Odstartovaly přijímací zkoušky na víceletá gymnázia. Děti dostaly kvůli covidu více času

3 minuty
Události: Přijímací zkoušky na gymnázia
Zdroj: ČT24

Přes 20 tisíc žáků ve středu absolvovalo první termín jednotných přijímacích zkoušek na víceletá gymnázia. Je to o něco míň, než bývá zvykem. Zájem o studium na těchto školách i tak výrazně převyšuje počet míst. Kvůli dlouhé distanční výuce mají uchazeči na testy z matematiky i češtiny víc času. A na rozdíl od loňska mají dva pokusy, druhý termín je ve čtvrtek. Přihlásilo se k nim téměř čtyřicet tisíc dětí. Už v pondělí a úterý žáci skládali zkoušky na střední školy.

Zájemci mohli podat přihlášky na dvě školy. Ze dvou termínů zkoušek se jim bude počítat pro obě školy lepší výsledek. Pouze jednu přihlášku si podala čtvrtina dětí.

Kvůli výuce na dálku se u zkoušek stejně jako loni prodlouží čas. Na vypracování testu z matematiky mají žáci 85 minut, tedy o čtvrt hodiny déle než v minulosti. Test z češtiny trvá 70 minut, což je proti dřívějšku o deset minut víc.

O studium na osmiletých gymnáziích usiluje asi 19 tisíc žáků pátých tříd. To je zhruba o osmnáct set méně než loni. Na poklesu zájmu se podle Cermatu mohlo projevit i distanční vzdělávání v uplynulém roce. Šestiletá gymnázia ale takový úbytek nezaznamenala. Dostat by se na ně chtělo kolem pěti a půl tisíce sedmáků, tedy přibližně o stovku méně než před rokem.

Průměrný celorepublikový převis poptávky po studiu na osmiletém gymnáziu klesl meziročně z 206 na 187 uchazečů na sto míst v prvním ročníku. V šestiletých gymnáziích se snížil jen mírně ze 401 na 391. V Praze a ve Zlínském kraji převis poptávky na šestiletých gymnáziích naopak vzrostl.

Domácí příprava

Kvůli opatřením proti koronaviru se letos děti na zkoušky připravovaly převážně z domova. Páťáci chodili do školy od září do 14. října, potom od konce listopadu do Vánoc a nakonec 12. dubna nastoupili k rotační výuce, při které se střídají po týdnu doma a ve škole. Sedmáci měli prezenční výuku ještě méně. Kromě září a části října se do školy podívali při střídavé výuce v prosinci a pak v polovině Česka od tohoto pondělí.

Jednotné přijímací zkoušky jsou na víceletá gymnázia povinné. Jejich výsledek musí tvořit alespoň šedesát procent celkového hodnocení uchazeče. Výjimkou jsou sportovní gymnázia, kde to může být čtyřicet procent. Minimum bodů nutné pro přijetí stát nestanovil. Školy mohly jednotné testy doplnit vlastními zkouškami.

Jednotné testy vyhodnocuje Cermat. Ředitelé škol výsledky obdrží 19. května. Pořadí uchazečů by pak měli zveřejnit do dvou pracovních dnů. Náhradní termíny zkoušek budou 2. a 3. června, jejich výsledky školy oznámí nejpozději 16. června.

Přijímací zkoušky na střední školy začaly už v pondělí, druhý termín byl v úterý. Někteří žáci devátých tříd kritizovali náročnost testů, hlavně těch z matematiky.

Cermat odhadoval, že ke zkouškám přistoupí zhruba 84 tisíc uchazečů –⁠ zhruba o deset tisíc méně než loni, kdy byly tyto zkoušky povinné. O tom, kolik žáků se hlásí na obory bez jednotných testů, nemá Cermat přehled. Pro vlastní testy se ale rozhodla jen menšina škol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko se blíží vrcholu chřipkové epidemie

Česko se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nachází poblíž vrcholu chřipkové epidemie. Nemocných bylo minulý týden více než 2200 na sto tisíc obyvatel, za týden jejich počet vzrostl o šestnáct procent. Zatímco v předcházejících týdnech přibývalo hlavně nemocných dětí, minulý týden se nemocnost zvyšovala ve všech věkových skupinách, informoval SZÚ.
13:29Aktualizovánopřed 2 mminutami

Univerzita Karlova bude koordinovat velký evropský AI projekt

Univerzita Karlova se stala hlavním koordinátorem mezinárodního projektu Otevřené velké jazykové modely pro umělou inteligenci v Evropě. Budou v něm spolupracovat evropské firmy, výzkumné instituce a výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí. V projektu OpenEuroLLM za asi 34 milionů eur (854,7 milionu korun), financovaném s podporou Evropské komise, vybuduje tým evropských výzkumných institucí rodinu výkonných, vícejazyčných velkých jazykových modelů. Využití najdou v komerčním, průmyslovém i veřejném sektoru.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o omezení rychlosti v obcích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o výhodách a nevýhodách plošného zavádění maximální rychlosti v obcích, jež již platí v mnoha evropských městech. Komentátor Petros Michopulos, bývalý premiér Mirek Topolánek, komentátorka Lucie Stuchlíková, režisér a scenárista Václav Marhoul a influencerka Rozárie Haškovcová vedli debatu také o bitcoinu v centrální bance, smrti Jana Masaryka či české pivní kultuře na seznamu UNESCO.
před 6 hhodinami

EU chce zaručit právo na opravu, v tuzemsku ale schází řemeslníci

V Česku by nejpozději od srpna příštího roku mělo začít platit takzvané právo na opravu. Zahrnuje lepší přístup k náhradním dílům a taky k informacím o opravě. Počítá s ním evropská směrnice, která tak posílí práva spotřebitelů, snížit má také množství odpadu. Zatím by se nová pravidla vztahovala jen na vybrané velké spotřebiče. Jenže třeba v tuzemsku je opravářů i dalších řemeslníků málo, a ne všechno se navíc vyplatí do servisu dát.
před 8 hhodinami

Špatně slyší, mluví i dýchá. Dívce má pomoci operace, která se v Česku neprovádí

Po dvou letech se bude uzavírat desetimilionová sbírka na operaci dítěte se vzácným genetickým onemocněním. Osmiletá Lilli Soukupová za několik dní díky darům odletí na první zákrok do Londýna. Do sbírky se zapojili i pražští policisté, čímž podpořili i svou kolegyni – matku Lilli.
před 8 hhodinami

Daň z lihu vzrostla, stát ale víc nevybral. Opozice volá po analýze

Stát loni nevybral na spotřební dani z lihu očekávanou částku, přestože sazba daně od začátku roku vzrostla o deset procent. Výběr daně nakonec zůstal na úrovni předcházejícího roku, kdy ještě platil nižší odvod. Vláda přitom v konsolidačním balíčku počítala s nárůstem výnosů o půl miliardy korun. Opozice požaduje analýzu, růst sazby spotřební daně, který dál pokračuje, podle ní nepřináší kýžený efekt. Vláda změny neplánuje.
před 9 hhodinami

Část věznic trápí kritický nedostatek dozorců, chybí jich stovky

V deseti českých věznicích je kritický nedostatek dozorců, chybí jich až sedm set. Problém vedení Vězeňské služby řeší přesuny strážných mezi pracovišti i výcvikem nových rekrutů. V loňském roce ze služby odešlo více lidí, než přišlo, a to i přesto, že dozorcům vzrostly platy.
před 9 hhodinami

Plošná cla na produkty EU by mohla poslat celou Unii do recese, odhaduje Kalousek

Odhad dopadu případného zavedení amerických cel na evropské zboží, který představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly a exministra financí Miroslava Kalouska příliš optimistický. Shodli se na tom v Otázkách Václava Moravce. Stanjura ve čtvrtek odhadl, že kvůli clům by růst české ekonomiky mohl zpomalit zhruba o 0,5 procentního bodu. Premiér Petr Fiala (ODS) nechce zatím předjímat možné dopady a sdělil, že EU má nástroje k vyjednávání.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...