Odpůrci koronavirových opatření zveřejnili soukromé adresy poslanců, kteří podpořili novelu pandemického zákona, a vyzvali k protestům na těchto místech. Ve středu se demonstrovalo i před Poslaneckou sněmovnou, která o novele opět jedná. Prezident, premiér i ministr vnitra uveřejnění adres odsoudili. Ministr Vít Rakušan (STAN) Zároveň oznámil, že policie podniká opatření na ochranu rodin sedmi desítek členů dolní komory parlamentu.
Policie bude chránit rodiny zákonodárců podporujících pandemický zákon
Ministr vnitra Rakušan se obrátil na koaliční i opoziční poslance s emotivní výzvou, aby se vyjádřili proti zveřejnění soukromých adres poslanců, kteří posledně hlasovali pro schválení novely pandemického zákona.
Podle Rakušana došlo k přímému ohrožení rodin a blízkých dotčených zákonodárců. „To je červená linie, na které se musíme shodnout,“ vyzval ministr s tím, že by měli bez ohledu na politickou příslušnost všichni tuto skutečnost odsoudit a vyzvat na sociálních sítích, aby se adresy nesdílely, protože rodiny poslanců do politického boje nepatří.
„Pokud neodmítneme takový postup všichni, tak se to otočí proti nám samotným a u jiné zákonné normy se to stane třeba vám,“ oslovil Rakušan opoziční poslance. Ministr vnitra uvedl, že dal pokyn policii, aby konala, a chce ujistit poslance, že jejich rodiny jsou v bezpečí.
Zveřejnění adres následně zástupci Chcípl PES označili na Facebooku za chybu. „Bohužel se mohly mezi adresy, které jsou veřejné, dostat i adresy trvalého bydliště. Všechny adresy jsou z veřejných zdrojů,“ uvedla iniciativa. Výzvu pak upravila tak, aby lidé své stanovisko k novele řekli poslancům v jejich regionálních kancelářích.
Policie přijala adekvátní opatření
Policie na Twitteru potvrdila, že přijímá adekvátní opatření. „Organizátoři vyzývají k protestům proti poslancům v místě jejich bydliště, přestože vědí, že jsou v Poslanecké sněmovně. Jsme okamžitě připraveni zakročit, pokud dojde k jakémukoliv protiprávnímu jednání,“ uvedla policie.
Iniciativa Chcípl PES svolala další demonstraci i před budovu sněmovny na Malostranském náměstí v Praze. V deset hodin dopoledne se na místě sešlo asi dvacet lidí. V první hodině byl protest pokojný. Demonstranti s sebou měli vlajky, popíjeli a poslouchali české písně z reproduktoru.
Okolo jedenácté začali pískat na píšťalky a svůj nesouhlas s novelou pandemického zákona dávat najevo také rytmickým bubnováním. V poledne se hlouček rozrostl asi na třicet účastníků. Na pořádek ve vymezeném prostoru před sněmovnou dohlíželi policisté.
Stejné jako označení fašista, tvrdí poslanec SPD
„Tohle není útok na jednotlivé poslance a poslankyně. Tohle je útok na naše blízké,“ oznámil Rakušan během schůze dolní komory, která se ani po zhruba dvaadvaceti hodinách od začátku úterního jednání nedostala ke schválení programu zasedání.
Důvodem jsou zejména pokračující obstrukce poslanců opozičního hnutí SPD, kteří se neustálým předkládáním úprav programu snaží zamezit opětovnému schválení pandemické novely.
Na ministra reagoval ve svém vystoupení poslanec Zdeněk Kettner (SPD). Ještě než začal obsáhle hovořit o tématu extremismu a médií, oslovil Rakušana a řekl, že s ním souhlasí, ale chce, aby bylo všem měřeno stejným metrem.
Podle Kettnera je zveřejnění soukromých adres poslanců rovno tomu, když na jeho adresu padají údajně ze strany příznivců koalice označení jako „extremista, fašista a xenofob“. „Na můj předvolební plakát někdo přimaloval hitlerovskou patku a viděla to moje maminka,“ uvedl poslanec.
Novela pandemického zákona mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a prodlužuje účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senát novelu ve čtvrtek 10. února zamítl. Senátoři ale i její další kritici poukazují na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování předlohy ve stavu legislativní nouze.
Rakušan odpoledne o incidentu hovořil také s prezidentem Milošem Zemanem. Ten dle ministra zveřejnění adres poslanců velmi silně odsoudil. Vyjádřil se i k šibenicím, které se objevily na některých demonstracích. Považuje to za trestný čin a chtěl by, aby takové skutky policie postihovala přísněji.
„Já samozřejmě jsem pro to, aby policie tyto věci důsledně kontrolovala a řešila, nicméně jsem ministrem, jsem politikem, nejsem policistou, soudcem ani státním zástupcem a není na mně, abych kvalifikoval, zda se o trestný čin jedná či nejedná,“ poznamenal Rakušan. Šibenice ale podle něj do veřejného prostoru nepatří.