Obce obstarávají dezinfekce a roušky. Voliči k urnám zamíří za 14 dní

3 minuty
Události: Příprava voleb
Zdroj: ČT24

Do krajských a prvního kola senátních voleb zbývají dva týdny. Připravují se na ně centrální úřady a statistici i jednotlivé radnice. Pořizují dezinfekce a začínají distribuovat hlasovací lístky. Školení komisařů se kvůli pandemii přesouvají na internet.

Ve Velkém Oseku je osmnáct stovek voličů, hlasovací lístky do obce dorazily ve středu. Úředníci je nyní budou vkládat do obálek a v příštím týdnu dodají voličům. Ti na začátku října odevzdají své hlasy v místní školní jídelně, jediné volební místnosti v obci. Podle starosty Pavla Drahozvala je Velký Osek připraven – k dispozici má dezinfekce na povrchy i ruce a roušky. „Objednávali jsme si to vysloveně pro záležitost voleb,“ konstatuje.

Nejpozději ve čtvrtek museli na úředních deskách na internetu či na ulicích starostové zveřejnit termín a místo konání voleb. Voliči se na nich dozvěděli třeba i to, že se ruší školení volebních komisí. Ta se totiž z bezpečnostních důvodů přesouvají z jednacích místností k obrazovkám počítačů. Komisaři potvrzují absolvování školení podpisem čestného prohlášení.

S obsazováním míst ve volebních komisích je letos problém, přiznává ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Budeme se snažit komisaře doplnit například ze zaměstnanců krajských úřadů, městských úřadů, obrátil jsem se na dobrovolné hasiče,“ komentuje.

Lidem, kteří mají karanténu, ale přijdou volit klasicky, hrozí správní řízení

Část komisařů má obavy, že budou přímo do klasických volebních místností chodit i nemocní nebo lidé v karanténě, i když pro ně ministerstvo připravilo alternativní možnosti volby a ke klasickým urnám nesmí. Situaci diskutují třeba v Dobrušce.

„On poruší karanténní opatření, ale my nedostaneme jejich soupis, takže nebudeme vědět, kdo by k volbám měl přijít. Dostaneme pouze informace o těch, kteří odvolili ve zvláštních volebních komisích, aby se nevolilo dvakrát,“ konstatuje tajemník Městského úřadu v Dobrušce Jan Šťastný.

Podle resortu vnitra by na takové voliče čekalo správní řízení, protože by porušili zákon o ochraně zdraví. Speciální režim teď mají kvůli koronaviru také statistici. Povinné mají při práci roušky a ten, kdo může, pracuje z domova. „Máme klíčové zaměstnance, kteří se podílejí na zpracování výsledků voleb rozděleny do týmů, které by se neměly vzájemně potkávat,“ vysvětluje první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

A stejně jako své záložní komisaře mají volební komise, má své lidi také statistický úřad. Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu se uskuteční v pátek a sobotu 2. a 3. října. Lidé v karanténě budou moci speciálními způsoby odvolit už ve středu 30. září nebo ve čtvrtek 1. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 2 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 3 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 4 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 10 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 11 hhodinami
Načítání...