Ministerstvo průmyslu a obchodu musí znovu rozhodnout o dotacích pro společnosti z holdingu Agrofert, který patří do svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše (ANO). Resort loni v říjnu odmítl dát dotace na projekty spolufinancované z evropských peněz. Poukazoval na riziko, že Evropská komise Česku vyplacené peníze kvůli údajnému Babišově střetů zájmů neproplatí. Trojice firem ale napadla rozhodnutí u soudu, který jim vyhověl, uvedly Hospodářské noviny. Podle soudu bylo rozhodnutí resortu předčasné, neexistuje prý definitivní a právně závazný dokument o tom, že ke střetu zájmů došlo.
Nepřiznání dotací firmám z Agrofertu bylo podle soudu předčasné. Resort je projedná znovu
Městský soud v Praze minulý týden vyhověl pěti žalobám, které firmy z holdingu Agrofert na ministerstvo podaly. Dvakrát uspěl zpracovatel plastů Fatra, dvakrát dřevařský výrobce Wotan Forest a jednou Kostelecké uzeniny. Celkem jde o dotace za 55 milionů korun, o které firmy požádaly v letech 2018 a 2020.
Společnosti žádaly peníze z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Ve všech případech výběrové komise konstatovaly, že firmy splnily podmínky pro přidělení dotace. Resort jim je ale odmítl dát kvůli obavě, že je Evropská unie Česku zpětně neproplatí. Ministerstvo tehdy vedené Karlem Havlíčkem (ANO) poukazovalo na výsledky auditu Evropské komise, z něhož vyplývalo, že Babiš jako tehdejší premiér ovlivňoval dotační politiku a profitoval z ní.
Firmy u soudu argumentovaly tím, že splnily podmínky vypsané ministerstvem. Poukázaly také na to, že výstupy evropského auditu jsou nepoužitelné, protože auditoři podle nich překročili pravomoc. Stěžovaly si rovněž na to, že Agrofert nebyl účastníkem auditní procedury, a nemohl se tak k výsledkům vyjádřit.
Odmítnutí žádostí o dotace bylo předčasné, tvrdí soud
Podle soudce Štěpána Výborného se ministerstvo dostatečně nevypořádalo s otázkou střetu zájmů a žádosti o dotace odmítlo předčasně. V době, kdy dotaci zamítlo, podle soudu ještě nebyly známy definitivní výsledky auditu Evropské komise k Babišovu střetu zájmů. „Ani Tribunál Soudního dvora Evropské unie nepovažuje auditní výstupy za definitivní,“ uvedl soudce podle HN.
Výnos soudu neznamená, že Agrofert má na dotace nárok, musí ale střet zájmů posoudit znovu. „Musí posoudit přijatelnost těchto důkazů a jejich důkazní hodnotu, to znamená objasnit, proč jsou závěry auditorů nebo Evropské komise hodnověrné a proč je lze vztáhnout na žalobkyni,“ řekl soudce Výborný.
Ministerstvo se navíc musí zabývat také souvislostmi celého případu, například i koncem Babiše ve vládě a tím, k jakému okamžiku se střet zájmů bude posuzovat – například zda k okamžiku podání žádosti o dotaci, či k okamžiku rozhodování o jejím udělení, respektive neudělení.
Podle Agrofertu soud potvrdil, že firma postupovala v souladu se zákonem a dotačními pravidly. „Jsme přesvědčeni, že na dotace máme nárok, nedokážeme však předjímat chování správního orgánu,“ sdělil mluvčí koncernu Pavel Heřmanský.