Platy lékařů jsou na průměru EU, pochlubilo se ministerstvo. Za pět let vzrostly o třetinu

Nahrávám video

Platy lékařů a sester v nemocnicích odpovídají podle ministerstva zdravotnictví průměru Evropské unie. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) činila loni průměrná odměna lékařů 78 tisíc korun a sester 39 tisíc korun.

Posledních pět let jejich mzdy značně rostly – u lékařů téměř o třetinu, u sester o dvě pětiny – a výrazně nyní přesahují průměrnou mzdu. „Jsme svědky skutečně nebývalého růstu platů ve zdravotnictví. Platy ve zdravotnictví jednoznačně rostou nejrychleji ze všech segmentů ekonomiky,“ podotkl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Průměrná mzda lékaře loni stoupla meziročně o osm procent na 77 944 korun, sester o dvanáct procent na 38 500 korun. Růst by měl pokračovat i letos. Podle ÚZIS dosáhne v případě lékařů 84 tisíc a u sester 43 tisíc korun. Platí přitom, že vyšší jsou platy v nemocnicích zřizovaných ministerstvem zdravotnictví.

„V posledních letech šly do platů téměř veškeré peníze a již nezbylo na rozvoj nemocnic,“ poznamenal ministr a dodal, že je právě třeba investovat i do modernizace nemocničních areálů a do medicínského rozvoje.

Podle údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat) z roku 2016 činil průměr Unie u sester asi 107 procent průměrné mzdy dané země, české sestry měly 110 procent, loni již 121 procent. U lékařů byl průměr 240 procent, čeští lékaři měli 220 procent, do minulého roku ale stoupl na 243 procent.

Situace není tak slavná, tvrdí lékařská komora

Podle České lékařské komory je ale zlepšení ve skutečnosti jen částečné. „Kdyby čísla odrážela realitu, nemuselo by být české zdravotnictví závislé na lékařích z Ukrajiny a všichni lékaři by neprchali do zahraničí,“ uvedl prezident ČLK Milan Kubek.

Komora dlouhodobě kritizuje to, že ministerstvo nezrušilo výjimku z povinnosti složit odborné a jazykové zkoušky, kterou mají po určitou dobu lékaři z Ukrajiny, kteří jsou v Česku na pozvání nemocnic. Podle Asociace krajů jsou na nich některé nemocnice závislé.

Kubek také upozornil, že jsou průměrné mzdy uváděné včetně přesčasů, kterých lékaři v nemocnicích často slouží i víc, než povoluje zákoník práce. „Pracovníci v nemocnicích reálně odpracovávají ty chybějící úvazky,“ reagoval ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Podobná je podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové situace i u sester.

Rostoucí platy a mzdy pomohly podle odborů personální situaci stabilizovat, situace je ale v regionech různá. „Ve velké části českých nemocnic, kde nejsou platové tarify, je odměna za práci asi o 7000 korun nižší, tak se pohybují na úrovni průměrné mzdy,“ uvedla Žitníková.

Podle ÚZIS je v Česku v současné době asi 21 500 lékařů v akutní lůžkové péči v nemocnicích a 45 tisíc úvazků sester. Zatímco lékařů v posledních letech o jedno či dvě procenta každý rok přibývalo, sester ubývalo o stovky úvazků ročně. To se podle statistiků mění.

„Na datech vidíme, že sestry přestávají odcházet. Změny v roce 2018 způsobily spíše změny v lůžkovém fondu než odchody,“ uvedl ředitel ÚZIS. Dva velcí poskytovatelé podle něj přestali poskytovat akutní péči a přesunuli se do péče následné. Ubylo tak reálně asi 40 úvazků. „Poklesy by se mohly v roce 2019 zastavit,“ dodal Dušek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie ukázala záznam útěku zloděje lebky svaté Zdislavy

Policie ve čtvrtek zveřejnila záznam z kamery, který zachycuje útěk pachatele po úterní krádeži lebky sv. Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Relikvii nevyčíslitelné historické hodnoty chce policie zařadit do celosvětové databáze odcizených předmětů.
před 3 mminutami

Sněmovna se postavila proti konání sjezdu sudetských Němců v Brně

Sněmovna ve čtvrtek odpoledne přijala vládní usnesení, které odmítá konání sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) v Brně. Text vyzval organizátory akce, aby od jejího konání ustoupili, což zástupci pořadatelských organizací odmítli. Poslanci opozičních ODS, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09 se čtvrtečního jednání dolní komory na protest nezúčastnili. V lavicích na místech lidovců byl transparent se vzkazem: „Vyvoláváním nenávisti dluhy nezaplatíte“.
13:31Aktualizovánopřed 10 mminutami

Na Jičínsku hoří bateriové úložiště, hasiči varují před zplodinami

V devítitisícové Nové Pace na Jičínsku hoří bateriové úložiště. Na místě zasahují hasiči, kteří kvůli šíření toxických zplodin doporučují lidem nevětrat. Odborníci měří koncentrace v ovzduší, informovali hasiči na sociální síti X. Hoří baterie v kontejnerovém skladu o délce přibližně čtyřikrát deset metrů. Nikdo nebyl zraněn. Požár byl nahlášen ve 13:16. Oheň se podle hasičů nešíří.
15:41Aktualizovánopřed 29 mminutami

Policisté znají totožnost všech mužů, kteří v derby napadli brankáře Sparty

Pražská policie už ztotožnila všechny muže, kteří v sobotním derby mezi Slavií a Spartou napadli sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka. Zatím nikoho neobvinila. České televizi to sdělila mluvčí policie Eva Kropáčová. Napadení gólmana policie prověřuje pro podezření z výtržnictví, zabývá se i samotným vběhnutím fanoušků na hrací plochu a poničením vybavení stadionu.
před 1 hhodinou

KRNAP rozšiřuje kamerový systém. Cílem je omezení dopravy a klid pro ohrožené druhy

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) navzdory kritice některých boudařů rozšiřuje kamerový systém v národním parku. Ten má regulovat dopravu. Ve čtvrtek přibyly kamery pod Lesní boudou ve východních Krkonoších. Mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný řekl novinářům, že systém pomáhá kontrolovat dodržování pravidel pro vjezdy do národního parku a chránit jeho nejcennější oblasti.
před 1 hhodinou

Resort financí nabízí možnost nakoupit tři druhy státních dluhopisů

Ministerstvo financí od čtvrtka nabízí lidem možnost nákupu státních dluhopisů. Obligace jsou ve třech typech, a to pětiletý fixní, pětiletý protiinflační a tříměsíční, řekla ve čtvrtek na brífinku ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Lišit se budou výší výnosu. Upisovací období pro první emisi Dluhopisů Republiky potrvá do 28. června, obligace bude nutné zaplatit do 7. července. Vlastní emise bude vydána 15. července.
13:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Inspekce varuje před mletým vepřovým se salmonelou, lidé ho mohou mít v mrazničce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před mletým vepřovým masem, které obsahovalo salmonelu. Podle údajů na balení maso pocházelo z Polska. V prodejní síti se už nenachází, mělo datum spotřeby do 17. dubna. Inspekce ale předpokládá, že by jej lidé mohli mít doma uložené v mrazničce.
před 3 hhodinami

Soud pravomocně zamítl žalobu Parkanové kvůli nezákonnému stíhání v kauze CASA

Pražský městský soud ve čtvrtek pravomocně zamítl žalobu exministryně obrany Vlasty Parkanové, která žádala odškodné 8,5 milionu korun za dlouholeté nezákonné trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA. Potvrdil tak loňské rozhodnutí obvodního soudu a zamítl odvolání bývalé političky. Ministerstvo spravedlnosti se Parkanové v minulosti omluvilo a zaplatilo jí 1,6 milionu.
10:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...