Odstartovaly přijímací zkoušky na víceletá gymnázia. Děti dostaly kvůli covidu více času

3 minuty
Události: Přijímací zkoušky na gymnázia
Zdroj: ČT24

Přes 20 tisíc žáků ve středu absolvovalo první termín jednotných přijímacích zkoušek na víceletá gymnázia. Je to o něco míň, než bývá zvykem. Zájem o studium na těchto školách i tak výrazně převyšuje počet míst. Kvůli dlouhé distanční výuce mají uchazeči na testy z matematiky i češtiny víc času. A na rozdíl od loňska mají dva pokusy, druhý termín je ve čtvrtek. Přihlásilo se k nim téměř čtyřicet tisíc dětí. Už v pondělí a úterý žáci skládali zkoušky na střední školy.

Zájemci mohli podat přihlášky na dvě školy. Ze dvou termínů zkoušek se jim bude počítat pro obě školy lepší výsledek. Pouze jednu přihlášku si podala čtvrtina dětí.

Kvůli výuce na dálku se u zkoušek stejně jako loni prodlouží čas. Na vypracování testu z matematiky mají žáci 85 minut, tedy o čtvrt hodiny déle než v minulosti. Test z češtiny trvá 70 minut, což je proti dřívějšku o deset minut víc.

O studium na osmiletých gymnáziích usiluje asi 19 tisíc žáků pátých tříd. To je zhruba o osmnáct set méně než loni. Na poklesu zájmu se podle Cermatu mohlo projevit i distanční vzdělávání v uplynulém roce. Šestiletá gymnázia ale takový úbytek nezaznamenala. Dostat by se na ně chtělo kolem pěti a půl tisíce sedmáků, tedy přibližně o stovku méně než před rokem.

Průměrný celorepublikový převis poptávky po studiu na osmiletém gymnáziu klesl meziročně z 206 na 187 uchazečů na sto míst v prvním ročníku. V šestiletých gymnáziích se snížil jen mírně ze 401 na 391. V Praze a ve Zlínském kraji převis poptávky na šestiletých gymnáziích naopak vzrostl.

Domácí příprava

Kvůli opatřením proti koronaviru se letos děti na zkoušky připravovaly převážně z domova. Páťáci chodili do školy od září do 14. října, potom od konce listopadu do Vánoc a nakonec 12. dubna nastoupili k rotační výuce, při které se střídají po týdnu doma a ve škole. Sedmáci měli prezenční výuku ještě méně. Kromě září a části října se do školy podívali při střídavé výuce v prosinci a pak v polovině Česka od tohoto pondělí.

Jednotné přijímací zkoušky jsou na víceletá gymnázia povinné. Jejich výsledek musí tvořit alespoň šedesát procent celkového hodnocení uchazeče. Výjimkou jsou sportovní gymnázia, kde to může být čtyřicet procent. Minimum bodů nutné pro přijetí stát nestanovil. Školy mohly jednotné testy doplnit vlastními zkouškami.

Jednotné testy vyhodnocuje Cermat. Ředitelé škol výsledky obdrží 19. května. Pořadí uchazečů by pak měli zveřejnit do dvou pracovních dnů. Náhradní termíny zkoušek budou 2. a 3. června, jejich výsledky školy oznámí nejpozději 16. června.

Přijímací zkoušky na střední školy začaly už v pondělí, druhý termín byl v úterý. Někteří žáci devátých tříd kritizovali náročnost testů, hlavně těch z matematiky.

Cermat odhadoval, že ke zkouškám přistoupí zhruba 84 tisíc uchazečů –⁠ zhruba o deset tisíc méně než loni, kdy byly tyto zkoušky povinné. O tom, kolik žáků se hlásí na obory bez jednotných testů, nemá Cermat přehled. Pro vlastní testy se ale rozhodla jen menšina škol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů končí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 34 mminutami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 4 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 4 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 5 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 15 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 15 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 16 hhodinami
Načítání...