Politici dostanou lednové výplaty až o tři týdny později

3 minuty
Události: Politici dostanou lednové výplaty později
Zdroj: ČT24

Ministři, poslanci a senátoři dostanou lednové výplaty až o tři týdny později, řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v reakci na úterní rozhodnutí Senátu. Ten návrh na růst platů politiků o sedm procent neschválil ani neupravil. K prezidentovi se tak dostane až v polovině února. Soudci podle resortu spravedlnosti kvůli průtahům nakonec získají víc peněz, než vláda plánovala.

Ministerstvo práce informovalo, že nebude připravovat zvláštní řešení kvůli vyplacení lednových platů politiků, soudců a státních zástupců. Vedení úřadu věří tomu, že se výplaty za první letošní měsíc do konce února stihnou. Výplatní termín se jen odsune.

Jurečka je přesvědčen, že prezident novelu po uplynutí příslušné lhůty podepíše a novela bude platit nejpozději v posledním únorovém týdnu, aby podle ní účtárny mohly postupovat a výplaty vystavit i odeslat. „Následně (po prezidentově podpisu) novela může být vydána ve Sbírce zákonů, a účtárny tak budou schopny vypočítat platy za leden. Nejzazším dnem, kdy lze výplatu provést, je podle zákona 28. únor 2025. Protože máme za to, že je tento termín reálný, ministerstvo práce nyní nebude předkládat žádnou jinou úpravu,“ sdělilo tiskové oddělení resortu.

Podle ministra se tak platy jen vypočítají s určitým zpožděním. Obvyklý únorový termín lednové výplaty by se tak posunul na jiný den.

Nejednota v koalici

Jurečka ve středu při příchodu do Strakovy akademie řekl, že chce o platech ústavních činitelů mluvit na jednání vlády. Kritizoval například fakt, že vládní návrh novely v horní parlamentní komoře nepodpořil ani jeden senátor hnutí STAN.

„Já jsem nepochopil to finální rozhodnutí. Jestliže jsou věci, které se dohodnou koaličně, tak koaličně mají fungovat a jednotlivé strany mají zabezpečit přenos těchto informací, ať už poslancům, nebo senátorům,“ uvedl Jurečka.

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) říká, že komunikace se spolustranickými senátory probíhá dostatečně. „Nicméně senátoři jsou svým způsobem trochu autonomní jednotka. Vyjádřili svůj názor tímto způsobem. My nad tím můžeme být možná smutní, ale to je tak všechno, co s tím teď můžeme dělat.“ Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) výsledek hlasování v horní komoře nechtěl komentovat.

Šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (ODS) na dotaz, zda bude chtít situaci řešit, odpověděl, že to nechá na koaliční jednání. „Ale myslím si, že pan vicepremiér Jurečka měl naprostou pravdu.“

Soudci a státní zástupci už platové výměry dostali

Na průtazích ve schvalování zákona mohou vydělat zástupci justice. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) připomněl, že soudci a státní zástupci už dostali platové výměry s růstem jejich platů na trojnásobek průměrné mzdy. Lednové platy jim tak podle něj vzrostou více, než předpokládá vládní návrh. „Podle toho trojnásobku koeficientu, jak to rozhodl Ústavní soud. Od dalšího měsíce platy budou podle toho zákona. Je to situace nešťastná a není dobrá, ale prostě to se stalo,“ poznamenal.

Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Karla Šimky existují v podstatě dvě možné varianty. „Buď vyplatíme platy podle znění nového, ale ještě neplatného a neúčinného zákona, anebo budeme postupovat podle práva, které v tuto chvíli platí,“ nastínil. Předseda Unie státních zástupců Tomáš Foldyna předpokládá, že k výplatě dojde ve výši devadesáti procent z trojnásobku průměrného platu z předloňského roku.

„Nemohou s takovýmito výplatami počítat, protože legislativa od 1. ledna tohoto roku ten klíčový násobek nemá ve svém znění, tudíž nechápu, na základě čeho takovéto platové výměry stanovili a rozeslali,“ kritizoval Jurečka.

O tom, podle jakých pravidel bude stát vypočítávat lednové platy soudců a státních zástupců, chtějí mít představitelé justice jasno do pátku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sněmovních stran mluvili o roli Evropy v rusko-ukrajinské válce

Do Saúdské Arábie zamířili američtí a ruští vyjednavači. V Paříži se sešli lídři některých evropských zemí a ptají se, proč se o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jedná bez účasti Evropanů. O roli Evropy v rusko-ukrajinské válce, bezpečnosti a vztazích se Spojenými státy hovořili v Událostech, komentářích zástupci parlamentních stran Petr Beitl (ODS), Radek Vondráček (ANO), Helena Langšádlová (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Barbora Urbanová (STAN), Jiří Kobza (SPD) a Vladimír Votápek (Piráti).
před 3 hhodinami

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
před 3 hhodinami

Zadrženého českého manažera v Senegalu řeší diplomaté i politici

Třetí měsíc drží Senegal ve vazbě manažera Ilju Mazánka. Firma Transcon měla v západoafrické zemi zrekonstruovat pět letišť. Podle místních úřadů ale způsobila škody asi za dvě a půl miliardy korun. Případem se zaobírají právníci, diplomaté i politici. V týdnu se přidá ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.
před 4 hhodinami

„Odmítl podíl na chaotickém řešení,“ vítá ANO Pavlovo veto

Opoziční hnutí ANO vítá pondělní rozhodnutí prezidenta Petra Pavla vetovat novelu o platech veřejných činitelů. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová se nediví, že se Pavel „odmítl podílet na chaotickém řešení vlády“. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že s výhradami prezidenta „v zásadě souhlasí“, nicméně si prý nedokáže představit, že je v současné situaci možné dojednat a schválit lepší řešení.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...