Nové a nepředvídatelné problémy zvládáme dobře, myslí si o přístupu k pandemii biolog a kněz Vácha

28 minut
Marek Vácha hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Od začátku koronavirové pandemie uplynul už půlroku. Podle biologa a kněze Marka Orko Váchy krize ale velký řez ve společnosti neudělala, protože nebyla podle něj, naštěstí, tak hluboká jako například válka. Nadšený skaut si myslí, že se patrně pozitivně změní náhled starší generace na tu mladší. „Pokud je někdo hrdinkami, tak zdravotní sestřičky a maminky, které se staraly v karanténě o své děti,“ dodává pak v bilancování nad koronavirovou krizí.

Marek Vácha je mužem několika tváří. Je římskokatolickým knězem, zároveň se ale angažuje v oblasti evoluční biologie nebo působí v Ústavu etiky a humanitních studií na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Vedle toho je rodák z Brna nadšeným skautem a často se prezentuje se svoji skautskou přezdívkou Orko, neboli „Orlí oko“.  Vácha se vyjadřuje často ke společenskému dění, glosoval i vývoj současné pandemie.

Koronavirová krize podle něj byla unikátní v tom, že nic podobného dnes nikdo nepamatuje a byla tudíž něčím novým. „Evolučně si ale myslím, že dobře zvládáme nové a nepředvídatelné problémy. Museli jsme dělat radikální opatření, které nikdo předtím nedělal,“ tvrdí Vácha. Třiapadesátiletý kněz tak například uvítal rozhodnutí v první fázi epidemie zavřít kostely. „Naučili jsme se reagovat na ty situace pružně,“ dodává. 

Krize ukázala, že svět není sjednocený

Pandemie odkryla rozdíly mezi státy a to, že svět není sjednocený, myslí si Vácha. „Kdyby sjednocený byl, Čína by odkryla všechna data a svět by společně hledal vakcínu. To se ale nestalo,“ tvrdí.

Kompetitivnost mezi velmocemi má podle něj za důsledek rozhodnutí států nedusit ekonomiku na úkor lidských životů. „Rozumím tvrzením například amerických ekonomů, že když přidusí ekonomiku, předběhne je Čína,“ dává jako příklad Vácha. 

Podle Váchy každá podobná krize otestuje, nakolik lidé věří své vládě. Sám napsal ve sloupku do časopisu Respekt, že by některá opatření a nařízení nejraději obešel. Zároveň ale zdůrazňuje, že řešení krizí musí jít odspodu. „Každý jedinec musí být odpovědný, bez ohledu na to, co říkají politici,“ myslí si Vácha.

Náročnou zkouškou prošly i mezilidské vztahy. Kvůli karanténním opatřením se rodiny, partneři nebo jen členové stejné domácnosti museli naučit žít společně. „Myslím si, že nás ta krize spíše spojila,“ říká Vácha.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěNávrh na zvýšení koncesionářských poplatků vyvolal v Senátu spor

Hnutí ANO se ve středu v Senátu pokusilo odložit zvýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas až na polovinu příštího roku, tedy na dobu po sněmovních volbách. Předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová to zdůvodnila pochybnostmi, zda je zvýšení v souladu s přípustnou veřejnou podporou podle pravidel EU. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) odmítl, že by navýšení mohlo znamenat nedovolenou státní podporu. Horní komora ještě předtím v úvodním kole projednávání podpořila ústavní právo Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) kontrolovat zmíněná média.
16:39Aktualizovánopřed 15 mminutami

Právo na péči o dítě zahrnuje i letní prázdniny a svátky, zastal se otce ÚS

Rozhodnutí, které upravovalo styk otce s takřka tříletou dcerou bez ohledu na blížící se Velikonoce a letní prázdniny, je protiústavní. Plyne to z nálezu, který Ústavní soud (ÚS) aktuálně zveřejnil ve své databázi. I malé dítě má podle něj právo na rovnoměrný kontakt s oběma rodiči. Takzvaný navykací režim má být podle soudu pouze přechodný, nikoli trvalý.
před 26 mminutami

Senát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
10:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 5 hhodinami

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 7 hhodinami
Načítání...