Politici dostanou lednové výplaty až o tři týdny později

3 minuty
Události: Politici dostanou lednové výplaty později
Zdroj: ČT24

Ministři, poslanci a senátoři dostanou lednové výplaty až o tři týdny později, řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v reakci na úterní rozhodnutí Senátu. Ten návrh na růst platů politiků o sedm procent neschválil ani neupravil. K prezidentovi se tak dostane až v polovině února. Soudci podle resortu spravedlnosti kvůli průtahům nakonec získají víc peněz, než vláda plánovala.

Ministerstvo práce informovalo, že nebude připravovat zvláštní řešení kvůli vyplacení lednových platů politiků, soudců a státních zástupců. Vedení úřadu věří tomu, že se výplaty za první letošní měsíc do konce února stihnou. Výplatní termín se jen odsune.

Jurečka je přesvědčen, že prezident novelu po uplynutí příslušné lhůty podepíše a novela bude platit nejpozději v posledním únorovém týdnu, aby podle ní účtárny mohly postupovat a výplaty vystavit i odeslat. „Následně (po prezidentově podpisu) novela může být vydána ve Sbírce zákonů, a účtárny tak budou schopny vypočítat platy za leden. Nejzazším dnem, kdy lze výplatu provést, je podle zákona 28. únor 2025. Protože máme za to, že je tento termín reálný, ministerstvo práce nyní nebude předkládat žádnou jinou úpravu,“ sdělilo tiskové oddělení resortu.

Podle ministra se tak platy jen vypočítají s určitým zpožděním. Obvyklý únorový termín lednové výplaty by se tak posunul na jiný den.

Nejednota v koalici

Jurečka ve středu při příchodu do Strakovy akademie řekl, že chce o platech ústavních činitelů mluvit na jednání vlády. Kritizoval například fakt, že vládní návrh novely v horní parlamentní komoře nepodpořil ani jeden senátor hnutí STAN.

„Já jsem nepochopil to finální rozhodnutí. Jestliže jsou věci, které se dohodnou koaličně, tak koaličně mají fungovat a jednotlivé strany mají zabezpečit přenos těchto informací, ať už poslancům, nebo senátorům,“ uvedl Jurečka.

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) říká, že komunikace se spolustranickými senátory probíhá dostatečně. „Nicméně senátoři jsou svým způsobem trochu autonomní jednotka. Vyjádřili svůj názor tímto způsobem. My nad tím můžeme být možná smutní, ale to je tak všechno, co s tím teď můžeme dělat.“ Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) výsledek hlasování v horní komoře nechtěl komentovat.

Šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (ODS) na dotaz, zda bude chtít situaci řešit, odpověděl, že to nechá na koaliční jednání. „Ale myslím si, že pan vicepremiér Jurečka měl naprostou pravdu.“

Soudci a státní zástupci už platové výměry dostali

Na průtazích ve schvalování zákona mohou vydělat zástupci justice. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) připomněl, že soudci a státní zástupci už dostali platové výměry s růstem jejich platů na trojnásobek průměrné mzdy. Lednové platy jim tak podle něj vzrostou více, než předpokládá vládní návrh. „Podle toho trojnásobku koeficientu, jak to rozhodl Ústavní soud. Od dalšího měsíce platy budou podle toho zákona. Je to situace nešťastná a není dobrá, ale prostě to se stalo,“ poznamenal.

Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Karla Šimky existují v podstatě dvě možné varianty. „Buď vyplatíme platy podle znění nového, ale ještě neplatného a neúčinného zákona, anebo budeme postupovat podle práva, které v tuto chvíli platí,“ nastínil. Předseda Unie státních zástupců Tomáš Foldyna předpokládá, že k výplatě dojde ve výši devadesáti procent z trojnásobku průměrného platu z předloňského roku.

„Nemohou s takovýmito výplatami počítat, protože legislativa od 1. ledna tohoto roku ten klíčový násobek nemá ve svém znění, tudíž nechápu, na základě čeho takovéto platové výměry stanovili a rozeslali,“ kritizoval Jurečka.

O tom, podle jakých pravidel bude stát vypočítávat lednové platy soudců a státních zástupců, chtějí mít představitelé justice jasno do pátku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 19 mminutami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 1 hhodinou

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 5 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 6 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 6 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 7 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 7 hhodinami
Načítání...