Povinné očkování se bude týkat i mediků a studentů zdravotnických škol, oznámil Vojtěch

10 minut
Události: Rozšíření skupiny povinného očkování
Zdroj: ČT24

Povinné očkování proti covidu-19 se bude týkat i strážníků městské policie, dobrovolných hasičů, mediků a studentů zdravotnických škol a dále studentů, kteří se připravují na práci v sociálních službách. Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, ministerstvo zdravotnictví odeslalo do legislativní rady vlády, informoval ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Povinnost bude platit i pro vojáky aktivních záloh, pracovníky krajských hygienických stanic nebo všechny zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb.

,Už dříve ministerstvo avizovalo, že povinné očkování proti covidu se bude týkat zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, hasičů a policistů. V pátek Vojtěch upřesnil, že ve vyhlášce budou zahrnuti i lidé, kteří se připravují na povolání zdravotníka, tedy medici a studenti zdravotnických škol.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO) podle Vojtěcha souhlasil s tím, aby tam byli i studenti, kteří se připravují na práci v sociálních službách. Pokud bude povinnost platit pro policii, nedávalo by podle Vojtěcha smysl, aby tam nebyla městská policie. „Jsou tam jednotky dobrovolných hasičů. Ostatní skupiny jsou stejné tak, jak jsme avizovali,“ doplnil ministr.

Povinnost bude platit i pro lidi nad 60 let, s čímž nesouhlasí zástupci budoucí vlády ani vakcinologická společnost. Vojtěch řekl, že k povinné vakcinaci některých skupin obyvatelstva se obrací i jiné evropské země a ČR by měla jít také touto cestou.

Podle materiálu budou mít lidé po dosažení 60 let čtyři měsíce na to, aby očkování zahájili. „V rizikové skupině nad 60 let má očkování dokončeno osmdesát procent obyvatel, a zbývá tak stále více než 300 tisíc osob v této skupině, které nejsou očkovány ani jednou dávkou,“ píše se v odůvodnění vyhlášky. Jejich doočkování by podle materiálu stálo nejvýše 66 milionů korun, znamenalo by ale možnou úsporu na léčbě.

Vyhláška doplňuje zákon o ochraně veřejného zdraví, které povinné očkování zavádí. Vypočítávají se v ní další nemoci, proti kterým se obyvatelé očkují povinně. Je to jedenáct nemocí, proti kterým se vakcíny podávají většinou v dětském věku, například spalničky, tetanus nebo dětská obrna.

Také u dalších nemocí vyhláška už počítá s očkováním některých profesí. Například složky integrovaného záchranného systému se očkují proti žloutence typu A a B nebo proti vzteklině v laboratořích, kde se s jejími viry pracuje.

Povinné očkování profesních skupin
Zdroj: ČT24

Povinné očkování nad 60 let

Povinné očkování pro některé profese podporuje předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, s direktivní vakcinací lidí nad 60 let ale nesouhlasí. Napsal, že vakcinologická společnost očkování seniorů stoprocentně podporuje a každý senior by měl být proti covidu očkován. Zároveň ale podle něj má mít každý vlastní zodpovědnost za přístup ke zdraví a prevenci.

„Ano, bez očkování to nepůjde. Motivace a argumenty pro seniory jsou jasné, mělo by to jít i bez povinnosti, která se těžko bude vymáhat,“ uvedl Chlíbek. „Naopak zavedení profesního očkování u vybraných skupin považuje vakcinologická společnost za nejvýznamnější součást preventivních opatření profesionálů v době pandemie,“ dodal.

Vojtěcha reakce Chlíbka překvapila. „Jsme přesvědčeni, že je to správná cesta,“ poznamenal Vojtěch s tím, že budoucí vláda může vyhlášku změnit. Odcházející kabinet Andreje Babiše (ANO) se v otázce povinného očkování s budoucí vládou neshoduje. Chlíbek stojí v čele odborné skupiny, která radí budoucí vládě.

Její ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je pro očkování profesních skupin, pokud o něj budou mít zástupci těchto profesí zájem. Povinné očkování pro věkové skupiny je podle Válka nerealizovatelné kvůli omezeným kapacitám očkovacích míst a nevymahatelné.

S vyhláškou ministerstva není spokojený ani Válek. „Když má vyhláška platit od prvního března, tak radši kvalitní vyhláška, která bude platit od půlky dubna nebo o týden později, než vyhláška, kdy by hrozilo její odvolání,“ kritizuje.

Podle člena výboru České vakcinologické společnosti Romana Prymuly na stanovisku panovala v rámci jednání shoda. „Probíhalo zcela demokratické hlasování. Každý měl možnost vyjádřit k tomu, jakým způsobem by mělo očkování vypadat a myslím si, že došlo k poměrně zásadní shodě na tom, že by nemělo být plošné pro lidi nad šedesát let, ale že bychom preferovali povinnost u některých profesních skupin,“ přiblížil v páteční Devadesátce.

Bývalý ministr zdravotnictví zastává názor, že očkováni by měli být zejména všichni zdravotníci a pracovníci v sociální sféře. „Já s tím odborně nemám problém, že by skupina nad šedesát let měla být očkována. Nejsem si ale úplně jist, jakým způsobem by ten systém měl být nastaven,“ dodal Prymula. „Pokud tady máme legislativu, která umožňuje jednorázovou sankci deset tisíc korun, tak já si nedokážu představit, jak bychom efektivně vymohli vakcinaci u takovéto široké skupiny obyvatel,“ podotkl. Podle něj je také třeba brát v potaz, že ne každý by si takovou sankci mohl dovolit zaplatit.

72 minut
90’ ČT24 - Přetížené nemocnice: Jak pomoci zdravotníkům?
Zdroj: ČT24

Možné personální problémy ve zdravotnictví

O povinném očkovaní také debatovali v Událostech, komentářích předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS) a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Podle Svobody je třeba se ptát, zda by vyřazení lidí starších 60 let z povinného očkování neškrtlo tu nejohroženější skupinu neočkovaných. Problém vidí v tom, že vláda chce povinné očkování obyvatel zavést od března, když nevíme, jaká je predikce na březen. „Celou dobu jsem říkal, že očkování by mělo být dobrovolné. V tuto chvíli říkám, že musíme situaci sledovat, protože skutečně může přijít okamžik, kdy ta povinnost bude jediným možným řešením,“ sdělil s tím, že ještě v tom bodě nejsme.

Podle Holiše všichni dobře vědí, že v nemocnicích jsou právě nejvíce nejstarší občané. Pokud podle něj chceme zachovat péči i pro necovidové pacienty, je povinné očkování jednou z cest. Holiš však upozornil, že situace v některých sektorech je velmi napjatá, v kraji má například prý 350 nemocných zdravotníků, kterých se nelze ptát, zda jsou očkovaní či ne.

Povinné očkování by na ně mohlo vyvolat další tlak, a ze zdravotnictví by odešli. Debata o povinném očkování tak podle něj nepřichází v nejlepší dobu, prosil by i o větší citlivost. Svoboda doplnil, že od zdravotníků slyší, že volají po očkování obyvatelstva a hrozí odchodem ze zdravotnictví, protože nechtějí ohrožovat svoje rodiny a v práci zažívat stres a zátěž.

18 minut
UK: Bude povinné očkování pro vybrané profese?
Zdroj: ČT24

Plán budoucího ministra Válka

Válek chce, aby do jara příštího roku získali všichni očkovaní posilující dávku. S povinným očkováním nad 60 let dle doporučení Chlíbka nesouhlasí.

Stát by měl podle Válka také předobjednat léky, které pravděpodobně budou na jaře dostupné, a zajistit plošnou dostupnost PCR testů. Je potřeba nastavit systém tak, aby fungoval i v dalších sezonách, protože covid má stejně jako jiné respirační viry sezonní výskyt.

Válek na dotaz, jak se chce připravit na případné další vlny epidemie covidu, řekl, že je potřeba se připravit už na jarní měsíce. „Na jaře musíme být nachystaní na to, že se objeví nové vakcíny. Musíme je mít dostatečně přeobjednané a musíme mít předobjednané nové léky, které se pravděpodobně objeví. Musíme mít nachystaný systém očkování tak, abychom do jara nevstupovali s nikým, kdo nemá třetí dávku,“ uvedl.

Podle Válka by bylo dobré, aby očkování proti covidu bylo načasované podobně jako vakcinace proti chřipce. „Aby hladina protilátek vrcholila ve chvíli, kdy nálož je nejvyšší a virus je nejagresivnější,“ poznamenal. 

Doporučení MeSES

Svůj plán boje s epidemií vydala i Mezioborová skupina pro epidemické situace. U očkování je podle MeSES potřeba upřednostnit třetí dávky u seniorů před prvním očkování mladých lidí.

Pro ještě větší zvýšení proočkovanosti doporučuje, aby se rizikovým neočkovaným lidem posílaly přímo pozvánky s termínem očkování. Pro zvládnutí současné vlny epidemie je podle MeSES nutná kombinace testování a očkování.

„Pokud v některých místech kapacita PCR nestačí a lidé se objednávají na test třeba se zpožděním čtyř dnů, tak než se otestují a dozví výsledek, vir už se šíří jinde,“ vysvětlil člen MeSES Jan Kulveit, který se zabývá matematickými modely epidemií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 3 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 3 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 4 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 5 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 11 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 12 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 14 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 17 hhodinami
Načítání...