Pachatelé kybernetické kriminality často působí ze zahraničí a mají čím dál propracovanější metody. Objasnit se policii podaří jen minimum případů, přesto kriminalisté nyní zadrželi muže, kteří podle nich v uplynulých měsících zasílali lidem podvodné SMS zprávy a prostřednictvím získaných údajů je pak připravili o desítky milionů korun.
Policejní „kybertým“ působí v každém kraji. Jeho postupy jsou tajné
Kriminalisté dopadli skupinu, která podvodné esemesky rozesílala, zrovna ve chvíli, kdy bylo zařízení na jejich generování právě v provozu. Takovému „finále“ ale předchází několikaměsíční práce.
„Už od prvního poškozeného by se měly zmapovat všechny cesty, jak finančních toků, tedy kam odešly peníze, tak i cesta, jak se k poškozenému doručila zpráva,“ sděluje vedoucí oddělení kybernetické kriminality z Jihomoravského kraje Stanislav Kovárník.
Třeba v Brně takto pracuje sedmnáct policistů. Jejich postupy jsou tajné. S pomocí speciálního softwaru a programátorských znalostí zjišťují třeba místo odeslání esemesky. Vše ale ztěžují přístroje na SIM karty.
„Dřív byl třeba jeden mobilní telefon a věděli jsme, kde je. Tady se otočí tisíce SIM karet během pár minut a to je strašně zavádějící. Než si na to zvykneme, než zanalyzujeme tisíce jednotlivých informací, tak je to složité,“ vysvětluje vedoucí jihomoravského policejního odboru analytiky Pavel Kvača.
Důležité jsou všechny stopy
I proto je v každém kraji podobný tým, který se kyberpodvodům věnuje. Jeho členové se pravidelně školí a komunikují s kolegy za hranicemi. „Objasněnost v těchto případech není vysoká. Je to dáno především tím, že organizované skupiny často působí ze zahraničí,“ uvádí mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Pro kriminalisty jsou důležité všechny stopy. Poškození lidé by proto měli případ co nejrychleji oznámit a podvodné zprávy z telefonu nemazat. „Pokud dojde ke vstupu do bankovnictví, tak (je třeba) kontaktovat banku. Každá minuta prodlení hraje ve prospěch útočníků,“ doplňuje Kovárník.
Základem je ale prevence. Aby kriminalisté nemuseli vyšetřování rozbíhat, doporučení je jednoduché – na žádné odkazy v esemeskách nebo e-mailech neklikat a nikam nezadávat podrobné údaje o internetovém bankovnictví.
Před Vánocemi aktivita sílí
Jednou z nejčastějších podvodných SMS zpráv je v současné době text, jenž upozorňuje příjemce, že nemá uhrazené mýtné a budou mu účtované pokuty. Policie varovala řidiče i před podvodnou zprávou, která informuje o smyšleném přestupku proti pravidlům dodržování rychlosti. Před Vánocemi podobné aktivity pravidelně sílí.
Na podvody upozorňuje třeba i Česká pošta. Podvodné SMS zprávy informují například o nedoručení balíku z důvodu nezaplacení celních poplatků. Opět s odkazem na web. Pozor by si měli dát i rodiče. V posledních dnech přicházejí zprávy, že potomek potřebuje něco zaplatit, protože sám nemůže. Součástí zprávy je informace, že jde o zahraniční platbu a číslo účtu.