Větší volnost v teplotě vytápění či chlazení pro nemocnice, možnost výkupu soukromých pozemků pod vojenskými objekty státem nebo kompenzace pro lesníky jsou jen některé z novinek, které začnou platit od letošního března. Web ČT24 připravil jejich přehled.
Novinky od března: Teplota v nemocnicích i výkup pozemků pod vojenskými objekty
Teplota v nemocnicích nebo domovech pro seniory
Prvního března vstupuje v účinnost vyhláška, na základě které budou mít provozovatelé nemocnic, domovů pro seniory, hotelů nebo sportovních a výstavních hal větší volnost v tom, na jakou teplotu budou vytápět či chladit své místnosti. Dosud byla teplota určená pro teplé a chladné období roku, nově bude teplotní interval širší.
Například v nemocnici je daná teplota v chladném období roku 22 stupňů s dvoustupňovou tolerancí, v teplém o dva stupně vyšší. Nově bude moci na pokojích být mezi 22 a 26 stupni Celsia, na chodbách a v ostatních prostorách 19 až 27 stupňů. Vyhláška také například stanovuje konkrétní limity koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu.
Stát bude moct získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty
Od 6. března stát bude moct kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty včetně muničních skladů. Novela zákona o zajišťování obrany České republiky reaguje na zhoršenou bezpečnostní situaci v důsledku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajině. Ministerstvo obrany bude moct pozemky nakupovat ve zvláštních případech až za čtyřnásobek obvyklé ceny.
Některé pozemky pod nejvýznamnějšími vojenskými objekty například v důsledku restitucí vlastní soukromé osoby. Resortu obrany se s nimi podle zdůvodnění novely dlouhodobě nedaří dohodnout na směně pozemku nebo odprodeji za nejvyšší možnou částku podle zákona o majetku státu.
Kompenzace pro lesníky
Od 1. března se také mění podmínky pro poskytování lesnicko-environmentálních plateb. Lesní hospodáři nově dostanou kompenzaci za ponechání stromů k zetlení. Za hektar takzvané kruhové plochy, kterou lesník musí vyznačit kolem stromu ponechaného k zetlení, dostane hospodář 200 euro (asi pět tisíc korun). Maximálně může podat žádost na dvě stě ploch. Dotace mezi lesníky rozdělí Státní zemědělský intervenční fond. Cílem nařízení je také zjednodušení administrace kolem dotací.
Podpora pro pěstitele brambor
Změny nastanou i pro zemědělce, konkrétně pro pěstitele konzumních raných brambor. Za dodržování způsobů hospodaření šetrných k životnímu prostředí získají novou podporu. Aby zemědělec dotaci dostal, musí například používat pouze certifikovanou sadbu, po sklizni založit meziplodiny a každoročně provádět rozbor brambor.
Podíl biopaliv v pohonných hmotách
Účinnosti nabude rovněž část novely zákona o ochraně ovzduší, podle níž se má podíl pokročilých biopaliv v pohonných hmotách postupně zvyšovat tak, aby v roce 2030 dosáhl v souladu se směrnicí EU 5,5 procenta. Novela upravuje také zavádění nízkoemisních zón nebo rozšiřuje počet firem s povinností nepřetržitého monitoringu znečištění životního prostředí.
Převádění nepotřebných státních nemovitostí na samosprávy
Dále se zjednoduší převádění nepotřebných státních nemovitostí na obce a kraje, pokud o ně projeví zájem. Majetková předloha také stanovuje pravidla, které nemovitosti mohou samosprávy převzít zadarmo a za které budou muset zaplatit. Samosprávy by pak mohly naopak převádět na stát nemovitosti, pro něž nemají využití.
Slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven
První březnový den také začne platit část novely zákona o sociálních a zdravotních službách, která zmírňuje podmínky pro případné slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Novela stanovuje podmínku půlročního neplnění závazků vůči poskytovatelům zdravotní péče a klientům. To bude důvod pro zavedení nucené správy a následnou likvidaci pojišťovny. Sloučení zaměstnaneckých pojišťoven bude nově v pravomoci jejich správních rad. Záměr pak posoudí ministerstvo zdravotnictví, spojení bude schvalovat vláda.