Nevhodná kombinace léků může zabíjet. Pacientům poradí on-line poradna

3 minuty
Události: Nevhodná kombinace léků může zabíjet
Zdroj: ČT24

Počet lidí, kterým může nevhodná kombinace léků způsobit vážné komplikace, každým rokem roste. Upozorňují na to farmaceutické firmy. Důvodem je neustále rozšiřující se počet přípravků na trhu a také jejich zvyšující se spotřeba. Riziko by podle výrobců mohl snížit plánovaný lékový záznam, který má doplnit elektronický recept.

S vyšší spotřebou léků narůstá počet nechtěných lékových interakcí, kdy se neplánovaně účinek léků zvýší, sníží nebo změní. Dopady přitom mohou být fatální, varují lékaři. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) mohou lékové interakce v Česku zabít více než 200 lidí ročně a způsobit škody za 850 milionů korun.

Interakce se může objevit mezi léky předepsanými od různých lékařů nebo v případě, že si pacient k předepsaným lékům přikoupí ještě nevhodný volně prodejný lék. Problém může způsobit také potravina nebo nápoj, které se s jeho léky špatně snáší.

Kromě nežádoucích lékových kombinací jsou dalším častým problémem duplicity, tedy situace, kdy si pacient z neznalosti obstará více různě pojmenovaných léků, které však obsahují stejnou účinnou látku. Dávka potom může být příliš vysoká.

Lékový záznam stále chybí

Naději v tomto ohledu podle lékařů představuje elektronický recept doplněný o lékový záznam pacienta, jehož budoucí podoba je nyní předmětem jednání sněmovního zdravotního výboru.

„Už abychom lékový záznam měli. Lékař stále nemá šanci dovědět se o léku předepsaném jiným lékařem, pokud mu o něm pacient sám neřekne. Nežádoucí interakce pak nemůže pohlídat,“ upozorňuje lékař Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. LF UK.

Od začátku roku 2018 mají lékaři povinnost předepisovat všechny léky pacientům elektronicky. Dosud však chybí lékový záznam pacienta, jehož budoucí podoba se nyní projednává ve sněmovně.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby do záznamu mohli nahlížet zdravotníci s prokazatelným vztahem k pacientovi. Podle resortu by zároveň každý pacient měl mít možnost v případě pochybností o bezpečnosti dat vyjádřit nesouhlas s nahlížením do svého záznamu.

Riziko lékové interakce podle Slívy vzrůstá nejen s vyšším počtem užívaných léků, ale také s věkem a s některými onemocněními. Jako příklad lékař zmiňuje sníženou činnost jater, ledvin nebo onemocnění zažívacího traktu. Ke zvýšení rizika nežádoucích účinků některých léčiv může výrazně přispět také alkohol nebo kouření.

  • Pacient by měl vždy dodržovat instrukce lékaře nebo lékárníka.
  • Je důležité, aby pacient vždy upozornil svého lékaře i lékárníka na všechny ostatní léky, které užívá.
  • V případě, že u léku existuje možnost interakce, je na to pacient upozorněn v příbalové informaci.
  • Pokud je mezi léky možné riziko interakce, nesmí je pacient nikdy užívat bez vědomí lékaře.
  • Pacient by neměl kombinovat léky bez konzultace s lékařem.
  • Účinnost léků mohou ovlivnit také některé potraviny, doplňky stravy, nebo dokonce nápoj, kterým se léky zapíjí.
  • Nejlepší možností při zapíjení léků je obyčejná voda z kohoutku, ideálně pět až osm doušků.
  • V případě, že pacient užívá více léků, může využít dávkovač, aby neztratil přehled o správném dávkování.
  • V případě nejistoty je třeba se obrátit na lékaře nebo lékárníka.
  • Pomoci může také on-line poradna.

Znám své léky

O možných nežádoucích účincích spojených s interakcí různých léků se lidé mohou informovat v on-line poradně Znám své léky, kde možné nebezpečné kombinace vyhodnotí odborníci na farmacii. Poradna funguje pět let a za tu dobu přijala téměř 50 tisíc dotazů.

Loni se u 41 procent dotazů objevila alespoň jedna interakce, což je nárůst proti rokům 2017 (37 procent) i 2016 (33 procent). Zároveň poradna loni evidovala nejzávažnější interakce u 65 dotazů a u jednoho tazatele dokonce 18 potenciálních interakcí najednou.

Tvůrci poradny ale varují, že jejich služba není v žádném případě náhradou odborných rad lékaře nebo lékárníka. Slouží pouze jako doplňující zdroj informací pro pacienty.

Lidé by měli hlavně dbát na doporučení svých lékařů a číst příbalové letáky k léčivům, které užívají, nabádá lékař Slíva. Zdravotníci zároveň upozorňují, že účinnost léčiv mohou ovlivnit také některé potraviny, doplňky stravy, nebo dokonce nápoj, kterým se léky zapijí.

Pozor na paracetamol

Nebezpečné může být například nesprávné užívání paracetamolu. Ten je běžně obsažen například v lécích proti bolesti a zvýšené teplotě. Při zkombinování několika léků se stejnou účinnou látkou nebo překročení doporučené dávky může způsobit otravu, nebo dokonce selhání jater.

„Ze statistik, které máme k dispozici, vyplývá, že počet otrav způsobených paracetamolem neustále narůstá,“ varuje vedoucí Toxikologického informačního střediska Daniela Pelclová.

Rostoucí trend je podle ní znepokojivý – od roku 2005, kdy jich středisko evidovalo 183, se jejich počet více než ztrojnásobil. „Přispívá k tomu mnoho faktorů. Ať už vyšší dostupnost léků nebo pocit pacientů, že je lék možné dávkovat bez omezení,“ řekla Pelclová.

Paracetamol se jako účinná látka přidává do řady volně prodejných léků. Díky jeho snadné dostupnosti je hojně využívaný například při lehčích onemocněních, jako je chřipka nebo nachlazení. Jde například o Paralen, Coldrex, Panadol nebo Valetol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 15 mminutami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 1 hhodinou

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 8 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 8 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 9 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...