzí portálu tento vývoj ještě akceleruje,“ prohlásil Mesršmíd. Do budoucna má ambici, aby Portál občana využívalo až pět milionů lidí.

Výhodou mobilní aplikace je prý jednodušší identifikace uživatele, například prostřednictvím rozpoznávání obličeje, přístup do datových schránek nebo možnost zasílání notifikací k různým agendám, například když končí platnost řidičského průkazu.

Portál občana vznikl v roce 2018 pro elektronickou komunikaci občanů se státem a v minulém roce se změnily jeho design i uživatelské rozhraní. Jeho nová podoba je jednodušší a uživatelsky přívětivější. Ukazuje také, jakou jednotnou vizuální podobu by v budoucnu měly mít i další weby státu.

Plánované funkce

„S přibývajícími digitalizovanými službami se navíc nabídka neustále rozšiřuje. Již nyní připravujeme další služby, které se do Portálu občana přidají a výrazně lidem usnadní život,“ dodal místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

Během letošního roku se do Portálu občana přidá například i systém DROZD, který lidem umožní lepší přípravu na případné krizové situace v zahraničí a v předstihu je upozorní na případné hrozící nebezpečí. Další plánovanou službou v Portálu občana bude Registr zastupování, který tento týden prošel Senátem a který poslouží pro on-line udělení plných mocí pro úkony se státem. Tedy například při převodu vozidla, daňovém přiznání či žádosti o cestovní pasy dětí.

Na mobilních telefonech funguje od ledna letošního roku aplikace eDoklady, kterou si za první tři měsíce stáhlo přes 350 tisíc lidí. Aplikace eDoklady lidem slouží k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i mezi sebou. Akceptují ji ústřední státní úřady, od 1. dubna aplikaci využívá policie v terénu a od poloviny roku to pak budou využívat všechny úřady a obce, matriky, policie jako celek a podobně. Od příštího roku přibudou i banky nebo pošty či zdravotní pojišťovny.